Binnenland Nederlanders laten zich niet afschrikken Wet jonge invaliden onder druk Jongen als oppas is in opkomst 4 Maandag 17 maart 2008 pzc Geen daling toeristen naar moslimlanden vanwege film Wilders. door Carine Neefjes DEN HAAG - Nederlanders die een reis hebben geboekt naar islamiti sche landen, laten zich vooralsnog niet afschrikken door de komst van de film Fitna van Geert Wil ders. Hoewel het ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt voor onrust in landen als bijvoor beeld Egypte, Pakistan en de Pales tijnse gebieden, gaan Nederlan ders gewoon op vakantie. Dat blijkt uit een rondgang langs reisbureaus die tours organiseren in landen als Marokko, Egypte, Sy rië en Jordanië. Vooral in de meiva kantie, die dit jaar twee weken duurt, hebben veel gezinnen een vakantie geboekt. „Egypte en Ma rokko zijn populaire bestemmin gen. Alleenstaanden kiezen eerder voor Jordanië of Syrië", aldus een woordvoerder van Koning Aap, een reisbureau dat veel reizen naar het Midden-Oosten organiseert. Datzelfde geldt voor de reisbu reaus Shoe String en Baobab Rei zen, die ook veel tours in islamiti sche landen hebben. Wel krijgen zij regelmatig telefoontjes van mensen die vragen of de situatie nog veilig is vanwege de komst Nederlanders gaan gewoon op va- kantie naar islamitische landen. Zij laten zich vooralsnog niet af schrikken door de komst van de film Fitna van Geert Wilders. van de film van Wilders waarin hij de islam bekritiseert. „Maar zo lang er geen negatief reisadvies is, krijgen wij geen annuleringen bin nen", aldus een woordvoerder van Baobab Reizen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt wel voor on rust als gevolg van de film van Wil ders. Sinds ruim een week staat er op de website van het ministerie dat Nederlanders die naar islamiti sche landen reizen, waakzaam moeten zijn en de berichtgeving in de media moeten volgen. Ver der adviseert het ministerie reizi gers om zich aan 'een laag profiel aan te houden'. „Dat betekent dat ze grote mensen massa's moeten mijden. Dus uit de buurt blijven van demonstra ties", aldus een woordvoerder van ministerie. Buitenlandse Zaken verwacht ove rigens niet dat toeristen het eerste doelwit zijn van mogelijke aansla gen. Het geweld zal zich eerder richten tot Nederlandse overheids gebouwen. Toeristen die zich onveilig voelen, kunnen hun verblijfsgegevens doorgeven aan de Nederlandse am bassade in het islamitische vakan tieland. Datzelfde geldt voor Ne derlanders die er wonen. Bijna alle ambassades hebben landgenoten opgeroepen zich te laten registre ren. „In geval van nood kunnen Neder landers dan makkelijker worden geëvacueerd", aldus een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. peter DEN HAAG - Oppas Wouter 't Jong (16) stoeit met de broertjes Sam (8) en Tristan Luttik (5). De jongen ais oppas is in opkomst. Steeds meer gezinnen geven bij oppascentrales aan dat zij de voorkeur hebben voor een 'manny'. Het gaat vooral om ouders die zonen heb ben en denken dat een jongen hun kinderen beter be grijpt. Bij de Oppascompany in Den Haag vraagt één op de tien gezinnen naar een jongen, vertelt directeur Celine Broekhuizen. Zij heeft een stuk of vijf jongens in haar bestand die beschikbaar zijn voor zeventig gezinnen. Ook bij oppascentrale Kriterion in Amsterdam-Zeeburg is er een groeiende vraag naar de 'manny'. Behalve tradi tionele gezinnen met jongens, hebben soms ook lesbi sche stellen met zonen liever een 'manny' dan een 'nan ny' in huis. Landelijke cijfers zijn er niet, maar de op mars van de jongen als oppas is geen randstedelijk ver schijnsel. Ook in kleinere plaatsen wordt de 'manny' veel gevraagd. Hoogleraar pedagogiek Louis Tavecchio, die veel onder zoek heeft gedaan naar de rol van mannen in de opvoe ding, spreekt van een positieve ontwikkeling. „Jongens nemen zorgtaken op zich. Zij hebben een voorbeeld functie." foto Bas Beentjes/GPD Oplichter vrouw Endstra opgepakt amsterdam - De