Zeeland EMM kan zijn muziek weer vinden goed in Zierikzee Commissie in conclaaf over turbines Stavenisse 'Zeeland moet in route over Oranjes' Besluit over ophalen papier blijft nog uit PZC Maandag 17 maart 2008 1 3 foto Willem Mieras Rinus van de Plasse, Ans van Griethuizen, Jan Krombeen en Lou Dominicus (vlnr) hebben het muziekarchief van EMM geordend. Leden hebben in twee jaar het hele archief weer op orde gebracht. door Rob Paardekam kruiningen - Als de dirigent van muziekvereniging EMM in Krui ningen vroeger om een bepaald muziekstuk vroeg, kon dat wel eens een probleem zijn. 'Tja, waar moeten we zoeken?', was dan de vraag. Na twee jaar hard werken is dat probleem de wereld uit. Vier le den hebben veel vrije uurtjes opge offerd om het muziekarchief weer op orde te krijgen. En dat was hard nodig. „Ik wil niet zeggen dat het een zootje was", zegt Lou Dominicus. „Dat zou een beetje overdreven zijn. Maar echt op orde was het ook niet." De mu ziekstukken lagen door elkaar heen in dozen en kisten. „Als we een stuk nodig hadden, konden we het gewoon niet vinden", ver telt Ans van Griethuizen, die de stukken in de computer heeft ge zet. „We merken nu al hoe fijn het is om alles weer geordend te heb ben. Als de dirigent nu vraagt om een bepaald stuk, rent iemand naar boven om het in een mum van tijd tevoorschijn te toveren." Ongeveer twee jaar lang hebben Van Griethuizen en Dominicus zich samen met Rinus van de Plas se en )an Krombeen één dag per week met het archief beziggehou den. En nooit met tegenzin, want het was best gezellig. Er werd ook wel eens een stapeltje mee naar huis genomen om het voor de tele visie nog even door te nemen. Er zijn duizend tot vijftienhonderd muziekstukken door de hand ge gaan. Sommige al van heel lang ge- 'Het is heel aardig om te lezen met welke problemen de vereniging toen kampte' leden. „Er waren ook partituren bij die niet meer compleet zijn", vertelt Dominicus. „Maar we heb ben helemaal niets weggegooid." EMM heeft een stel nieuwe kasten aangeschaft om alle stukken op te kunnen bergen. „Daarin zitten ze nu keurig gerangschikt. Dus kerst stukken bij kerststukken, marsen bij marsen en ga zo maar door." Helemaal klaar zijn de ijverige le den overigens nog niet, want er ligt ook nog een oud archief dat ze willen ordenen. Daarin zitten din gen als notulen van ledenvergade ringen van heel lang geleden. „Het is echt de moeite waard om die te bewaren", vindt Dominicus. „Het is heel aardig om te lezen met wel ke problemen de muziekvereni ging in die tijden te kampen had. Achterstallige betalingen en zo." „Ia, maar dat was toen hè", maakt bestuurslid Jantine Jumelet duide lijk. „Nu gaat het hartstikke goed met EMM. We hebben liefst 54 le den." Zaterdag verzorgde de vereni ging voor een goed gevulde zaal in het dorpshuis haar jaarlijkse win- teruitvoering. De Bevelandse en Thoolse scholen presteerden zaterdag wisselend op het Zeeuws kampioenschap schoolschaken in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma RFT wil dat fracties zich uitspreken tegen grote windmolens. door Rob Paardekam stavenisse - De Reformatorische Fractie Tholen (RFT) probeert dinsdag 25 maart in de raad mede standers te vinden in haar strijd te gen de komst van vier enorme windmolens bij Stavenisse. Die komen zo dicht bij het dorp te staan, dat veel inwoners bang zijn voor slagschaduw en geluidsover last. Een actiecomité doet er onder tussen alles aan om de bouw van de turbines te verhinderen. De RFT heeft zich tot nu toe als enige partij in de raad tegen de windmo lens uitgesproken. Op initiatief van raadslid Rien Klippel wordt het onderwerp volgende week in de commisie ruimte besproken. Hij hoopt dat andere fractie zich ook uitspreken tegen het plan. Vol gens Klippel hebben de turbines een ongewenst effect op het land schap en kunnen ze overlast ver oorzaken voor bewoners. Klippel wil dat de raad het college de opdracht geeft er alles aan te doen om een betere locatie te vin den. B en w hebben zelf overigens al aangegeven niets tegen de bouw van de molens te willen doen. Die zouden passen in het beleid dat de raad zelfheeft vastgesteld. Gedeputeerde gevoelig voor plan Jan Geldof uit Vrouwenpolder. door Maurits Sep veere - Zeeland ontbreekt ten on rechte in de internationale Oranje route. Deze fietsroute doet tal van plaatsen in Nederland en Duits land aan die iets met het Neder landse koningshuis te maken heb ben. Maar fietsers rijden vanaf Bre da om Zeeland heen naar Delft. En dat is een gemiste kans, vindt Jan Geldof uit Vrouwenpolder. Zo wel voor de Oranjeliefhebber, de fietstoerist als voor de recreatieon dernemers in Zeeland. Geldof, die een reisbureau heeft en ook zelf reizen organiseert, wil in ieder ge val Veere laten opnemen in de Oranjeroute. Koningin Beatrix is immers markiezin van Veere. En als het kan moet ook de plaats waar hij is opgegroeid, Brielle, een halteplaats worden. „]e kunt vanaf Breda toch een prachtige lus ma ken over de Zeeuwse en Zuid-Hol landse eilanden naar Delft", meent hij. Gedeputeerde Harry van Waveren (CDA, economie) is wel gevoelig voor het pleidooi. Hij vindt het 'de moeite van het on derzoeken waard'. Ook De VW Walcheren/Noord-Beveland is be reid Geldof te ondersteunen. Als markiezaat onderhoudt het stadje een belangrijke band met het koningshuis. Maar de Oranjes hebben bijvoorbeeld ook een band met Vlissingen en Brielle, weet Geldof Denk maar aan het rijmpje over de strijd van de Ne derlanden tegen de Spaanse over heersing: Op 1 april verloor AIva zijn bril, op aprille 6 verloor Alva zijn fles. Alva was de Spaanse machthebber in de Nederlanden. De bril die hij verloor was Brielle, de fles verwijst naar Vlissingen. Een oude naam van de stad werd geschreven als Flessinge. kapelle - Burgemeester en wet houders van Kapelle hebben meer tijd nodig voor het opstellen van een nieuw voorstel over het opha len van oud papier. Ruim een maand geleden maakte een meerderheid van de gemeente raad gehakt van het voorstel van het college om het papier in de toe komst op te laten halen met de vuilniswagen. Alle inwoners zou den in dat geval een nieuwe, blau we minicontainer krijgen. Het voorstel bevatte volgens veel frac ties te veel onduidelijkheid. Zeker voor de clubs die het oud papier ophalen om wat geld te verdienen. De verwachting was dat het colle ge in maart met een beter voorstel zou komen, maar er staat niets op de agenda voor komende dinsdag. Dat verbaast de fractie van Ge meentebelang. Die is daarom van plan vragen over de kwestie te stel len tijdens het vragenuurtje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 73