Buitenland Rondreis JORDANIË 'Ravage in Lhasa is niet te beschrijven' kras.nl Dorp weg na explosie munitie in Albanië 8-daagse vlieg-/rondreis naar o.a. het nieuwe wereldwonder Petra! PZC Maandag 17 maart 2008 7 rennen." Bianca en Joris holden mee, in het kielzog van enkele Duitse toeristen die in de buurt in een hotel verbleven. Vanaf het dak waren ze vervolgens getuige van het begin van de onlusten. „Er ren den veel jongeren en monniken in de straat. De Chinezen bij ons op het dak raakten in paniek, toen ze zagen hoe hun winkels werden ver nield. Naast en tegenover ons ston den gebouwen in brand." Volgens het stel hebben toeristen in Tibet niet veel te vrezen. „Tibeta- nen namen ons onder de hoede. Ze zeiden dat ze ons niets zouden doen en vroegen ons foto's te ma ken en hun verhaal te vertellen aan de wereld." Vrijdagavond kleurde de horizon oranje door al le brandende gebouwen. Zowel van Tibetanen als van Chinezen in Lhasa hoorde Reijnders vreselijke verhalen over mishandelingen en vernielingen. Op de tweede dag keerden Reijnders en haar vriend terug naar hun gasthuis. „Overal in de stad waren winkels in brand gestoken en zag je autowrakken. Maar het ergst zijn de vele mensen op straat, die hun huizen niet meer in mogen of kunnen. Ze sla pen op straat, terwijl het vriest en hebben nauwelijks te eten." Buitenlandse toeristen die zater dag uit Tibet terugkeerden, maak ten melding van een grootschalige Chinese operatie om de vrijheids strijd in Lhasa de kop in te druk ken. „Vanochtend telde ik veertig vrachtwagens en 36 tanks die door de stad reden", aldus de Nederlan der Frans Plooij (48) na aankomst op de luchthaven van de Nepalese Toeristen in Tibet hoofdstad Kathmandu. „In alle straten van Lhasa zijn veel veilig heidstroepen. Wij hebben van on ze Tibetaanse gids gehoord dat ze ker twintig mensen zijn gedood", aldus Plooij. Ontploffingen op militaire basis bleven veertien uur doorgaan. GERDEC - Vierhonderd Albanese militairen en hulpverleners waren gisteren nog bezig met het door zoeken van de ravage die het explo deren van munitiedepots in een le gerbasis had achtergelaten. Er vie len bij de reeks ontploffingen za terdag zeker zeven doden en 240 gewonden, van wie de meesten ernstig. Tien mensen werden gis teravond nog vermist. Veel gewon den zijn omwonenden en inzitten den van auto's op een snelweg in de buurt. In de legerplaats, 20 kilometer van de hoofdstad Tirana, zijn kraters geslagen van twintig meter diep met een diameter van vijftig me ter. De explosies hielden veertien uur aan. Het reddingswerk kwam daardoor moeilijk op gang. Het nabij de basis gelegen dorp Gerdec is vrijwel van de kaart ge veegd. De vierduizend inwoners werden tijdens de explosies met pantserwagens geëvacueerd. Onder de weggevaagde bouwwer ken zijn drie grote betonnen bun kers die waren gebouwd in de tijd van de stalinistische heerser Enver Hoxha (1908-1985). Zij bevatten oud wapentuig uit China en de Sovjet-Unie waarvan Hoxha grote voorraden had aangelegd. Er is nog 100.000 ton oude munitie in het land. Premier Sali Berisha zei dat het land zich van deze erfenis moet ontdoen. Hij meldde dat zes tig militairen bezig waren met de ontmanteling van oude munitie toen de explosies begonnen. De Chinese autoriteiten verstrekken sinds gisteren geen visa meer aan buitenlanders die naar Tibet willen. Buitenlanders die nog in Tibet zijn, worden opgeroepen snel te vertrekken. Honderden buitenlandse toeristen hebben Tibet de afgelopen dagen al verlaten. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken ontraadt Nederlan ders momenteel naar Tibet te reizen. Tibet trok in 2007 ongeveer 365.000 buitenlandse toeristen, een toena me van 136 procent ten opzichte van 2006. Nederlandse toeristen melden grote Chinese militaire operatie. LHASA - „De ravage in de hoofd straat van Lhasa is niet te beschrij ven. Alle winkels zijn uitgebrand, inventaris lag zaterdag overal op straat. Het restaurant waar we de dag ervoor nog hadden zitten eten, was er niet meer. De hele straat was één zwart gat." Bianca Reijn ders (25) en haar vriend Joris Bou- mans (30) uit Beek en Donk be landden tijdens hun rondreis door het Verre Oosten in de onlusten in de Tibetaanse hoofdstad Lhasa. Zij vertellen dat er vrijdagochtend weinig aan de hand leek, totdat mi litairen ineens straten gingen afzet ten. „We dachten eerst aan een de monstratie", vertelt Reijnders over de telefoon. „Op kruisingen zag je politie met schilden en helmen. Even verderop stond een motor in brand. Mensen werden bang en onrustig. Ineens begon iedereen te 'Mensen slapen op straat terwijl het vriest en hebben nauwelijks te eten' Chinese oproerpolitie schermt een kazerne in Xiahe af van Tibetanen. foto Andy Wong/AP Scherp geprijsd'. Person, Cultuurliefhebbers opgelet! Ontdek het interessante Jordanië al vanaf slechts 749! Spectaculaire woestijnlandschappen, eeuwenoude steden, het nieuwe wereldwonder Petra... kortom; een onvergetelijke rondreis! UW SCHITTERENDE REISPROGRAMMA Dag 1: vliegreis van Amsterdam naar Amman. Dag 2: na een tour door Amman gaan we op weg naar Jerash, één van de best bewaard gebleven antieke steden van Azië. Ook aandacht voor de Dode Zee, het laagste punt ter wereld. Dag 3: vrije dag. optioneel kunt u een excursie maken naar de Syrische hoofdstad Damascus, waarschijnlijk de oudste stad ter wereld. Dag 4: bezoek aan het kleine stadje Madaba waar de kerk staat met het 6e-eeuwse vloermozaïek dat de landkaart van Palestina voorstelt. Aansluitend rijden we naar de berg Nebo vanwaar Mozes het Beloofde Land zag en vervolgen we onze reis over de Koningsweg naar de oeroude stad Kerak. Dag 5: op het programma staat een bezoek aan Petra. Deze mysterieuze rotsstad is eeuwenlang verborgen gebleven achter een lang en nauw ravijn en is onlangs verkozen tot één van de waarom zou je verder zoeken nieuwe wereldwonderen. Na deze uitgebreide kennismaking door naar de badplaats Aqaba. Dag 6: vrije dag in Aqaba aan de Rode Zee. Zwemmen, zonnen, luieren, duiken en snorkelen (de onderwaterwereld is hier bijzonder fascinerend!), surfen, waterskiën... u zult zich hier absoluut niet vervelen! Dag 7: op de terugweg naar Amman bezoeken we Wadi Rum, de kleurrijke rotswoestijn met een spectaculair landschap. Een optionele jeeptocht langs de Lawrence-bron, graftombes en wandschilderingen is een echte aanrader! Dag 8: terugvlucht naar Amsterdam. INCLUSIEF: vliegreis Amsterdam-Amman v.v., vlieg- en luchthavenbelastingen, rondreis per bus, verblijf in goede hotels, 7 x ontbijt, Engels sprekende reisleiding, excursieprogramma. Vertrekdata: maandag van 14/4 t/m 27/10 April v.a. 829 Augustus v.a. 894 Mei v.a. 779 September v.a. 814 Juni v.a. 749 Oktober v.a. 874 Juli v.a. 894 Prijzen zijn p.p. bij een bezetting van 2 personen. Voor uitgebreide reisbeschrijving/ reservering, zie www.kras.nl/28026 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7