Tibetaanse opstand zit Peking dwars BOEK ONLINE of bel 0900- 9697 Z m Aprilactie: inclusief verblijf, ontbijt en gratis entree wellnesscenter! IS PZC Zaterdag 15 maart 2008 I 9 Bruut geweld tegen monniken kan China flink opbreken. door Carel Goseling DEN HAAG - Tibetaanse monniken zijn deze week in actie gekomen te gen de sinds 1951 bestaande com munistische overheersing door China. De regering in Peking rea geerde, zoals steeds, met bruut ge weld. Met de Olympische Spelen voor de deur kan dat wel eens de verkeerde tactiek blijken. Een paar 'naïeve' monniken, ge steund door een handjevol bur gers, hadden geprobeerd door ille gale acties de sociale orde te ont wrichten. De autoriteiten wisten dat te voorkomen. Zo ontspannen klonk afgelopen dinsdag de woordvoerder van het Chinese ministerie van Buiten landse Zaken, Qin Gang. Hem was om commentaar gevraagd op de ar restatie van driehonderd Tibetaan se monniken, die een protestmars door de hoofdstad Lhasa hielden ter herdenking van de opstand op 10 maart 1959 tegen de Chinese overheersing. De Chinezen sloegen het volksop roer destijds met veel geweld neer. De geestelijk leider van Tibet, de Dalai Lama, vluchtte naar India. Daar, in de stad Dharamsala, zit de nu 72-jarige nog steeds. Deze week hekelde hij opnieuw de Chinese onderdrukking van zijn land. Dat er in Tibet meer aan de hand is dan 'wat acties van een stelletje naïevelingen', is inmiddels wel dui delijk. Overal in de van de buiten wereld afgesloten republiek zijn monniken en burgers de straat op gegaan. Ordetroepen hebben kloos ters omsingeld. Wegen zijn afgeslo ten. Er is traangas ingezet om de massa's te dwingen naar huis te gaan. Huizen worden door politie mensen systematisch doorzocht op 'opstandelingen'. Er zou door Politie op het Jokhang Plein in Lhasa. politiemensen zelfs gericht zijn ge schoten op demonstranten. Er zijn berichten over monniken in hon gerstaking. Enkele geestelijken zou den uit protest een poging tot zelf moord hebben gedaan. Voor de Chinese machthebbers was het al een enorme opgave te erkennen dat er onrust in Tibet was. De schuldige was echter snel gevonden: de Dalai Lama. Die pro beert Tibet van China los te we ken, aldus Peking. „De Dalai-groep wil het normale, harmonieuze en vreedzame leven van de Tibeta- nen verstoren", luidde de reactie van woordvoerder Qin Gang. In Tibet wonen 2,7 miljoen men sen onder volstrekte Chinese con- 'Die Olympische Spelen moeten hoe dan ook en in volle glorie doorgaan' trole. Vrije media bestaan niet, rei- zen is onmogelijk. Er is geen vrij heid van meningsuiting. De autori teiten pakken willekeurig mensen International Campaign For Tibet/GPD op. Martelingen en verdwijningen zijn normaal. Van religieuze vrij heid is alleen op papier sprake. Onder de noemer 'verering van de Dalai Lama' of 'het streven naar onafhankelijkheid' onderdrukken de machthebbers alle kerkelijke ac tiviteiten. Monniken, en nonnen, mogen zich niet vrij bewegen. Voor het in zamelen van geld is toestemming nodig, net als voor bouwactivitei ten of de organisatie van kerkelijke plechtigheden. Het aantal monni ken en nonnen per klooster wordt van hogerhand bepaald. Wie reli gieus onderwijs mag geven, ma ken de Chinezen uit. Religie, het boeddhisme, is erg be langrijk voor de Tibetanen. Monni ken worden vereerd en zij hebben een hoge morele en sociale status. Geen wonder dat de Chinese woordvoerder Qin Gang er de na druk op legde dat de onrust