Zetland PZC Ook asielopvang na sluiting AZC Zij blij, kleinzoon blij, De Mikke blij WALCHEREN 16 11 15 Geen proef met muskusratten Dierenseks Middelburger Jasper van Damme wint Erasmus Jazz Prijs Maandag 17 maart 2008 Vakvereniging voor vrijwillige brandweer krijgt Zeeuwse tak Tip? redwalch@pzc.nl Middelburg praat over opening kleinschalige opvangcentra na 2011. door Maurits Sep MIDDELBURG - Asielzoekers blijven ook na 2011 welkom in Middel burg. Het gemeentebestuur denkt met het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) na over op vanghuizen op meer plekken in de gemeente als het asielzoekerscen trum over drie jaar dicht gaat. Het college van B en W schrijft dit in een verslag aan de gemeente raad. Dat het asielzoekerscentrum aan de Stromenweg in 2011 sluit, was al bekend. De gemeente heeft plannen om op dat terrein huizen te bouwen. Sluiting hoeft echter niet te betekenen dat er geen nieu we asielzoekers meer in Middel burg opgevangen kunnen worden. Decentrale kleinschalige opvang is een mogelijkheid en het COA is bereid daarover mee te denken. Wethouder Albert de Vries is door afwezigheid niet in de gelegenheid een toelichting te geven. Woord voerder Martijn van de Koolwijk van het COA is niet op de hoogte van deze besprekingen. Het Middelburgse asielzoekerscen trum verandert waarschijnlijk nog voor de zomer van dit jaar van ka rakter. Het is nu nog een terugkeer- locatie, maar het wordt een oriën teer- en inburgeringslocatie. Dat betekent in grote lijn dat er niet meer asielzoekers zullen wonen die aan het einde van hun proce dure zitten, maar juist aan het be gin ervan. Asielzoekers die in Nederland airi ly Het asielzoekerscentrum in Mid- delburg sluit in 2011. Op het ter rein worden dan huizen ge bouwd. De gemeente zoekt naar alternatieve asielopvang. veren, komen in een opvangcen trum dat is gericht op oriëntatie en inburgering. Bij oriëntatie wordt onderzocht of een vluchte ling terecht asiel aanvraagt en in aanmerking komt voor een ver blijfsvergunning. Is dat het geval, dan belandt hij of zij in het inburgeringstraject. Dat is een voorbereiding op het leven in Nederland. Die inburgering vindt plaats in hetzelfde asielzoe kerscentrum. Is de beschikking op de asielaan vraag negatiefj dan moet de aanvra ger naar een ander centrum, een zogenoemde terugkeerlocatie. Daar woont hij of zij in afwach ting van terugkeer naar het land van herkomst, of op vertrek naar een ander land dat hem wel wil opvangen. Ook asielzoekers die ho ger beroep hebben aangetekend te gen de afwijzing van de asielaan vraag, verblijven in een terugkeer- centrum. COA-woordvoerder Van de Kool wijk wil niet dieper ingaan op de verandering van het Middelburgse asielzoekerscentrum. „Wij onder zoeken voortdurend wat wij met onze centra willen en welke asiel zoekers we waar willen opvan gen." foto Ruben Oreel De rommelmarkt bij Simnia trok zo veel bezoekers, dat het soms dringen bij de tafels was.. Rommelmarkt Simnia levert 1250 euro op voor goede doel De Mikke. door Maurits Sep DOMBURG - Een bloemstukje, een bloemenvaas en een speelgoedtrac tor voor haar kleinzoon. Een tien tje kost het Suus Krijger uit Aagte- kerke. Zij blij, kleinzoon blij, De Mikke blij. Want de opbrengst van de rommelmarkt bij verzorgings huis Simnia in Domburg gaat vol ledig naar de vogel- en zoogdieren- opvang. „Mooi toch." Krijger lacht tevre den. „Een goed doel. Mijn klein kinderen gaan er wel eens naar toe." Haar tas mag dan vol zitten, uitgewinkeld is ze nog niet. „Ik ga even daarheen", wijst ze naar de tafels achterin. Daar liggen de meer bijzondere, mooiere en dus duurdere spulletjes, weet Jacolien Minderhoud. Als