Sport Formule 1-coureurs missen traction control in eerste wedstrijd Robert Cesink verliest leiderstrui, maar is in Nice een ervaring rijker Machtsgreep Cancellara in Tirreno Nederland telt mee in het synchroonzwemmen Krajicek en Haase snel klaar in Indian Wells 24 Maandag 17 maart 2008 PZC Davide Rebellin (rechts) rijdt in de leiderstrui naar Nice. foto Guillaume Horcajuelo Rebellin geeft zijn voorsprong in slotrit niet meer weg. door Alexander van Eenennaam NICE - De eindoverwinning in Parijs-Nice glipte Robert Gesink dit weekeinde door de vingers, maar de jonge wielrenner (21) van de Rabobankploeg ging met een dosis belangrijke ervaring huis waarts. De Nederlander leverde zaterdag zijn leiderstrui in bij Davide Rebel lin, de Italiaan die gisteren de eind zege binnensleepte. Het tijdverlies leed Gesink niet bergop, maar juist in de afdaling. Zijn machts greep op de Mont Ventoux, don derdag, bleef onverminderd zijn waarde houden. Gesink imponeer de afgelopen week, ook zonder eindoverwinning. Dat vond ook ploegleider Erik Dekker: „Het is een boeiende week geweest in al zijn facetten. Uiteindelijk zijn wij hartstikke blij hoe Robert hier ge reden heeft." Gesink, die uiteindelijk vierde werd, mocht als troost de jongeren- trui meenemen. Rijdend in dit wit te tricot knalde hij gisteren in de door de Spanjaard Luis Leon Sanchez gewonnen slotrit in een afdaling tegen de muur. Gesink volgde daarmee Rinaldo Nocenti- ni, de Italiaanse nummer twee van het eindklassement. Beiden kon den wel hun weg vervolgen, Ge sink hield er een pijnlijke hand aan over. Terugkijkend op de zaterdag, toen de Fransman Sylvain Chavanel de rit won, liet Gesink blijken dat hij in de afdaling de bibbers had ge had. Geïsoleerd, zonder ploeggeno ten, miste hij in de slotkilometers de aansluiting met de concurren tie. Een wijze les. „Er waren veel valpartijen. Als ze voor, naast en achter je onderuit gaan doet dat wel wat met je", ver telde hij. „Het is ook lastig als je de aansluiting met de renner voor je verliest en je de weg niet goed kent. Dan wordt het gat snel gro ter." Robert Gesink raakt de leiders- trui in de voorlaatste etappe van Parijs-Nice kwijt aan Davide Re bellin, die de koers uiteindelijk ook wint. Slechts zeven auto's halen de finishlijn in Melbourne. door Paul Zweverink MELBOURNE - De eerste van het ra cejaar 2008 in Melbourne gaf alles wat de Formule 1 zo mooi kan ma ken: spanning, crashes, fouten, floppers en toppers. Lewis Ha milton was ijzersterk, hij won de bizarre race soeverein. Ferrari was flop en de grote verliezer van de dag. Dat alles is het gevolg van het af schaffen van de traction control. De rijders moeten eindelijk zelf weer een afweging maken hoe ze een bocht aansnijden, hoeveel risi co ze daarbij nemen. En waar vrij wel alle coureurs vooraf zeiden dat het allemaal wel mee zou vallen, bleek het tegendeel waar. In de spanning van de race stapelden juist op dat vlak de fouten zich op. Met als gevolg dat slechts zeven rij ders ongeschonden de finish haal den. Maar als deze race model staat voor wat we dit seizoen in de For mule 1 kunnen verwachten, is het publiek op voorhand de grote win naar. En dat was nu precies wat Bemie Ecdestone en de FIA beoogden Zwitser slaat toe in tijdrit, Rabobank mist Posthuma. RECANATI - De Zwitserse wielren ner Fabian Cancellara heeft giste ren door een overwinning in de vijfde etappe de leiding genomen in de Italiaanse rittenkoers Tirre- no-Adriatico. De renner van CSC won de individuele tijdrit over 26 kilometer, tussen Macerata en Re- canati. Cancellara had 22 seconden voor sprong op de Amerikaan David Za- briskie (Slipstream), die tweede met de reglementswijzigingen. De andere grote winnaar was Lewis Hamilton en met de jonge Engels man zijn team McLaren. Aan Ha milton leek al het gedoe geheel voorbij te gaan. Drie keer safe ty-car, overal glijders en crashes, moeilijke tactische beslissingen... Iedereen had er last van, maar Ha milton niet. Hij ging foutloos van start, reed een foutloze race, maakte foutloze Hamilton en McLaren winnen, Ferrari zakt meteen door het ijs pitstops en finishte als foutloze winnaar. Om vervolgens zo fit als een hoentje het podium te beklim men. Hij had ook nauwelijks mee gekregen wat er achter zijn rug alle maal gebeurd was. „Mijn start was goed en de auto voelde prima aan", aldus de Britse volksheld. „In de race hoefde ik nooit te forceren en kon redelijk mijn banden sparen. Het leek van daag een beetje op mijn eerste ze ge vorig jaar in Maleisië. Daar kwam de safety-car vier keer op de baan en won ik ook." Waar winnaars zijn, zijn verlie zers. En wat voor een. Het trotse werd. De winnaar nam de leider strui over van de Zweed Niklas Axelsson. Voor de Rabobankploeg