geen 'religieuze' achtergrond had. Voor de regering in Peking zit de vijand in het Indiase Dharamsala. En om die aan te pakken is de steun van de Indiase regering no dig. Dus herinnerde Qin Gang New Delhi aan de goede onderlin ge relaties en een eerder aangega ne verplichting om de Dalai Lama en zijn volgelingen in bedwang te houden. De Indiase regering reageerde prompt. Tibetaanse monniken die naar de grens trokken, werden te gengehouden en opgepakt. Pikant detail: zij waren niet onderweg om hun opstandige collega's in Lhasa te steunen, maar zij hielden een protestmars tegen de Olympi sche Spelen, deze zomer in China. Die Spelen stellen de machtheb bers in Peking voor een dilemma. Het prestigeproject moet hoe dan ook en in volle glorie doorgaan. Het hard neerslaan van een Tibet aanse opstand kan dat frustreren. Stel dat een aantal westerse landen daarin aanleiding ziet de Spelen te boycotten. Van de andere kant: in Tibet dient alles te blijven zoals het was. Het is mogelijk dat de Chinese machthebbers een voorbeeld ne men aan de junta in Myanmar (het voormalige Birma). Die liet ordetroepen eind vorig jaar keihard optreden tegen protes terende monniken. Er vielen tien tallen doden en honderden gewon den. De wereld sprak er schande van, maar daar bleef het bij. Er is alleen één verschil: in Myanmar zijn geen Olympische Spelen. Nérgens oordeliger! Voor ongekend lage prijzen naar het Gardameer! KRAS heeft deze topper namelijk ook dit jaar weer tegen absolute bodemprijzen kunnen inkopen! Voor de snelle beslissers hebben wij een fantastische last-minute aanbieding! Boek onze aprilactie en verblijf vanaf slechts 159 inclusief overnachtingen, ontbijt én gratis entree tot het wellnesscentrum! Een heerlijk 8-daags verblijf in Hotel Centra Vacanze La Limonaia boekt u al vanaf slechts 189! Dit is bovendien inclusief ontbijt en 3-gangen diner. Aarzel dus niet langer en boek snel, want u weet VOL=VOL! GARDAMEER EN OMGEVING Vanuit het hotel kunt u rondom het Gardameer heerlijke wandelingen en fietstochten maken. Bovendien kunt u zeilen, surfen, waterfietsen en zwemmen. Verken de lieflijke stadjes rondom het meer per auto. Bezoek Lazise, het pittoresk ommuurde havenstadje en Sirmione, prachtig gelegen op een schiereiland. Bezoek Ook klassieke steden als Padua, Vicenza en Venetië. En wat dacht u van Verona, de stad van Romeo en Julia? In de Arena worden in juli en augustus schitterende opera's in de openlucht worden uitgevoerd! waarom zou je verder zoeken HOTEL CENTRO VACANZE LA LIMONAIA Dit uitstekende hotel met meerdere gebouwen ligt in een groot park en op slechts 600 m van het Gardameer. Het hotel beschikt o.a. over een restaurant met panorama-uitzicht en 2 zwembaden, poolbar, winkeltje, terras en een wellnesscenter met o.a. jacuzzi en sauna. INCLUSIEF: verblijf in Hotel Centro Vacanze La Limonaia met ontbijt, diner en in april toe gang tot het wellnesscenter. Boekt u de april actie dan zijn het verblijf, ontbijt en toegang tot het wellnesscenter inclusief. Aankomstdata: zaterdag van 5/41/m 30/8 8dgn 15 dgn 8dgn* 15dgn* Apr. v.a. 189 v.a. 399 v.a. 159 v.a. 319 Mei v.a. 215 v.a. €425 Juni v.a. 235 v.a. 469 Juli v.a. 265 v.a. 559 Aug. v.a. 265 v.a. 495 "Aprilactie. Prijzen zijn per persoon, o.b.v. 2 personen. Reserveringskosten 6 15 per boeking. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/26051 of www.kras.nl/50081 (aprilactie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9