politie heeft vrij dag in een vakantiepark in Fries land een man gearresteerd die wordt verdacht van oplichting van meerdere mensen, onder wie Ani ta Schuts, de levensgezellin van de in 2004 vermoorde vastgoedmag naat Willem Endstra. Ook verdenkt justitie hem van ver duistering, witwassen en valsheid in geschrifte. Nog dit jaar maximum tarief 0900-nummers den haag - Bedrijven moeten nog dit jaar voorafgaande aan een ge sprek via een 0900-informatie- nummer melden wat dat gesprek maximaal zal kosten. Staatssecreta ris Frank Heemskerk had al gezegd dat hij de ongelimiteerde tarieven voor 0900-nummers aan banden zou gaan leggen. Hij hoopt dat be drijven de wachttijden daardoor binnen de perken houden. Ramana is de nieuwe Uri Celier hilversum - Ramana is de nieuwe Uri Geiler. Dat heeft het publiek zaterdagavond bepaald. De zelfbe noemde 'Mentalist' Uri Gelier zelf vond de drie finalisten van het pro gramma met hun 'paranormale' kunsten allemaal waardige opvol gers. Acht weken geleden begon de tv-reeks waarin tien kandida ten streden om zich de Nederland se Uri Geiler te mogen noemen. SP: zwarte lijst slechte vliegmaatschappijen den haag - De SP wil dat er een zwarte lijst komt van luchtvaart maatschappijen die de reizigers slecht behandelen. Zij moeten wor den geweerd van Nederlandse luchthavens, aldus SP-Kamerlid Roemer. Door de commerciedruk hebben veel maatschappijen nau welijks reservematerieel, waardoor vluchten uitvallen, aldus Roemer. Compensatie blijf te vaak uit. Verzekeraars slepen klanten voor rechter DEN haag - Ziektekostenverzeke raar VGZ brengt de komende we ken duizend wanbetalers voor de kantonrechter. Achmea heeft drie duizend dossiers klaarliggen van klanten die hun ziektekostenpre mie nooit of slechts ten dele be taald hebben. Meestal worden de wanbetalers veroordeeld tot het betalen van de achterstallige schuld. 'Verbod nodig op huwen met familie' DEN haag - De Rotterdamse CDA-wethouder Leonard Geluk denkt dat een verbod van huwelij ken tussen bloedverwanten nodig kan zijn. Geluk zei geschrokken te zijn van een onderzoek dat circa een kwart van de Turken en Ma rokkanen in Rotterdam met een fa milielid trouwt. Mede als gevolg daarvan is er in deze bevolkings groepen een hoge babysterfte. /s/A\jTA j <3£.i?EX/r2.r" HiErs- Muu (g.rj- O K s~ "7 Mogelijk half miljoen gehandicapten zullen beroep doen op Wajong. den haag - Het aantal jonggehan dicapten met een uitkering dreigt binnen tien tot vijftien jaar te stij gen tot een half miljoen. Kroonlid Hans Kamps van de So ciaal-Economische Raad (SER) heeft dat zaterdag gezegd in het tv-programma Nova. Kamps deed onderzoek naar het probleem. Nu krijgen 160.000 jongeren een Wajonguitkering. Het Centraal Planbureau had eerder een stijging van het aantal Wajongers naar 300.000 tot 400.000 geraamd. Wa jongers krijgen hun leven lang een uitkering van 75 procent van het minimumloon. De uitkeringen kosten de overheid 2 miljard euro per jaar. Dat bedrag kan volgens Kamps oplopen tot 4 a 5 miljard. Minister Piet Hein Donner van So ciale Zaken heeft toegezegd in mei met voorstellen te komen om het aantal Wajongers terug te dringen. Volgens ingewijden wil hij daar- 1*2 Het aantal jonggehandicapten met een uitkering dreigt bijna te verdrievoudigen tot een half mil joen. Minister Donner wil het aantal Wajongers terugdringen. voor volgend jaar 50 miljoen euro extra uittrekken. Het geld is be doeld voor maatregelen die moe ten voorkomen dat jongeren in de Wajong terechtkomen, en om jon geren die al een uitkering hebben gedeeltelijk aan de slag te helpen. Ook wil Donner de administratie ve rompslomp verminderen van bedrijven die een Wajonger in dienst nemen. In Nova zei Donner ervan uit te gaan dat er voor circa twee derde van de Wajongers perspectief is. „Laten we nou niet gaan praten wat ze niet kunnen, maar laten we gaan kijken, activeren, mobiliseren wat ze wel kunnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4