vrijwilligster bij Simnia helpt ze bij de verkoop van de oude spullen. Op haar tafels lig gen de zeg maar 'wat minder waar devolle dingen'. „De prijzen? Die bedenken we ter plekke. Ik vraag niet te veel hoor, want anders blij ven we er toch maar mee zitten. En we willen er nu wel vanafj want het is voor een goed doel." Het goede doel zelf is ook aanwe zig met een kraampje. Met natuur lijk Coby Louwerse achter de tafel. De beheerster van De Mikke - de opvang viert dit jaar het zilveren jubileum - kan haar geluk niet op. „Een speciale actie van de PZC om ons te helpen, en nu ook Simnia nog. Ik kan het allëmaal nog maar nauwelijks geloven. We krijgen ook zo veel reacties van mensen. Echt heel leuk." De actie van de PZC heeft in twee weken tijd al ruim tweeduizend euro opgebracht. „Fantastisch," glundert Louwerse. „Want we heb ben een hele lijst met wensen hoor." Dus hoe meer geld, hoe be ter, maar ook de kleine bedragen zijn zeer welkom. „Vele kleintjes maken ook één grote. Bovendien, ik ben net zo dankbaar voor een kind dat zijn spaarpot omkeert en vijf euro geeft, als voor een groot bedrag van een rijke sponsor." Simnia houdt sinds 2005 elk jaar een fancy fair voor een goed doel. Dat het nu - net als de PZC - voor De Mikke is, is toeval, vertelt Mirel- la de Hamer van het verzorgings huis van SVRZ. „Dit jaar wilden we iets doen voor dieren. Dan denk je al snel aan De Mikke." In een ander zaaltje verkoopt Ger- rit Jobse boeken. Ook hij bedenkt ter plekke hoeveel iets moet kos ten. Een klein almanakje gaat van de hand voor twintig cent. Achter de tafel staan twee boodschappen tassen vol boeken klaar. „Die doen samen twintig euro." Zoals elke fancy fair bij Simnia gaat het ook zaterdag weer hard met de wafels. Met één euro per wafel dragen ze flink bij aan de to tale opbrengst. Simnia heeft 115Ö euro opgehaald voor De Mikke. MIDDELBURG - Waterschap Zeeuw se Eilanden peinst er niet over om in een bepaald gebied in Midden- en Noord-Zeeland de bestrijding van de muskusratten te staken en vervolgens te kijken wat daar de ef fecten van zijn. De Dierenbescherming wil zo'n onderzoek omdat deze organisatie vindt dat er onnodig dierenleed ontstaat bij de bestrijding van mus kusratten. Ze pleit voor het aanwij zen van enkele proeflocaties waar binnen niet bestreden wordt. We tenschappers zouden daar vervol gens moeten bekijken wat de effec ten van dat staken van de strijd zijn op de muskusrattenpopulatie en de schade aan dijken en oevers. Dijkgraaf W. Gosselaar zei onlangs nog dat geen van de Nederlandse waterschappen bereid is zo'n proef gebied aan te wijzen. Wel wordt onderzoek gedaan naar andere vangmethoden waarbij muskusrat ten sneller sterven. In het gebied van Zeeuwse Eilanden werden vo rig jaar 1976 muskusratten gevan gen: 167 minder dan een jaar eer der. Gezien die daling meent het waterschap dat de gehanteerde me thoden succesvol zijn en is het niet van plan de huidige bestrij- dingsstrategie te veranderen. Tip? redactie@pzc.nl Zonder haar krantjes en kopje koffie op bed kan een dag voor de Vlissingse niet beginnen. Ze ffitst van kop naar kop, ze scant, leest en spelt alle berichten. Ze kan als nieuwsconsument een al- leseter genoemd worden. Een kri tische krantenlezer waar we van houden. Soms verwondert ze zich over een artikel, soms lacht ze om de almanak en soms er gert ze zich aan de waan van de dag. Dierenwelzijn scoort mo menteel in de Tweede Kamer. Na damhert en goudvis praten de Kamerleden over een verbod op seks met dieren. Ze wordt er een beetje moe van. Mopperend leg de ze de krant terzijde: „Mieren- neukerij".

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11