Zeeuwse Kunstkring door oog van de buitenstaanders week Zoeken naar antwoord op tal van levensvragen Klarinetduo wint prijs 12 t/m 22 maart PZC Zaterdag 15 maart 2008 41 Beeld van Nico van den Boezem en schilderij van Reimond Kimpe. Vijftig jaar kunst op het netvlies en wel en wee in het achterhoofd. door Ali Pankow VEERE/DOMBURG - Veel zielen, veel gedachten, twee exposities, één brochure en één doelstelling. Het zijn gedachten die opkomen bij vijftig jaar Zeeuwse Kunstkring (ZKK). Het gouden jubileum wordt gevierd met een tentoonstel ling in Museum De Schotse Hui zen in Veere en een expositie in het Marie Tak van Poortvliet Mu seum Domburg. Beide presenta ties worden vanmiddag officieel ge opend, in Veere om 14 uur en in Domburg om 16.00 uur. Joost Bakker en Aarnout Helb teke nen voor de inrichting, ieder op ei gen locatie. Geen van beiden heeft: rechtstreekse betrokkenheid met de ZKK. Niet gehinderd door 'oud zeer' hebben zij frank en vrij en ge baseerd op inhoud hun keuzen kunnen maken. Zo kan het gebeu ren dat in Veere De Lichtboei van Antoine Mes vlak naast Westkapel- le in vogelvlucht van Hans Heeren aan de wand prijkt. Het zal dege nen die weet hebben van het wel en wee in het verleden wellicht een grijns ontlokken. Wie daar niet van op de hoogte is, heeft ge noeg te genieten van de kunstwer ken op zich. In De Schotse Huizen is werk te zien van de eerste generatie leden van de ZKK (tot 1970). Bakker wist via zijn netwerk als kunsthan delaar en verdere contacten een verrassende collectie samenstellen. Van 36 van de in totaal 42 leden tot 1970 is hier werk te zien. Een beeld in gips (later in brons gego ten) van Nico van den Boezem bij voorbeeld. Hij was amper twee jaar lid, maar de emotie die hij des tijds te weeg bracht, trilt nog steeds na binnen de ZKK Achter dat beeld het schilderij Strand van Reimond Kimpe. En in de andere hoek van de zaal trekt Domkerk van Veere van Piet Rijken, traditio nele fijnschilder met specifieke stijl, de aandacht. Van Liesbeth Messer-Heijbroek prijken hier twee voorstudies van haar beelden in het Vlissingse Nollenbos en op de Langevielebrug in Middelburg. De 'Schouwse joffers' Tessa Braat (keramiek) en Miems van Citters (schilderijen en beeldhouw werk) slaan een brug tussen beide exposities. Aarnout Helb gaf Van Citters bronzen geit een prominen te plek in het museum in Dom burg met daarachter het schilderij van het 'Nehalenniajoch' Henk Janvan Johannes Klein en de Blue Swallowtail (lambdaprint) van Hajo Hoffmann. Helb heeft deze expositie geïnspi reerd door impressies opgedaan tij dens zijn verblijf in Signapore inge richt. Bovendien deed hij dat met oog voor diagonale lijnen, waarbij hij aandacht van de bezoeker ook naar de gouden haan in de tuin én naar de torenspits buiten verlegt. Ook een gedurfde combinatie van de drie No thorns please van Chris tel Wijland werkt prikkelend. Dat geldt ook voor het samenbrengen van het schilderij Got the blues van Jorien Brugmans met twee video- stills van Johannes Klein. De rondgang langs het werk van 'de leden van nu' begint met een uitnodiging van de inrichter: 'Wan del mee naar Mekka aan Zee en prevel: Totem eenhoorn, maan paard en ei.' Een uitnodiging niet per se te willen begrijpen, maar om gretig te ervaren. 50 jaar Zeeuwse Kunstkring, t/m 15 juni, Veere, De Schotse Huizen, ma. t/m zon., 13-17 u.; t/m 8 juni: Dom burg, Marie Tak van Poortvliet Mu seum, di. t/m zon., 13-17 u.; brochu re bij dubbeltentoonstelling (au teurs Joost Bakker en Nico Out), 12.50, bij boekhandel en de musea. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het klarinetduo An- nemiek de Bruin uit Goes en Mar jolein van Dixhoorn uit Kapelle heeft gisteravond de Eastman Mu ziekprijs Zeeuwse Jeugd gewonnen in de categorie B (16-19 jaar). In ca tegorie A (11-15 jaar) vond de jury twee tweetallen de besten. De wedstrijd, bestemd voor duo's, wordt om de twee jaar gehouden en is een initiatief van de Vereni ging Vrienden van Het Zeeuws Or kest. Die wil op dezemanier Zeeuws talent op klassiek gebied stimuleren samen te musiceren. Aan de finale, gisteren in de Zeeuwse Concertzaal in Middel burg, deden zes duo's mee, in bei de categorieën drie. Zij waren voortgekomen uit de voorronde, twee weken geleden. De jury, onder leiding van Ma- thieu Meijs, had een uur nodig om de uitslag te bepalen. Vooral de uit voering van Annemiek de Bruin en Marjolein van Dixhoorn werd geprezen. „De muziek werd vol be leving gepresenteerd", zei Meijs. De tweede prijs ging naar Rick Balk uit Arnemuiden en Thomas de Visser uit Middelburg op ma rimba, die twee jaar geleden nog de eerste prijs in de andere catego rie wonnen. In categorie A werd geen eerste prijs toegekend, maar wel twee tweede prijzen: voor zo wel Eleftheria Bagourakis (piano) en Nina van Kleef (klarinet) uit Goes als het Middelburgse piano duo Thomas en Andreas de Gaaij. De prijzen bestonden uit geldprij zen waarmee de winnaars hun ta lent verder kunnen ontplooien. Harry Smit Roeters De 73e Boekenweek staat in het te ken van de 'de derde leeftijd', of wel ouder worden en ouderdom. De PZC laat dagelijks een 'lezer op leeftijd' aan het woord over le zen en over boeken die hem of haar na aan het hart liggen: Van daag in de vierde afevering: Har ry Smit Roeters (84) uit Middel burg. door Corella Nijsse Antwoorden op levens vragen, die zoekt Harry Smit Roeters in zijn eso terische boeken. Ro mans leest hij wat minder, maar wel in maar liefst vier talen: Ne derlands, Engels, Duits en Frans. „Een van de mooiste boe ken die ik heb gelezen is De meesters van het Verre Oosten van Baird T. Spalding. Hierin worden de ervaringen beschre ven van een Amerikaanse expe ditie die in gesprek raakt met monniken in de Himalaya. Op een ongelofelijk sterke manier wordt verband gelegd tussen al le religies op aarde. Ik was hier enorm van onder de indruk." Een schrijver die hij erg bewon dert is ds. Hans Stolp. „Hij legt Bijbelverhalen uit op een ma nier die voor mij erg lijkt te kloppen." Stolp is een aanhan ger van het esoterisch christen dom, waarbij het gaat om een 'innerlijke scholingsweg'. „Dit betekent dat aan ons innerlijk gaandeweg de geheimen van het leven onthuld worden." Eso terisch staat voor 'innerlijk' of 'geheim'. Smit Roeters is van mening dat er een belangrijke verschuiving gaande is richting de esoterie. De kerken verliezen steeds meer leden, maar dat be tekent volgens hem niet dat mensen zijn gestopt met gelo ven. „Ook de jeugd denkt veel meer dan vroeger na over geeste lijke zaken." Een fascinatie voor bijna-doodervaringen leidde hem naar het boek De tunnel en het licht van Raymond A. Moo dy. „Het zijn ervaringen van alle tijden en ze komen overal ter wereld voor. Hierdoor bezie ik bepaalde zaken nu anders." Boekenweekagenda vandaag: Middelburg, Drukkerij, 11 u. Dou- we Draaisma vertelt over De heim- weefabriek; 14 u. De Zeeuwse Ko medie speelt fragment uit Brak; 16.30 u. Philip Laar zingt liedjes van Toon Hermans. Bronzen geit van Miems van Citters. Daarachter werk van Johannes Klein(l) en Hajo Hoffmann, foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 43