'Padden zijn nog best kieskeurig' Zeeland moet ook in route over Oranjes Kampioen na echte thuiswedstrijd SPZC Maandag 17 maart 2008 1 3 Connie van de Velde verzamelt padden in haar emmer, om ze aan de overkant van de weg weer veilig in de berm te zetten. foto Marijke Folkertsma Vrijwilligers redden honderden dierenlevens bij Schuddebeurs. door Martijn de Koning SCHUDDEBEURS - Het was geen leuk geluid, weet Connie van de Velde nog. „Plok, plok, plok, hoor de je als je hier voorbij reed." Gelukkig rijden automobilisten op de Donkereweg bij Schuddebeurs vandaag de dag nauwelijks nog padden plat. Dankzij Connie en een handjevol andere vrijwilligers, die de beestjes dagelijks een hand je helpen. Ieder jaar lopen ze daar weer, zo aan het begin van maart. „De pad den gaan terug naar waar ze gebo ren zijn om te paren", legt Connie uit. En laten de watertjes aan weerszijden van de Donkereweg nu net enorme kraamkamers voor de beesten zijn. Die trekken dus ie der jaar terug naar die plek. Tot 1995 lieten ze daarbij massaal het leven onder autobanden. Dat moest anders, vonden natuurlief hebbers. Ze trokken aan de bel en wezen op al bestaande overzet- plaatsen in Domburg en Bree- zand. Sindsdien zorgt de gemeen te ieder jaar voor enkele tientallen meters gaas, dat als een hek recht op in de berm wordt gezet. Om de pakweg tien meter zit een emmer in de grond. Daar komen de pad den in terecht. Althans, dat is de bedoeling. „Soms willen ze zo 'Plok, plok, plok, hoorde je als je hier voorbij reed. Dat was geen leuk geluid' graag, dat ze gewoon over die hek jes klimmen", zegt Connie. En ja, dan valt er nog wel eens een ver keersslachtoffer. De meerderheid maakt echter dankbaar gebruik van de mensen hulp. Naast de emmers bestaat die uit tunnels onder de weg. „Maar daar houden ze niet allemaal van", weet Connie. Dus komt er elke ochtend een vrijwilliger om de beestjes handmatig naar de over kant te helpen. Hoeveel padden (en ook kikkers) er jaarlijks in maart en april wor den overgezet, verschilt nogal. Meestal ligt het aantal tussen de duizend en tweeduizend. De ene keer zitten de emmers voller dan de andere keer. Soms gebeurt het dat er geen pad te zien is. De beest jes zijn namelijk best kieskeurig. „Het moet zacht zijn, donker en vochtig", legt Connie uit. „Vorig jaar lag er sneeuw in maart. Toen kwamen ze wekenlang niet." Dit jaar gaat het wat dat betreft een stuk beter. „Als het heel warm is komen we ook nog wel eens 's avonds", verklaart Connie. „Het is namelijk net of ze dan nóg onge duldiger worden." Soms kan een mannetje echt niet meer wachten en klimt alvast op het vrouwtje. Hij lift dan mee naar de overkant. „Mijn zoontje noem de dat vroeger altijd een dubbel dekker", grinnikt Connie. Soms helpen haar kinderen, maar meest al gaat ze alleen. „Ik vind het ge woon leuk. Anders zou ik 's och tends een wandelingetje maken. En nu help ik de padden ermee." door Maurits Sep VEERE - Zeeland ontbreekt ten on rechte in de internationale Oranje- route. Deze fietsroute doet tal van plaatsen in Nederland en Duits land aan die iets met het Neder landse koningshuis te maken heb ben. Maar fietsers rijden vanaf Bre da om Zeeland heen naar Delft. En dat is een gemiste kans, vindt Jan Geldof uit Vrouwenpolder. Zo wel voor de Oranjeliefhebber, de fietstoerist als voor de recreatieon dernemers in Zeeland. Geldof, die een reisbureau heeft en ook zelf reizen organiseert, wil in ieder ge val Veere laten opnemen in de Oranjeroute. Koningin Beatrix is immers markiezin van Veere. En als het kan moet ook de plaats waar hij is opgegroeid, Brielle, een halteplaats worden. „)e kunt vanaf Breda toch een prachtige lus ma ken over de Zeeuwse en Zuid-Hol landse eilanden naar Delft", meent hij. Gedeputeerde Harry van Waveren (CDA, economie) is wel gevoelig voor het pleidooi. Hij vindt het 'de moeite van het on derzoeken waard'. Ook De VW Walcheren/Noord-Beveland is be reid Geldof te ondersteunen. Als markiezaat onderhoudt het stadje een belangrijke band met het koningshuis. Maar de Oranjes hebben bijvoorbeeld ook een band met Vlissingen en Brielle weet Geldof current. Razendsnel gaat dat, want de kinderen hebben per wedstrijd maar tien minuten bedenktijd. Dus is het zaak niet te lang na te denken. Een zet wordt dan ook ge volgd door een razendsnelle tik op de knop van de tijdklok. Een zet wordt steeds gevolgd door een snelle tik op de knop van de tijdklok. Binnen de Veste blijkt uiteindelijk ruimschoots de beste; de school wint alle negen wedstrijden, 't Kof schip (Zierikzee) eindigt als zesde, het tweede team van Binnen de Veste pakt de tiende plaats. ■Fjj De volledige uitslag staat op www.zierikzeeschaakt.nl Basisschoolleerlingen in actie in de kantine van het Pontes Pieter Zeeman. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61