Zeeland Masterplan haven Kamperland valt bij gemeente in goede aarde 'Zwarte bunker' begint in de smaak te vallen 'Bruinvis was niet te redden geweest' Koepel katholieke kerk is aan restauratie toe rifoepie1dfngek Aria wordt dorpje Fruitschilderen in museum HETELUCHTVERWARMING 30 Zaterdag 15 maart 2008 PZCg Model geeft richting aan ontwikkeling recreatie, wonen en pleziervaart. door Mieke van der Jagt KAMPERLAND - De landbouwhaven van Kamperland, de enige haven aan het Veerse Meer die nog niet helemaal voor wonen en recreatie ontwikkeld is, moet een familieha ven worden. Een Masterplan, ont wikkeld door de gemeente en het bureau Arcadis, werd dezer dagen goed ontvangen door de gemeente raad en inwoners van Kamper land. In het stuk is een 'vlekkenplan', dat de gemeente eerder vaststelde, verder uitgewerkt tot een richting gevend model dat best enige dyna miek kan verdragen. Uitganspun- ten blijven uitbreiding van het aan tal ligplaatsen, recreatie en wonen, waarbij het dorp Kamperland, dat nu nog rug aan rug ligt met de ha- KAPELLE - Het fruitteeltmuseum in Kapelle geeft dinsdag van 13.30 tot 16.30 uur een workshop fruitschil- deren. Deelnemers gaan met zelf meegebracht papier en verf of krijt aan de slag met Zeeuws fruit. Ver schillende schildertechnieken ko men aan bod. De kosten zijn 15 eu ro, aanmelden via 0113-344904. klein vaarbewijs marifonie jachtradar praktijkvaren VIC Vaaropleidingen Goes tel. (0113) 27 05 99 06 40 00 59 87 www.vicvaar.nl ven, met het gebied verbonden moet worden. Belangrijk uitgangspunt is ook dat de waterlijn aan de oostkant aan merkelijk zal worden verlengd door het scheppen van insteekha- ventjes, waarlangs de woningen zullen worden gebouwd. Zichtlij nen vanaf de bestaande bebou wing aan de Spuidijk, maar ook vanaf de nieuwbouw naar het open landschap, moeten gehand haafd blijven. Ook blijft het hele gebied, behalve waar recreatieon dernemingen zich vestigen, voor wandelaars toegankelijk. Voor sommige problemen moet nog een oplossing worden gevon den. Aanrijroutes en parkeren, bij voorbeeld. Het is nadrukkelijk niet Gemeente zoekt nog oplossing en voor zorgen van belangheb benden: alternatieve aanrijrou- te's, parkeren en een loswal in de Veerse Gatdam. VLISSINGEN - De bruinvis die woensdag bij Vlissingen aanspoel de en kort daarna overleed is giste ren naar Naturalis in Leiden ge bracht. Jaap van der Hiele van de Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren (EHBZ) had het dier woensdaga vond nog naar de vrieskist op Neeltje Jans vervoerd, waar al zes eerder dit jaar gevonden dode bruinvissen in lagen. Gisteren gin gen ze alle zeven naar Leiden. De omstanders die geprobeerd hebben de bruinvis te redden, heb ben dat op een goede manier ge daan. Een paar mensen waren tij dens de storm tot hun knieën het water ingegaan om het gewonde dier te helpen. Uiteindelijk is de bruinvis op de stenen glooiing ge klapt. De omstanders hebben het dier toen aan de binnenkant van de bedoeling dat op het aan te leg gen havenplein geparkeerd wordt. Het havenplein wordt een aantrek kelijk verblijfsgebied. Om te voor komen dat snelverkeer door het dorp gaat racen om via de coupure in de haven te komen, moeten al ternatieve routes worden verzon nen. Een ander punt van zorg, vooral bij de landbouwsector, is het ver dwijnen van een loskade. Noord-Beveland en Veere zijn in gesprek met Rijkswaterstaat over een loskade ergens in het midden van de Veerse Gatdam. Met een schot voor de boeg pro beerde de NBB-fractie al een ande re zorg weg te nemen. De beste stukjes grond zouden 1200 euro per vierkante meter moeten gaan kosten. In Havenfront in Kortgene hebben speculanten goud ver diend. NBB vindt dat deze keer de gemeenschap er wel bij moet va ren. de dijk op een beschutte plek ge legd en nat gehouden. Van der Hie le: „Een vrouw had haar jas uitge trokken, in het water gegooid en over de bruinvis gelegd." Goed ge daan dus. „Alleen lag hij op een harde ondergrond; dat is niet goed voor een bruinvis omdat zijn lon gen onder aan zijn lichaam zitten. Maar in dit geval heeft dat niets uitgemaakt; het dier was zwaarge wond en erg verzwakt, die had het toch niet gered." Wie een nog le vende bruinvis vindt, kan volgens Van der Hiele het beste eerst de po litie bellen. Die schakelt de EHBZ in. ■Pj Op www.hvzeeland.nl/hulpdien- sten/dierenhulpverlening/ehbz staat uigebreid bescheven wat te doen bij het vinden van dode of levende zee honden, bruinvissen en dolfijnen. Nieuwe school met woningen megaproject voor Borssele. door Harmen van der Werf BORSSELE - De kritiek was niet van de lucht bij de presentatie van het nieuwbouwplan voor de reforma torische ds Kerstenschool in Bors sele. 'Een blamage', kreeg architect lohan Dieleman van het Goese bu reau Archikon voor de voeten ge worpen. Tegenstanders voerden - zoals wel vaker bij zulke bijeen komsten - het hoogste woord. Het langgerekte, zwart getinte school complex met twaalf seniorenappar tementen is nu bijna klaar. Voorzit ter Erik Weug van dorpshuis Vij- verzicht heeft er eens goed naar ge keken. „Ik zag er tegenop", bekent hij eerlijk, „maar het valt uiteinde lijk best mee." Een groter compli ment kan een 'zuinige' Zeeuw nau welijks maken. Architect Dieleman had het kun nen weten. Wat hij ook getekend zou hebben, het zou in Borssele te genstrijdige reacties oproepen. De bouw van een nieuwe school met zoveel appartementen is voor een dorp met bijna 1450 inwoners een megaproject. In de komende der tig, veertig jaar gebeurt zoiets niet meer. Dieleman heeft er ook nog een gedurfd ontwerp van ge maakt. 'Een eigentijdse versie van een Zeeuwse boerenschuur', in ar chitectentaai. John Aupperlee woont vlakbij de nieuwbouw aan de Oostsingel. „Ik heb vrij veel van de eerste plannen gezien", begint hij kalmpjes, „en dat zag er goed uit, in de vorm van een oude boerderij. Ik had er daar na bovenop moeten blijven zitten, want wat er nu komt, is een lom pe, grote, vierkante doos. De nieu we kerk van de gereformeerde ge meente aan de Oostsingel heeft al niets met het oude Borssele te ma ken, maar dit is erger. De school zou leuk staan in een Goese nieuw bouwwijk, maar niet in Borssele met zijn beschermd dorpsgezicht. Als particulier was je dit nooit ge lukt, terwijl de gemeente gewoon maar bouwt." „Zomaar iets bouwen?", reageert wethouder Marga Vermue (CDA, ruimtelijke ordening). Ze heeft het van tevoren uitgezocht. Vier in stanties - van de gemeentelijke welstandscommissie tot en met Monumentenzorg - hebben zich ermee bemoeid. Dat kostte ander half jaar. Vermue kan zich overi gens 'indenken' dat mensen aan- hikken tegen de eisen van het be schermd dorpsgezicht. „Maar de school is wat betreft vorm en kleu ren toch geen storend element?", zegt zij even 'Zeeuws' voorzichtig als Erik Weug. 'In een nieuwbouwwijk in Goes had dit gepast, maar niet in Borssele' 'Onnoemelijk veel eisen' zijn aan het gebouw gesteld, weet directeur Chris van Koeveringe van de Ker stenschool. Hij is enthousiast. „Ik hoor steeds meer positieve gelui den. Er komt ook iets moois te voorschijn. Zwart overheerst niet meer. Nu er glas in zit, is het bijna doorzichtig." De oplevering van de school is 31 maart. Na de zomer wordt die in gebruik genomen. De twaalf senio renwoningen zijn maandag klaar; huurders krijgen in april de sleu tel. Negen van de twaalf apparte menten zijn verhuurd aan mensen uit Borssele. „Dat zegt veel", vindt directeur Peter van Luijk van wo ningstichting R B Wonen. „Dit project is raak." door Luc Oggel goes - De Lantaarn, de karakteris tieke koepel van de rooms-katho- lieke Maria Magdalenakerk in Goes, moet dringend worden