Recreatie bepleit steun Brouwersdam Zeeland Stel een bruinvis eerst gerust Uitbreiding jachthaven Bruinisse moet over dik twee jaar klaar zijn Feesten voor kinderen in Kenia Dijkgraaf blijft nóg langer Kampweg in Renesse krijgt geen fietspad 30 Zaterdag 15 maart 2008 PZCS Kaalslag op het toekomstige haventerrein bij Bruinisse. Het nieuwe deel wordt straks bij het bestaande stuk getrokken. foto Marijke Folkertsma Eigenaar Den Daas zoekt met waterschap naar oplossing fietspad. door Martijn de Koning BRUINISSE - De uitbreiding van de jachthaven in Bruinisse is half 2010 afgerond. Dat verwacht Rog ier van Kouwen van Den Daas Groep, eigenaresse van de haven. Het is voor de eerste keer dat dit bedrijf met wat zelfvertrouwen een einddatum durft te noemen. Het loopt al jarenlang rond met plannen voor vergroting, maar de uitvoering werd talloze keren uit gesteld. Den Daas wil de jachthaven in westelijke richting flink uitbrei den. Het huidige deel wordt ver nieuwd, waardoor het straks goed bij het nieuwe stuk past. De ver grote haven biedt plaats aan 1400 schepen; meer dan het dubbele van het huidige aantal. Volgens Van Kouwen wordt vol gende maand begonnen met het uitdiepen van de nieuwe haven kom. „Daar is het nu maar één me ter diep. Dat moet naar drieëneen half." Het opgegraven slib wordt ge bruikt voor de aanleg van oevers en een strandje aan de rand van het gebied. Dat wordt voor ieder een toegankelijk en voorzien van een openbare parkeerplaats. Het Grevelingenschap zal het beheren. Komend najaar maakt Den Daas een begin met de bouw van nieu we voorzieningen rond de jachtha ven; kantoren, winkels en horeca. Dan worden er ook nieuwe stei gers aangelegd. Die kunnen bewe gen. Den Daas houdt zo rekening met een eventuele terugkeer van het getij in De Grevelingen. Tijdens de bouw moeten passan ten en omwonenden rekening houden met een flinke toename van vrachtverkeer, geeft Van Kou wen aan. Het plan om het fietspad aan de waterzijde van de dijk voor meer dan twee jaar af te sluiten, stuitte op kritiek van de Bruse dorpsraad. Die vindt het gevaarlijk dat fietsers over de toch al drukke Hageweg worden gestuurd. Den Daas gaat daarom in overleg met eigenaar Waterschap Zeeuwse Ei landen om te kijken of er een tijde lijk schelpenpad over de kruin van de dijk kan komen. Eigenaar Den Daas durft voor het eerst voorzichtig een eind datum te noemen van de uitbrei ding van de Bruse jachthaven: medio 2010. Ondernemers zijn geschrokken van reacties gemeenteraad. door Melita Lanting RENESSE - Recreatieondernemers van Schouwen-Duiveland en de Kop van Goeree doen een drin gend beroep op de gemeenteraad om in te stemmen met de econo mische visie voor de Brouwers- dam. De ondernemers zijn ge schrokken van de afwijzende hou ding van een deel van de Schou- wen-Duivelandse gemeenteraad. Volgens de recreatieondernemers is de verdere ontwikkeling van de Brouwersdam van groot belang voor de regio. Aan de Grevelingen- kant van de dam moet een boule vard komen met voor iedereen wat wils, het hele jaar door. De Noorzeekant wordt aangepast aan de doelgroepen die de Brou wersdam nu ook al opzoeken, zo als de liefhebbers van surf- en kite- sporten. Vorige week liet de ge meenteraad zich onverwacht kri- Avondje uit je dak gaan in Discotheek De Kreek voor het goede doel. