Aanval op AKP schokt meeste Turken t Ken de 9 signalen. Flat met garage op eigen verdieping Verkiezingen in Iran 'niet vrij en niet eerlijk' Alitalia accepteert bod van Air France-KLM Drie agenten Oekraïne in cel voor moord Omstreden Manhunt-2 toch op Britse markt Hoe eerder kanker wordt ontdekt, hoe groter de kans op genezing. PZC Maandag 17 maart 2008 9 NEW YORK - Een drie verdiepingen hoog gebouw in New York stortte, volgens getuigen, 'als een kaartenhuis in elkaar' toen zaterdag een afgebroken arm van een tientallen meters hoge bouwhijskraan er bovenop viel. Bij het ongeval kwamen vier mensen om en raakten er tien gewond. foto Toykin Chin/AP SINGAPORE - Het parkeerprobleem in grote steden dwingt projectont wikkelaars tot steeds ingrijpender maatregelen. In Singapore wordt een appartementencomplex ge bouwd van dertig etages hoog, waarbij elke woning een eigen ga rage heeft. Bewoners zetten hun auto in een glazen lift, die de bolide voor de deur neerzet op een eigen parkeer plaats, ongeacht op welke etage. Een dergelijk appartement kost 5,5 miljoen euro. BRUSSEL - De Iraanse parlements verkiezingen van vrijdag zijn 'eer lijk noch vrij' verlopen. Dat stelde de EU gisteren. Een derde van de kandidaten mocht niet meedoen. Het volk kon daardoor niet vrij kie zen uit het geheel van politieke op vattingen. Bij de verkiezingen haal den conservatieve kandidaten meer dan 70 procent van de zetels in het parlement, aldus de eerste voorlopige uitslagen. ROME - De raad van bestuur van Alitalia heeft gisteren het overna mebod geaccepteerd van Air Fran ce-KLM. De Frans-Nederlandse ko los betaalt 747 miljoen euro voor de zwaar verliesmakende Italiaan se luchtvaartmaatschappij, in de vorm van een aandelenruil. De Italiaanse overheid heeft ruim een jaar moeten leuren met de 49,9 procent aandelen die nog in handen zijn van de staat. Het uit eindelijke bod is fors lager dan wat Air France twee maanden geleden bij het begin van de onderhande lingen voorspiegelde: 22 cent in plaats van 35 cent per aandeel. KIEV - Een Oekraïense rechtbank heeft drie oud-politieagenten ver oordeeld voor de in 2000 gepleeg de moord op een onderzoeksjour nalist. Twee agenten kregen twaalf jaar en de derde dertien jaar. Met de veroordeling komt een ein de aan de geruchtmakende rechts zaak. Maar volgens familieleden van het slachtoffer, Georgi Gongad- ze, ontlopen de opdrachtgevers van de moord hun straf Gongadze deed onderzoek naar overheidscor- ruptie; zijn dood leidde tot maan den van protesten in Oekraïne. LONDEN - Het omstreden video- spel Manhunt-2 mag toch worden verkocht in Groot-Brittannië. Een verbod op het spel, waarin een uit het gesticht ontsnapte figuur men sen afslacht, is na negen maanden opgeheven. De Britse Raad voor Filmkwalificatie weigerde tot twee keer toe een classificatie te geven, waardoor Manhunt-2 niet ver kocht mocht worden. Maar in een zaak die was aangespannen door maker Rockstar, heeft het spel on danks alle bezwaren van een be roepscommissie toch een i8plus-leeftijdswaardering gekre sen. In onder meer Duitsland en Jtalië is het spel verboden. In het verleden werden al 24 Turkse politieke partijen verboden. door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - De schok dreunt in Tur kije nog na. Justitie wil de regeren de partij AKP verbieden en pre mier Erdogan en president Gül vijf jaar uit de politiek verbannen. Op straat zorgt het nieuws voor felle discussies. Mozegyen Dizder, eigenaresse van een buurtwinkel in Istanbul, is woedend. Zij is een van de 16,5 mil joen Turken die afgelopen zomer op de islamitische AKP van pre mier Erdogan stemden. Een partij die volgens justitie op weg is een moslimstaat van Turkije te maken; compleet met de strengislamiti- sche wetgeving sharia. „Onzin. Bijna niemand wil dat", zegt Diz der. „De aanklacht is een grote schande voor onze democratie. Een staat kan seculier zijn, maar mensen niet." Een oudere man die zijn krant komt halen, priemt zijn wijsvinger in de lucht. „De AKP heeft dit ver diend. Ze moeten op hun tellen passen!" Dat vindt ook de 53-jarige ingenieur Onder Sabanci: „Het hoofddoekverbod is opgeheven, al cohol wordt op steeds meer plek ken verboden, de AKP bereidt zich langzaam voor op de sharia." Het is het verdeelde Turkije in een notendop. Seculiere Turken be schuldigen de AKP al langer ervan er een 'verborgen islamitische agenda' op na te houden. Het op heffen van het omstreden hoofd doekverbod op universiteiten afge lopen maand, zette de tegenstellin gen opnieuw op scherp. Volgens velen is dat ook de drup pel geweest voor aanklager Abdur- rahaman Yalcinkaya, die vrijdag vriend en vijand verraste met zijn aanklacht bij het Constitutioneel Hof De aanklacht luidt dat de rege rende AKP handelt in strijd met de grondwet, die een strikte schei ding tussen staat en religie voor schrijft. 'In een normale democratie worden politieke zaken niet in de rechtszaal beslist' Premier Erdogan zelf is woedend. Volgens hem is de actie van justi tie niet gericht tegen de AKP, maar tegen de wil van het volk. „Dit is een aanval op de democra tie en de stabiliteit van ons land." Ook de oppositiepartijen, de me dia en Tusaid, de grootste onderne mersorganisatie, reageerden ge schokt. En in het buitenland is met verba zing gereageerd op de onverwach te ontwikkelingen in Turkije. „In een normale Europese democratie worden politieke zaken in het par lement besproken en besloten in de stemhokjes. Niet in de rechts zaal", reageerde eurocommissaris Ollie Rehn. Of het hof de aanklacht serieus neemt, wordt vandaag duidelijk. Het zou zeker niet de eerste keer zijn dat het hof besluit tot ophef fing van een partij. Maar liefst 24 politieke partijen ondergingen de afgelopen 44 jaar dit lot. Hiertoe behoorden veel Koerdische par tijen en moslimpartijen, die net zo als de AKP ervan beschuldigd wer den het seculiere karakter van Tur kije in gevaar te brengen. SlikklacNter] Plekje op de huid Gewichtsverlies Blijvende heesheid óf hoest Onrustige moedervlekken Vaginaal bloedverlies ""CS Stoelgangklachten Daarom is het belangrijk dat u de 9 signalen kent die zouden kunnen wijzen op een vorm van kanker. Dus let op aanhoudende veranderingen van uw lichaam en ga op tijd naar de huisarts als u iets merkt. Het hoeft niet meteen ernstig te zijn. Maar hoe eerder u erbij bent, hoe beter. Kijk voor de 9 signalen op www.kwfklachtadvies.nl of neem voor meer informatie contact op met de KWF Kanker infolijn: 0800-022 66 22. 11 1 l KWF 1 KANKER BESTRIJDING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9