ge restaureerd. Er is echter geen geld voor. „We zijn voorlopig gedoemd om ons met noodrestauraties te be helpen", zegt vice-voorzitter Nic Wijten van het parochiebestuur. Enkele jaren geleden al is geconsta teerd dat eigenlijk de hele Maria Magdalenakerk aan een grondige opknapbeurt toe was. Tussen vo rig jaar mei en afgelopen januari is de eerste fase van een ingrijpend restauratieplan uitgevoerd. Toen zijn onder meer de scheuren in de muren, het priesterkoor en de zijal taren gerepareerd. De totale restauratiekosten bedra gen ruim twee miljoen euro, maar omdat de kerk een rijksmonu ment is, betaalt het rijk zeventig procent. De parochie moet dus zelf zes ton ophoesten. Dat geld is er niet. „De eerste fase van de res- tauratie was begroot op 410.000 euro, maar dat werd uiteindelijk 630.00 euro", zegt Wijten. „De koe pel opknappen kost 370.000 euro. We hebben er nu 105.000." De koepel verkeert volgens Wijten in zeer slechte staat. „Maar voorlo pig zullen we het moeten doen met noodreparaties. Of er moet een gulle gever zijn." Overigens is het de bedoeling om de koepel ook weer open te ma ken. Ooit was het mogelijk om er vanaf de vloer van de kerk in te kij ken en fungeerde hij als natuurlij ke lichtbron. Omdat het echter ook een broednest voor insecten was, is de koepel dichtgemaakt. Als hij weer open is, wordt er een heel dun net gespannen om pro blemen met ongedierte te voorko men. De Maria Magdalenakerk bestaat dit jaar honderd jaar. Op zondag 6 april wordt uitgebreid stilgestaan bij de honderdste gedenkdag van de wijding, op 10 april 1908. GOES - Dek Verkeersopleidingen houdt zaterdag 22 maart een open dag. Het oefenterrein aan de Olym- piaweg in Goes staat in het teken van het proefrijden met auto, mo tor en vrachtwagen. Daarvoor is een speciaal parcours uitgezet op het oefenterrein. Zeventienjarigen kunnen ook een proefrit maken met een auto of motor (voor een vrachtwagen is een rijbewijs vereist). In het theo riecentrum aan de Van Doorne straat kan in een rijsimulator wor den gereden en kunnen theorie- proefexamens worden gemaakt. De open dag vindt plaats van 13.00 uur tot 17.00 uur. [brink Onderhoud 24h service Vervanging Watertorenweg 18 - 4651 AB Steenbergen Tel. 0167-563294 - www.warmtegarantsteenberqen.nl ABC Vastgoed begint verkoop en presenteert plan op WoningExpo. door Frank Balkenende goes - ABC Vastgoed is begonnen met de verkoop van de eerste zes tig woningen in de nieuwe Goese wijk Aria. Die worden tegen de wijk Ouverture gebouwd. Na de bouwvakantie moet de bouw beginnen van een wijk die straks 350 woningen telt. ABC Vastgoed presenteert momenteel op de WoningExpo Zeeland zijn bouwplan en de verschillende wo ningtypes. Aria moet, samen met de wijk Mannee, waarvan de verkoop in mei/juni begint, in Goes de hon ger naar grondgebonden koophui zen stillen. Die zijn er nu te wei nig. Ook bouwgrond was lange tijd nauwelijks te krijgen. Daar door zijn er in Goes relatief veel ap partementen gebouwd, waarvan nu een overschot dreigt te ont staan. Aria wordt niet een typische stads- uitbreidingswijk, maar een dorpje in de stad. ABC rept van de 'men selijke maat, sociale verankering en warm gevoel'. Wie in grootmoeders prenten boek snuffelt, weet welke sfeer ABC Vastgoed uit Arnhem wil op roepen. Kronkelige straatjes, een marktveld en een vaete a la Kloe- tinge, een kerk (de Gereformeerde Gemeente Vrijgemaakt heeft er bouwplannen), enkele winkeltjes en woon-werkcombinaties vor- Aria en Mannee moeten de honger naar Goese bouwgrond stillen men dan ook een sterk contrast met de rechtlijnigheid en blokkeri- ge architectuur van buurwijk Ou verture. Net als de huizen met kap, die geïnspireerd zijn op hoefjes en rentmeesterwoningen van hon derd jaar geleden. De vastgoedon-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62