toon in Sluis BenZeker Voor Jean Paul de Bruijn is biljart te grillig, maar Delta toch naar zege Freeke weer aan kop Opperste concentratie, doodse stilte De goedkoopste zorgpolis van Nederland? pzc Maandag 17 maart 2008 33 Ethiopiër Gemeda wint Zwinstedenloop voor Eritreër Woldu. door René van Stee SLUIS - Een hovenier uit Kuume was gisteren oppermachtig in de vijftiende Zwinstedenloop. De ze ge van de tot Belg genaturaliseerde Ethiopiër Aman Gemeda (29) was allerminst gestolen. „Ik denk dat ik driekwart van de wedstrijd het kopwerk heb gedaan. Het was een felle strijd. Maar gelukkig kon ik toch het beslissende gaatje slaan", vertelde de winnaar, die 1 uur, 6 minuten en 28 seconden nodig had voor zijn halve marathon en dit seizoen al crossen won in on der meer Bornem en Molenbeek. Gemeda had een taaie klant aan Ghirma Woldu, een in Brugge woonachtig Eritreër, die lange tijd in zijn kielzog bleef „Gemeda was gewoon te sterk. Natuurlijk had ik graag gewonnen, maar het was al beter dan vorig jaar. Want toen werd ik derde", verklaarde Woldu (33) na afloop. De twee Afrikanen, enkele jaren geleden vanwege de onrust in hun geboortelanden naar Europa ge vlucht, waren twee van de absolu te smaakmakers van de wedstrijd. Zij scheidden zich samen met Christophe Clyncke uit Brugge (winnaar in 2005) al snel af van de rest van het deelnemersveld. Titel verdediger Tim Stessens uit Neer- pelt, vorige week nog zevende op het Belgisch kampioenschap veld lopen, zat lange tijd aan het elas tiek, maar moest de drie koplopers na acht kilometer toch laten gaan. Tot de wallen van Sluis, op zo'n ze ven kilometer voor het einde, bleef de kopgroep intact. Maar na dat Woldu en Gemelda op dit geac cidenteerde gedeelte van het par koers versnelden, moest ook Clyn cke lossen. Het verschil liep al snel op tot een minuut. De twee koplo pers verslapten geen moment. In de laatste kilometer plaatste Aman Gemeda de beslissende versnel ling. Na Woldu (1.06.41) werd Clyncke derde (1.08.20) en Stes sens vierde (1.08.51). Veel Zeeuwen, onder wie Sjaak Lu- teijn, Wim van Sparrentak, Edwin de la Ruelle en Ingrid IJsebaert, lie pen niet mee, waarschijnlijk om dat een dag eerder bij de CPC-loop tussen Den Haag en Scheveningen Nederlandse titels waren te vergeven op de halve ma rathon. Met een 33e plaats was Wilko de Vos uit Kattendijke (1.17.41) de eerste Zeeuw en ook de beste Nederlander. Ria Thien- pont uit Brugge was na 1 uur 23 minuten en 51 seconden de snelste 'Ik denk dat ik driekwart van de wedstrijd het kopwerk heb gedaan' vrouw. De 21-jarige Elisa Rijk uit Schoondijke werd met een tijd van 1.40.46, waarmee ze elf minu ten sneller was dan vorig jaar, als beste Nederlandse veertiende. Op de tien kilometer ging de zege in 31 minuten en 46 seconden naar Stijn Daelman uit Hofstade. Theo Rabout uit Aardenburg, die nog kampt met de naweëen van een hardnekkige virusinfectie, werd derde op 1 minuut en 12 se conden, terwijl Erik Cappon uit Zuidzande daarachter op 38 secon den vierde werd. Sandra de Block uit Hulst haalde de enige Neder landse zege. Zij won de tien kilo meter bij de vrouwen in 39.15. Vijf kilometer Zwinstedenloop levert ook Belgische zeges op Fabrice Laga uit Kruishoutem was de sterkste deelnemer op de vijf kilo meter van de Zwinstedenloop. Hij finishte na 15 minuten en 5 seconden. Peter van Waes uit Aardenburg was met een zestiende plaats (18.52) de beste Nederlander. Bij de vrouwen won Gwendolyn de Deyne uit