Bear Stearns moet ziel voor een habbekrats verkopen Geen jachten op Neeltje Jans of bij Westkapelle Het wordt deze Pasen wel héél fijn... PZC Dinsdag 18 maart 2008 13 Watersporters kunnen er te weinig besteden, meent Van Waveren. door Ben Jansen MIDDELBURG - Op Neeltje Jans of bij Westkapelle is te weinig te bele ven om er een jachthaven voor gro te, zeegaande jachten te exploite ren. „Je kunt er misschien best een dag verblijven", denkt gedeputeer de Harry van Waveren (CDA, re creatie), „maar op het gebied van vrijetijdsbestedingen valt er niet veel van te verwachten." En om die bestedingen draait het in het nieuwe beleid dat het dage lijks provinciebestuur op het ge bied van recreatie en toerisme wil uitstippelen. Er hoeven niet per se méér toeristen en recreanten naar Zeeland te komen. Als ze maar méér uitgeven: en wel tien pro cent meer in de komende vier jaar. WD-Statenlid Sjoerd Heijning vroeg naar een zeejachthaven als aanvulling op de watersportmoge lijkheden in Zeeland. Deze sector wordt immers als speerpunt in het vrijetijdsbeleid van de komende ja ren gezien. Van Waveren achtte de jachthavens in Breskens, Vlissin- gen en - in de toekomst - Perkpol- der voldoende voor zeegaande ple ziervaartuigen. De gedeputeerde zei zich boos te hebben gemaakt over de suggestie van de Kamer van Koophandel en de Recron dat in Zeeland onvol doende ruimte is voor vergroting van recreatiebedrijven. Beide orga nisaties doelden daarbij op de rege ling dat ondernemers die willen uitbreiden, geld in verbetering van het landschap moeten steken. Van Waveren signaleerde dat bij het be drijfsleven 'gelukkig' het besef be staat dat een aantrekkelijke omge ving van groot belang is voor het geen Zeeland toeristen en recrean ten wil bieden. „Voor bedrijven met een goed plan is de ruimte om uit te breiden er zeker." Spotprijsje voor de op vier na grootste zakenbank van VS. door Sal Stam DEN haag - Bear Stearns moet de handdoek in de ring gooien. Door de kredietcrisis komt de op vier na grootste bank in handen van con current IP Morgan. Moeten Neder landers zich zorgen gaan maken over hun bank? Twee dollar. Meer bleek het aan deel van de zakenbank Bear Stearns niet meer waard te zijn. In twee weken tijd kelderde de waar de van het aandeel met meer dan 90 procent. Grote broer en zaken bank JP Morgan Chase kon Bear Stearns overnemen voor nog geen 240 miljoen dollar. Een spotprijs voor de op vier na grootste zaken bank van de Verenigde Staten. Bear Stearns kwam vorig jaar in de problemen via twee hedgefondsen die risicovol geïnvesteerd hadden in Amerikaanse hypotheekobliga ties. Doordat armlastige Amerika nen door de afkoeling van de hui zenmarkt niet meer aan hun hypo theekverplichtingen konden vol doen, ging de waarde van die be leggingen sterk omlaag. Een groot probleem is dat de beleggingen via ingewikkelde constructies in pak ketjes zijn doorverkocht en dat de waarde nu moeilijk meer te bepa len is. Dit heeft bij verschillende banken tot groot onderling wan trouwen geleid. Bear Stearns is de eerste grote Amerikaanse bank die de hand doek in de ring gooit en niet meer op eigen kracht door kan blijven draaien. Door de transactie is vol gens analisten voorkomen dat an dere financiële instellingen die er beter voorstaan ook in de proble men komen. Veelzeggend is dat het stelsel van Amerikaanse centra le banken niet tot gisteren wachtte om aan de transactie zijn goedkeu ring te geven, maar dat in het afge lopen weekeinde al deed. Amerikaanse financiële instellin gen hebben door de kredietcrisis al voor een bedrag van 200 miljard dollar moeten afschrijven. In Ne derland is de schade vooralsnog be perkt gebleven. Nederlandse ban ken en verzekeraars hebben 7 mil- 'Overname van Bear Stearns is wel een teken dat er sprake is van zwaar weer' jard euro moeten afboeken, geen gering bedrag maar een schijntje in vergelijking met hun Ameri kaanse branchegenoten. Hoewel de afschrijvingen hier dus binnen de perken zijn gebleven, rijst toch de vraag of problemen zoals bij Bear Stearns in Neder land kunnen voorkomen. Een rondgang langs enkele analisten leert dat de situatie in Nederland zich lastig laat vergelijken met die in de Verenigde Staten. Een belangrijk verschil is dat Bear Stearns investeringen deed met ge leend geld. „Bear Stearns had veel verplichtingen, terwijl daar weinig eigen vermogen tegenover stond", zegt Jurriaan Hofman van onder zoeksbureau Iris (Rabobank/ Robe- co). Het Nederlandse bankwezen is een heel ander verhaal, zegt hij. „De banken beschikken over veel eigen vermogen en houden er in tegenstelling tot Bear Stearns veel verschillende activiteiten op na. Fi nanciële instellingen als ING en Aegon kunnen op de kapitaal markt makkelijk aan geld komen." Ook econoom Elwin de Groot van Rabobank zegt dat een zakenbank zoals Bear Stearns niet te vergelij ken is met een gemiddelde Neder landse bank. „Het Nederlandse fi nanciële systeem is gezond. De kans is klein dat de problemen bij Bear Stearns direct invloed heb ben op de Nederlandse consu ment. Bear Stearns had geen klan ten met spaarrekeningen. In die zin is de relatie met de consument ver weg. De overname van Bear Stearns is echter wel een teken dat er sprake is van zwaar weer op de financiële markten." JP Morgan JP Morgan Chase is met een be legd vermogen van ruim 1000 miljard euro in ruim vijftig lan den en een omzet van 44 mil jard euro de op twee na groot ste bank van de VS. De bank is ruim tweehonderd jaar oud en heeft een afdeling voor particuliere klanten (JP Morgan Chase) en een bank voor zakelijke klanten (JP Mor- gan). In het weekeinde gingen al ge ruchten dat JP Morgan zaken bank Bear Stearns zou overne men. De overname is volgens de financiële markt vanzelf sprekend, omdat JP Morgan de enige Amerikaanse bank is die tamelijk ongeschonden uit de kredietcrisis komt. JP Mor gan heeft amper gehandeld in 'slechte' subprime-hypotheken voor minder draagkrachtige Amerikanen of huizenkopers zonder vaste baan, die uiteinde lijk de kredietcrisis inleidden. Het hoofdkantoor van Bear Stearns in New York. foto Mark Lennihan/AP Want nu is er HAK Fijn Selectie. Deze zorgvuldig geselecteerde groenten zijn er in vier feestelijke varianten: jonge peultjes, mini bietjes, haricots verts en boterboontjes. Zo zet u in een handomdraai de lente op i tafel. Gebruik HAK Fijn SelectieJ als basis voor een verfijnd voor- of bijgerecht, of als decoratieve begeleider van uw favoriete hoofdgerecht. Succes verzekerd! Vul het diagram zo in dat in elke rij. elke kolom en elk vierkant van 3x3 vlakjes alle cijfers van 1 tot en met 9 precies één keer voorkomen. 8 7 9 6 5 3 6 4 7 2 1 4 9 9 2 1 4 1 1 5 3 6 2 7 5 7 Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen ge bijna t.8 miljoen) Meer informatie: e-mait: info@nrp.nl o.v.v. Nieuws getipt voor u!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13