Sport Leren het lichaam weer te vertrouwen .52 Zaterdag 15 maart 2008 PZC Profboksster Esther Schouten maakt comeback in de ring. door Marco Knippen MAGDEBURG - Ze keert terug op het podium dat ze een jaar gele den noodgedwongen moest verla ten. Profboksster Esther Schouten gaat vanavond in de ring weer op jacht naar de knock-out nu de 30-jarige een ander gevecht in haar voordeel lijkt te hebben be slecht. Schouten overwon de ziekte van Hodgkin, ofwel lymfeklierkanker. Vier chemokuren en vijftien be stralingen roeiden de uitzaaiingen in het lymfestelsel uit. Sinds sep tember vorig jaar is ze 'schoon', zo als Schouten zelf zegt. Al geldt er bij kanker altijd een voorbehoud. Hoewel de gewezen wereldkam pioene in het juniorvedergewicht (klasse tot 55 kilogram) zich tegen over niemand meer hoeft te bewij zen, pakte ze na haar herstel de handschoen op. „Het is nooit mijn keuze geweest met boksen te stop pen. Als ik afscheid neem, is dat onder mijn eigen voorwaarden." 'De ziekte nam haar opnieuw in een wurggreep. In emotionele zin, ditmaal.' De afgelopen zes weken zonderde Schouten zich in Magdeburg af, de Duitse stad die vanavond ook het decor voor haar comeback vormt. In een vervallen gymzaaltje beul de ze zich dagelijks af. Op het con ditionele vlak werd een inhaalslag gemaakt. Bovendien kreeg ze nieu we bokstechnieken aangeleerd. En in het krachthonk werkte ze aan haar spierkracht. Schouten stond er alleen voor. Honderden kilometers verwijderd van haar vriend, familie en kennis sen was ze op zichzelf teruggewor pen. „Vooral de eerste twee weken waren moeilijk. In het hotel kwa men de muren op me af Ik voelde me erg eenzaam, had heimwee." De ziekte, hoewel getrotseerd, nam haar opnieuw in een wurg greep. In emotionele zin, ditmaal. „In m'n uppie had ik alle tijd om na te denken. Ik dacht dat het ver werkingsproces achter de rug was, maar ik bleek er middenin te zit ten. Tot dan toe had ik alles gerela tiveerd. Plots drong de impact echt tot me door." Dat ze het prille verleden geen plek had gegeven, bleek toen ze voor het verkrijgen van een nieu we licentie aan een medische keu ring werd onderworpen. „Er werd een scan gemaakt en bloed afgeno men. Dat was confronterend. Ook omdat ik, als enige, op de uitslag moest wachten. Ik zat daar en de angst regeerde. Het zal toch niet dat ze iets vinden, flitste het door mijn hoofd. Plots besefte ik dat ik mijn eigen lichaam nog niet ver trouw." Bij collega-boksers stuitte Schou ten op onbegrip. Hoewel ze haar achtergrond kenden, konden ze zich niet in haar situatie verplaat sen. „Tijdens de onderzoeken had ik het even te kwaad, biggelden de tranen over mijn wangen. Dat leid de bij de anderen tot een schrik reactie. "Waarom huil je?', kreeg ze te horen. 'Het is maar een keuring, hoor.' Laat maar, dacht ik. Ik heb geen zin om het steeds te moeten Nadat ze meer dan een jaar buitenspel heeft gestaan, maakt boksster Esther Schouten vanavond haar rentree in Magdeburg. foto Eroll Popova/GPD toelichten." Niet alleen mentaal kreeg ze tijdens de trainingsstage een knauw. Ook fysiek werd Schouten beproefd. „Ik had niet verwacht dat ik zoveel heb moeten inboeten. Hoewel ik tijdens de ziekte dagelijks fietste of paard reed, was het in de beginperiode afzien. Tijdens de training hapte ik geregeld naar adem, was ik snel aan het einde van mijn Latijn." De gewenning duurde ongeveer een maand. „Wat ook meespeelde, was de omschakeling in stijl. Ik stond anders te stoten en dat vrat energie." De technische aanpassingen wak kerden tevens de twijfel aan. „Ik weet niet waar ik sta. De sparring- partner waar ik grotendeels mee heb gewerkt, zou ik normaliter geen schijn van kans hebben gege ven. Nu had ik het zwaar te verdu ren. Maar ach, het belangrijkste is dat ik opnieuw in de ring sta. Ik moet mezelf gewoon de tijd gun nen om mijn oude niveau te ha len." Paspoort Naam: Esther Schouten Geboren: 28 oktober 1977 Geboorteplaats: Hoorn Gewichtsklasse: superbantamgewicht Profdebuut: 22 maart 1997 Laatste partij: 22 september 2006 Balans: 18 zeges (9 knock-outs), 4 nederlagen (1 knock-out), 1 onbeslist Trainer: Michel van Halderen Bijzonderheden: Schouten begon in 1994 als kickboksster. Na vijf par tijen stapte ze over op boksen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54