Maldegem in 18 minuten en 45 seconden. Marga de Milliano uit Sluis was de beste Nederlandse vrouw. Haar tijd was 23.51. Zeeuwse schaaktitel steeds verder weg voor Jeroen Hekhuis. oost-souburg - Matthieu Freeke heeft orde op zaken gesteld bij het Zeeuws kampioenschap schaken. De Terneuzenaar staat na de zesde ronde weer aan kop, samen met Goesenaar Joey Grochal. Freeke begon goed tegen Roeland Alders, die te veel wilde en slordig speelde. Freeke wist daar wel raad mee en rondde het karwei be kwaam af In de zesde ronde nam Freeke tegen huidig Zeeuws kam pioen Jeroen Hekhuis een licht Daniëls reist met Buys zeshonderd kilometer voor 20 caramboles. door Frits Bakker goes - Op het biljart waar Dick Jas pers een week eerder een wereld partij speelde, kon Jean Paul de Bruijn gisteren geen bal goed ra ken. De Hulstenaar, die al weken in topvorm is, kreeg in de eigen Goese biljartzaal de kogels niet on der controle en verloor van een no toire angstgegner: Jefke Philip- poom. De misstap had geen vervelende gevolgen voor het team van Delta/Frans Bevers, omdat Henk Habraken won en de Belgische tan dem De Backer/Forthomme voor afmaker speelde. De winst van Peter de Backer was het opval lendst: hij versloeg ex-wereldkam pioen Eddy Merckx met 50-2: in 27 beurten. En zo kwam Delta uit op een 6-2-winst tegen Dekker Keukens uit Utrecht, dat John Tijs- sens miste door ziekte. Jean Paul de Bruijn verloor in de competitie pas zijn vierde partij op een totaal van zeventien wed strijden. In de laatste fase van zijn gevecht met Philippoom kwam hij nog aardig in de buurt (39-33 en na een serietje van zes zelfs 39-39), maar het eindschot was voor de Belg, die ook bij de wereldbeker in Sluiskil al eens voor kwelgeest van De Bruijn speelde. Dat deed een béétje pijn, zo beken de de Zeeuw, omdat er in deze fa se in de eredivisie veel op het spel staat. En als biljarters aan het filo soferen slaan, dan gaat het in ne gen van de tien gevallen over de biljarttafel die zo grillig is. Jef Philippoom had er een scherpe verklaring voor: „Het heeft de hele nacht geregend, dat heeft zijn in vloed op het biljart." De Bruijn rea geerde: „Ik weet niet of het daar aan ligt, maar de tafel begon tij dens de partij ineens heel vreemd te doen. Ik voelde hem totaal niet meer aan." En Jaspers dan, die vorige week op hetzelfde biljart een partij van vijf tig punten in twaalf beurten uit speelde? „Je moet gewoon vanaf het begin attaqueren, dan heb je er geen last De biljarters van Delta/Bevers verslaan Dekker Keukens met 6-2 ondanks verliespartij van Jean Paul de Bruijn. Buys is kansloos in Daarlerveen: 0-8. van dat hij verandert", vond Philip poom. „En dat kon ik vandaag niet, dus ligt het ook aan mezelf', bekende De Bruijn. Peter de Backer speelde een aanval lende catenaccio tegen Merckx, die daardoor totaal van slag raakte en moedeloos werd van de patronen die hij kreeg. „Het was van allebei wat", zei De Backer. „Ik speelde goed in de verdediging en vergat zelf niet te scoren." Roland Forthomme had niets te vrezen van invaller Rens Hoeba (50-23 in 40). Voor Buys Incasso wordt de mar telgang in de slotfase van de com petitie met de week zwaarder. De ongelijke strijd met Kaleidoscoop, in het verre Daarlerveen, werd op nieuw met 8-0 verloren. De totaalstand liet niets aan twij fel over: Kaleidoscoop speelde 200 caramboles bij elkaar tegen Buys 121. Richard de Bruin eindigde nog het dichtst in de buurt van tegen stander Van der Stappen (50-34). Berry Dallinga kwam tegen Jelle Pijl veel tekort (50-27 in 35), Kees Wittens had geen schijn van kans tegen Polychronopoulos (50-30 in 31) en Ronny Daniëls reisde 600 ki lometer voor twintig caramboles: 50-20 tegen Daniel Sanchez. voordeel aan. De Terneuzenaar kwam steeds beter te staan en liet zijn prooi niet meer los, al weerde Hekhuis zich taai. Het ziet ernaar uit dat Hekhuis zijn Zeeuwse titel kwijt is. Freeke deelt de koppositie met Joey Gro chal, die eerder remiseerde met Hekhuis. Grochal overspeelde in de zesde ronde clubgenoot Joey van de Braak. Freeke en Grochal worden direct gevolgd door Ter neuzenaar Quinten Ducarmon. Ducarmon speelde eerst een dege lijke remise tegen HWP-speler Gert van Rij. Daarna was Alders, die in de opening al flink in de fout ging, geen partij voor hem. Conja van de Gouwe en Boy Sekewael kampioen handboogschieten. door Marco Verdoom yerseke - Toegeknepen ogen, een opperste concentratie en aange spannen bogen. Aluminium pijlen worden afgeschoten op aangeven van de wedstrijdleider en doorbre ken de doodse stilte als ze hun kar tonnen doel treffen. Op comman do beweegt de groep schutters zich voorwaarts, benieuwd naar de treffers. Zaterdag namen in Yerseke 49 Zeeuwse boogschutters het tegen elkaar op tijdens de zesentwintig ste editie van het Zeeuwse indoor kampioenschap boogschieten. Zij aan zij op 18 meter van het doel, de handbogen opgeheven en ho pend op een goed eerste schot, be gonnen de handboogschutters aan hun wedstrijd. „Iedereen doet het op zijn eigen manier", lichtte mede-organisator Cees Pieters van schuttersvereni ging Ravenstein de techniek toe. „Sommigen laten de boog van bo ven naar beneden zakken tot ze hun doel helder hebben en druk ken dan af Anderen bewegen de boog langzaam omhoog. Ook de snelheid waarmee de schutters hun pijlen afschieten, verschilt van persoon tot persoon. Het is maar net wat je prettig vindt. De uitrusting is strikt persoonlijk. De bladen van de bogen variëren in stugheid net als de lengte en het gewicht van de pijlen." Dat handboogschieten vooral een sport van concentratie, techniek en uithoudingsvermogen is, be aamt Pieters. De kleinste factoren kunnen het resultaat beïnvloeden. Daarom is absolute stilte op de schietbaan een vereiste en is zelfs lichtinval een factor om rekening mee te houden. „En op een buiten baan komen ook de weersomstan digheden erbij", voegde Pieters er aan toe. Zaterdag streden de boogschutters op twee verschillende disciplines om de titel van beste Zeeuw. In de olympische klasse, het recurve- schieten, ging Boy Sekewael er met de titel vandoor. De 52-jarige Souburger hield titelverdediger en favoriet Johan Koole achter zich. Sekewael mag dan enigszins verras send winnaar geworden zijn, een onbekende is hij allerminst. Drie maal eerder mocht de schutter van boogschietvereniging d' Een dracht uit Vlissingen zich Zeeuws kampioen noemen. Hij kijkt tevre den terug op een geslaagd toer nooi: „Ik heb lekker geschoten van daag, het ging goed. Eigenlijk had ik niet verwacht dat ik zou win nen. Johan Koole is ontzettend goed bezig de laatste jaren." Bij het compoundschieten herover de Conja van de Gouwe haar titel op regerend Zeeuws kampioen Hans Bolink. In een spannende fi nale bleek de schutster uit Scherpe- nisse over de sterkste zenuwen te beschikken. Deelnemers aan het ZK handboogschieten in Yerseke. foto Willem Mieras BenZeker.: vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35