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Onder de titel Fri- day4Kenia wordt vrijdagavond 21 maart in discotheek De Kreek in Ouddorp een grootscheepse mu ziekavond gehouden ten behoeve van straatkinderen in Kenia. De or ganisatie van dit evenement is in handen van Ronald van Dam uit Zierikzee. Voor hem is het vooral een vriendendienst aan Arianne Dorst uit Nieuwerkerk, de jonge vrouw die nauw betrokken was bij de oprichting van het Kebene Children Home, een opvanghuis tisch uit over de toekomstplannen. Vooral de opstelling van de PvdA heeft kwaad bloed gezet. „De op merkingen van 'jongens waar is dat voor nodig, dat is toch wegge gooid geld' zijn wel heel erg kon door de bocht", zegt Ed Troost. Hij spreekt namens alle brancheor ganisaties van recreatieonderne mers op Schouwen-Duiveland. „We hebben er met z'n allen voor gekozen om een kwaliteitsverbete ring door de voeren in de recrea tie. Daar was vriend en vijand het over eens." Volgens Troost is een kwaliteitsverbetering bitter hard nodig. „Het is toch niet meer van deze tijd dat je, als je een plasje moet doen, achter je auto moet gaan zitten?" Op de Brouwersdam komen jaar lijks 300.000 dagjesmensen die wil len eten, drinken en een toilet wil- Recreatieondernemers zijn ge- schrokken van de afwijzende hou ding van de raad ten opzichte van de plannen voor de Brou wersdam en pleiten voor steun. voor 22 straatkinderen in Momba sa aan de zuidkust in Kenia. Dorst bezocht Kenia in 2005 voor de eer ste keer als toeriste. Het land maak te diepe indruk op haar, maar ze raakte vooral gegrepen door het lot van ruim 1,7 miljoen straatkin deren. Sinds die tijd zet Dorst zich waar mogelijk in om enige verbete ring te brengen in hun situatie. Zij weet zich inmiddels gesteund door de organisatie Kebene Child ren Home, waarvan zij samen met de Antwerpenaar Pasci Princen Zierikzeëenaar zet discofestijn op touw ten behoeve van op vangtehuis voor straatkinderen in Kenia. Vriendendienst aan op richtster Kebene Children Home. len bezoeken maar de faciliteiten blijven daar sterk bij achter. Om de Brouwersdam aan te passen aan de eisen van deze tijd is de eco nomische visie ontwikkeld. Ook de ondernemers op de Kop van Goeree maken zich zorgen over de houding van de gemeente raad op Schouwen-Duiveland. „Wij dachten dat de raad op Schouwen-Duiveland een stuk meer op toerisme gericht is dan de raad van Goedereede maar nu is daar aarzeling", zegt Addy Rijer- kerk namens de vereniging Veero (de vereniging van recreatieonder nemers in de Kop van Goeree). De gemeenteraad van Goedereede heeft wel ingestemd met de visie. Zowel Troost als Rijerkerk hopen dat de raad eind maart alsnog een positief besluit neemt. Ook de verantwoordelijk gedepu teerden van Zeeland en Zuid-Hol land hebben eerder al een beroep op de gemeenteraad gedaan om in te stemmen met de visie omdat de raad in een later stadium altijd nog veranderingen kan vragen. aan de wieg heeft gestaan. Een avondje lekker uit je dak gaan in een discotheek en daar tevens een goed doel mee steunen, is het geen Ronald van Dam voor ogen heeft met Friday4Kenia. Hij weet zich gesteund door de bedrijfslei ding van Discotheek De Kreek en enthousiaste medewerking van de artiesten. Dat zijn dj Edwin, dj Jan, dj Etienne, dj |azz M en zangeres Joyce. Van Dam benadrukt dat de opbrengst van de kaartverkoop grotendeels ten goede komt aan het opvangtehuis in Kenia. Friday4Kenia, vrij. 21 mr„ Ouddorp, discotheek de Kreek,21 uur, voorverkoop VW-kantoren Zierik zee en Goeree-Overflakkee. HETELUCHTVERWARMING [BRÏNK Onderhoud 24h service -Vervanging Watertorenweg 18 - 4651 AB Steenbergen Tel. 0167-563294 - www.warmtegarantsteenbergen.nl MIDDELBURG - Dijkgraaf W. Gosse- laar van Waterschap Zeeuwse Ei landen wil nog lang niet stoppen. Onlangs besloot de algemene le denvergadering dat de 