Goedkope munt Shoppen met lege koffer 10 Dinsdag 18 maart 2QQ8 PZC _L Waren de Verenigde Staten al een voorbeeld voor veel Europeanen, met de lage dollarkoers is het helemaal feest. Auto's, brandstof, vakanties, het is relatief goedkoop. Dankzij internet kan iedereen zelf zijn koopjes binnenhalen. door Niek Opten illustratie BrunoStock Ronald Visser De zegen van De hippe iPhone van Apple is nog niet eens in ons land ver krijgbaar, maar som mige Nederlanders hebben de super-gsm al: gekocht in de Verenigde Staten, veelal via internet. Nu de dollar historisch laag staat is winkelen via het we reldwijde web nog veel aantrekke lijker. Op de veilingsite eBay wordt de telefoon voor 400 dollar aange boden, omgerekend zo'n 255 euro. Waarschijnlijk gaat de iPhone in Nederland 400 euro kosten, zoals nu al in Duitsland. „Particulieren zijn de laatste tijd veel meer gaan kopen via inter net", zegt internetdeskundige Henk van Ess. „De opmerking dat ik binnenkort een aparte site be gin over kopen via internet lever de al in korte tijd 800 reacties op." Veranderingen van wisselkoersen waren in het verleden vooral inte ressant voor beleggers en andere beurs-watchers. Met de opkomst van verkoopsites is de lage dollar aantrekkelijk voor iedereen met een internetaansluiting en een cre ditcard. De veiligste manier om via inter net te profiteren van de lage dollar is kopen bij een internationaal be kende winkel. Helaas leveren ze niet allemaal aan Europa. Om hun eigen markt te beschermen verbie den bedrijven als Apple en Levi's rechtstreekse levering aan Europa. Begrijpelijk, want de verschillen zijn erg groot. In Amerika kost een Levi's spijkerbroek zo'n dertig dol lar, omgerekend inclusief BTW en invoerrechten 25 euro. Heel wat minder dan de tachtig euro die er in veel Nederlandse winkels voor betaald moet worden. Een ander obstakel is dat veel Ame rikaanse bedrijven geen Europese creditcard aanvaarden. Bovendien mogen sommige producten niet zomaar uitgevoerd worden, zoals bepaalde elektronica. Een populai re manier om Amerikaanse goede ren naar Nederland te krijgen is de veilingsite eBay. Hierop worden zo wel nieuwe als tweedehands pro ducten aangeboden, door winkels en particulieren. Daarnaast zijn er zogenoemde 'per sonal shoppers'. Hun Amerikaan se adres kun je gebruiken om spul len naar toe te laten sturen, waar na zij het doorzenden naar Neder land. Een van hen is de Nederland se Ellen den Otter die in Reading, Pennsylvania woont. Ze vraagt voor haar service echter 25 dollar en een toeslag van vijf procent over de verzendkosten, waardoor het voordeel flink terugloopt voor de Nederlandse koper. Wie heel veel wil kopen aan de overkant van de Atlantische Oceaan kan terecht bij bedrijven als Access USA. Deze verhuren postbussen aan iedereen buiten de VS. De koper laat zijn pakjes naar deze postbus sturen, waarna het bedrijf de post doorzendt naar het adres van de huurder. „Het werkt prima. Het voelt alsof ik in de VS leef', zegt Henk van Ess, die voor 132 dollar per jaar een Amerikaan se postbus heeft. „Ik heb net mijn boekhouding afgerond: vorig jaar heb ik op die manier voor 11.000 euro bespaard. Maar ja, ik ben geen doorsneeconsument", lacht de internetdeskundige. Zo heeft hij alleen al tien abonnementen op Amerikaanse maandbladen. De gemiddelde koper in Neder land is vooral gebaat bij www.ama- zon.com, zegt Van Ess. „Het voor deel bij één broek of één paar schoenen is niet zo groot." Ama zon verkoopt boeken, cd's en dvd's; dat is voor de mees ten toch het interessants om dat je daar geen of nauwelijks in voerrechten over betaalt." Kopen via het web kent risico's. De Consumentenbond wijst er op dat er wettelijk nauwelijks iets is geregeld ten aanzien van internet aankopen van buiten Europa. Wie wordt opgelicht zal de moeizame gang naar de Amerikaanse rechter moeten maken. Op eBay kun je de reputatie controleren van een ver koper: veel enthousiaste reac ties van anderen pleiten voor de betrouwbaarheid van de aanbieder. „Als die alleen maar over heel goedkope goederen gaat dan geeft dat wel weer te denken", aldus de bond. Let ook goed op de verzendkosten, advi seert de consumentenorgani satie, die kunnen soms wel erg hoog uitpakken. Het lijkt er op dat consumenten voorzichtig zijn met het kopen via internet. Bij de Consumenten bond zijn de laatste maanden in ie der geval geen klachten binnenge komen over dubieuze sites of transacties, aldus een woordvoer ster. „We krijgen soms een vraag over de betrouwbaarheid van be paalde sites, dat is het enige." - Amerikaanse postbussen van Ac cess USA: www.myus.com; - De site van Henk van Ess, met tips over kopen via internet: www.voelspriet.nl; - 'Personal shopper' Ellen den Otter: www.fromus2eu.nl De uitspraak 'Shop while the dollar drops' is meer dan ooit een waarheid voor Nederlanders die richting het 'goedkope' Amerika trekken. Voor pakweg 400 euro - inclusief belastingen - is een retourtje New York te koop. Tip: hoe eerder je boekt, hoe goedkoper de trip vaak is. Cisteren maakte reisbrancheorganisatie ANVR bekend dat door de dalende dollarkoers in de eerste twee maanden van dit jaar 42 procent meer reizen naar Amerika zijn geboekt dan in dezelfde periode over 2007. In dat jaar kozen 80.000 Nederlanders de VS als vakantiebestemming. Elske Doets, directeur van de grote Amerika-touroperator Jan Doets, maakt gouden tijden door en neemt zelfs het woord 'goldrush' - de goudkoorts van weleer - in de mond als ze de explosie van belangstelling voor reizen vanuit Nederland beschrijft. „Vorig jaar hebben wij onze omzet met 20 procent zien stijgen. Dat zou dit jaar weer kunnen gebeuren. We zien een enorme groei in reisverzoeken. Die lage dollarkoers geeft mensen die er toch al aan dachten om naar Amerika te gaan, soms het laatste zetje. Het verblijf daar wordt goedkoper." Dat geldt voor een hotelkamer in hartje New York waarvoor je per nacht in sommige gevallen nu een tientje minder betaalt dan een jaar eerder. Ook de onmisbare huurauto, inclusief benzine, is voordeliger geworden. Doets zegt vorig jaar 15.000 Nederlanders te hebben vervoerd. „Maar net als bij de goudkoorts is er sprake van een zeef. Steeds meer mensen informeren bij ons, maar velen haken af omdat de reis toch te duur blijft. Vergeet niet dat belastingen op vluchten in euro's worden gerekend." Maar ook Doets kent de verhalen van toeristen die met een zo goed als lege koffer afreizen om in Amerika te shoppen. Een tripje dat later dit jaar alleen maar lucratiever wordt: het bedrag waarvoor goederen zonder bijbetaling mogen worden ingevoerd stijgt dan van 175 naar 430 euro. infographic ANP, RV bron: BBC 0,8 I 2002 2003 2004 2005 2006 2007 '08 IInvoering euromunten en eurobankbiljetten Record koers euro (in dollars) 17 maart 2008: koers euro stijgt voor het eerst tot j boven 1,56 dollar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10