was er na de opgave van de geblesseerde Joost Posthuma geen eer te beha len, tot verdriet van ploegleider Erik Breukink. „Toen ik het par koers zag, was zijn opgave extra bitter. Dit was een prachtig traject voor tijdrijders. Ik had Joost hier graag bezig gezien tegen de wereld top." Posthuma stapte vrijdag af na een val, waarbij hij de banden in de rechterschouder had verrekt. Mor gen worden opnieuw foto's ge- Ferrari ging op Albert Park op een ongelofelijke manier nat. Waar ie dereen, en niet in de laatste plaats het team zelf, vooraf dacht dat de rode brigade het prima voor elkaar had en de testen uitwezen dat Fer rari de meeste snelheid had, bleek in Melbourne dat er juist heel veel mis is. Want zoveel ongemak kan je als topteam niet hebben of er moet een serieus probleem zijn. Het kwam al aan het licht tijdens de kwalificatie, waar Kimi Raikko- nen stilviel en Felipe Massa niet verder kwam dan plek vier. Maar dat het in de race nog veel erger zou worden, hadden weinigen ver wacht. Zo verloor Massa zijn auto al bij de start met een vreemde spin en moest hij later in de race staken toen zijn Ferrari de geest gaf Raik- konen reed rond alsof het zijn eer ste race ooit was. De Fin maakte klungelige beginnersfouten, een wereldkampioen onwaardig. TWee keer van de baan en ook bij hem het uiteindelijke einde toen zijn bolide stil viel. Motorische proble men? Stakende software? Er zal veel gesproken worden de komen de dagen bij Ferrari. Geen punten voor Ferrari in de openingsrace, dat was voor het laatst gebeurd in 1992 bij de GP van Zuid-Afrika. maakt van het gewricht, waarna de arts meer kan zeggen over de hersteltijd. De Rabo's gebruiken de Tirre- no-Adriatico zonder de kopman nog als voorbereiding op Mi- laan-Sanremo, de eerste klassieker van het jaar. Vorig jaar won Oscar Freire de Primavera voor de Ne derlandse formatie. Freire, die vrijdag ook ten val kwam maar nergens last van heeft, won de eerste rit van de Tirreno. Zaterdag kwam hij tekort tegen Alessandro Petacchi. De Italiaan won de vier de etappe, Freire passeerde de meet als tweede. Oranje-ploeg zevende op EK in Eindhoven, Klein Geltink tiende. door Cilya van der Kooy EINDHOVEN - Het Nederlandse syn chroonzwemmen is de status van ontwikkelingsland voorbij. Dit concludeert bondscoach Leonie Cornielje naar aanleiding van de prestaties van haar zwemsters bij de Europese kampioenschappen in Eindhoven. In de finale van de teams eindigde Oranje gisteren als zevende, op 11 punten achter Europees kampioen Spanje. Op het onderdeel solo werd Rosanne Klein Geltink tien de. Het goud ging naar de Spaanse Gemma Mengual. „Bij dit EK krijgen we de bevesti ging dat we een stap naar de mid denmoot hebben gemaakt. Die sta tus als ontwikkelingsland hebben we definitief achter ons gelaten. We zijn op de goede weg, al er is nog wel een hoop werk te doen", stelde Cornielje. Sinds vorig jaar september traint Cornielje in Nieuw-Vennep vijf tien uur per week met de nationa le selectie. Volgens de bondscoach hebben de vrouwen door de toena me aan de trainingsarbeid al veel progressie gemaakt. „Die extra trainingen werpen binnen een paar maanden al hun vruchten af Het is verbazingwekkend hoeveel iedereen in korte tijd vooruit is gegaan. De combinatie heeft zich als zesde voor de finale geplaatst. Zo'n goed resulaat van een team is de laatste tien jaar niet meer voor gekomen. We gaan nu dik over lan den heen, die altijd onze con currenten waren. Ook de punten- aantallen zijn behoorlijk geste gen." Corneilje heeft in Eindhoven ook De Nederlandse ploeg wordt in Eindhoven zevende van Europa. foto Robin Utrecht/ANP van alle kanten complimenten gekregen voor de vooruitgang van haar ploeg. „Voor de meisjes is het wel eens zwaar, maar het blijkt de moeite waard om al om zes uur 's ochtends in het water te liggen. Dit EK zorgt voor een enorme im puls. Ik hoop dat we dit de komen de tijd verder kunnen uitbou wen." INDIAN WELLS - Tennisster Michaël- la Krajicek is bij haar rentree in het enkelspel zaterdag tegen een nederlaag aangelopen. De Russi sche Galina Voskoboeva was in de tweede ronde van het toernooi van Indian Wells in twee sets te sterk: 6-3 6-3. Krajicek, die sinds de Australian Open begin januari vanwege een polsblessure rust had gehouden, had een bye in de eerste ronde. Voskoboeva, de nummer 113 van de wereld, verloor in de eerste set meteen haar opslag, maar brak in het vervolg twee keer terug. In de tweede set bleef Krajicek bij tot 3-3, daarna won ze geen game meer. Ook Robin Haase kan al naar huis. De Hagenaar werd in de tweede ronde verslagen door de Argentijn Juan Monaco, de nummer 21 van de wereld. De setstanden waren 6-2 6-4.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 26