65-jarige mag doorwerken tot 1 januari 2009. Diezelfde leden worden nu gevraagd de dijkgraaf nogmaals te herbenoemen, maar nu voor een nog langere periode. Het dagelijks bestuur wil dat Gosselaar aanblijft tot en met de fusie met water schap Zeeuws-Vlaanderen, of tot zijn zeventigste verjaardag. Het be stuur vreest dat het niet lukt mid den in een fusieproces een goede nieuwe dijkgraaf aan te treken. ZIERIKZEE - De Rampweg krijgt voorlopig geen vrijliggend fiets pad. Dat zegt gedeputeerde Toine Poppelaars. Tijdens een informatie avond over wegen in de omgeving van Renesse werd een vrijliggend fietspad gevraagd, omdat de weg heel druk is en gebruikt wordt door fietsers, voetgangers en auto- en vrachtverkeer, „Er spelen een paar dingen", zegt Poppelaars. „De weg wordt overge dragen aan de gemeente, zodra de tweede fase van de recreatiever- deelweg is aangelegd. De gemeen te beheert de weg nu al. Daarnaast is de Rampweg een 6o-kilometer- weg. Het beleid is dat daar geen vrijliggende fietspaden komen." De gemeente Schouwen-Duive land overweegt om de Rampweg na de overdracht bij de bebouwde kom te trekken. Dan zal op deze weg een 50 of 30 kilometerregime gelden. Wie een aangespoeld dier vindt, kan het beste eerst de politie bellen. door Carla van de Merbel VLISSINGEN - De zeven dode bruin vissen die tot nu toe dit jaar aan de Zeeuwse kust werden gevon den, zijn gisteren voor onderzoek naar Naturalis in Leiden gebracht. Ze lagen op Neeltje Jans in een vrieskist. Het laatste slachtoffer spoelde woensdag bij Vlissingen aan. Het beest haalde het niet, ondanks red dingspogingen van omstanders. Die hebben dat prima gedaan, zegt Jaap van der Hiele van de Eer ste Hulp Bij Zeezoogdieren (EHBZ). Een paar mensen waren zelfs - tijdens de storm - tot hun knieën het water ingegaan om het gewonde dier te helpen. Uiteinde lijk is de bruinvis op de stenen glooiing geklapt. De omstanders hebben het dier toen aan de bin nenkant van de dijk op een be schutte plek gelegd en nat gehou den. Van der Hiele: „Een vrouw had haar jas uitgetrokken, in het water gegooid en over de bruinvis gelegd." Hartstikke goed gedaan dus. „Enig nadeel was dat-ie op een harde ondergrond lag; dat is niet goed voor een bruinvis omdat zijn longen onder aan zijn lichaam zitten. Maar in dit geval heeft dat niets uitgemaakt; het dier was 'Je moet zorgen dat het blaasgat op zijn kop boven water blijft' zwaargewond en erg verzwakt, die had het toch niet gered." Wie een nog levende bruinvis vindt, kan volgens Van der Hiele het beste eerst de meldkamer van de politie bellen (0900-8844). Die schakelt de EHBZ in. „Vervolgens moet je rust creëren. Een bruinvis is een stressig dier, een hoop la waai kan funest zijn. Je moet zor gen dat het blaasgat op zijn kop bo ven water blijft, anders ver- drinkt-ie. Verder moet hij constant nat worden gehouden met lauw water. Het beste is om een kuil te graven en hem daarin te leggen." De dode bruinvissen die gisteren naar Leiden zijn gebracht, worden daar volgens Van der Hiele 'hele maal gefileerd' en onderzocht. „Er wordt gekeken naar de dikte van het spek en de maaginhoud. Ogen en oren worden verwijderd; de ogen gaan naar oogspecialisten, de oren bijvoorbeeld naar een onder zoekscentrum in Amerika." Grote kans dus, dat de woensdag gestran de bruinvis zich in stukjes over de wereld verspreid. Op www.hvzeeland.nl/hulpdien- sten/dierenhulpverlening/ehbz staat uigebreid bescheven wat te doen bij het vinden van dode of levende zee honden, bruinvissen en dolfijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 94