Maatwerk nodig bij bouw huizen Schoon water bestellen, Nederland bellen Info-avond Norit is groot in water filtering Elke druppel wordt weer gebruikt Studeren aan de Zeeuwse kust! Donderdag ID april 19.- 21.uur I PZC Zaterdag 15 maart 2008 2 5 Zeeland moet inspelen op vraag van kopers nieuwe woningen. door Luc Oggel goes - Zeeuwse gemeenten moe ten maatwerk bieden wat betreft (toekomstige) woningbouwprojec ten. Daarvoor moet worden onder zocht aan welk type woningen be hoefte is. Dat betoogde de Middelburgse wethouder Hannie Kool-Blokland gisteren tijdens de officiële ope ning van de WoningExpo, die dit weekeinde in de Zeelandhallen in Goes wordt gehouden. Volgens Kool-Blokland moet er niet meer aanbodgericht, maar juist vraagge richt worden gebouwd. Daarmee kunnen nieuwe mensen worden aangetrokken. Ook gedeputeerde Harry van Wa- veren denkt dat de huidige 'ont spannen woningmarkt' de moge lijkheid biedt om in te spelen op de wensen van de consument. Van Waveren, uitgedost met een bouwhelm, benadrukte nog eens dat er doorgebouwd moet wor den, ondanks 'spookverhalen' dat de Zeeuwse bevolking na 2025 zal krimpen. Kool-Blokland stelde in dat licht dat de bouw afremmen het ongewenste gevolg heeft dat mensen langer moeten wachten op een huis en dat de huizen duur der worden. „Je hoort vaak dat er te veel wordt gebouwd, maar meer aanbod betekent een stagnerende prijs. Dat is gunstig voor kopers." De Terneuzense wethouder Frank van Hulle stelde dat behalve nieuwbouw ook de aantrekkelij- heid van de bestaande bebouwing belangrijk is. Van Huiles Goese col lega Rinus Dieleman zei te hopen dat heel Zeeland een graantje kan meepikken van het recente succes van Zeeuws-Vlaanderen op de emi gratiebeu rs. Rabobank-directeur Cees van der Velden daagde gemeenten en pro vincie uit om na te denken over een andere manier van projecten opzetten, bijvoorbeeld in corpora tie-vorm. Dat komt volgens hem de betaalbaarheid van huizen ten goede. Expertise van bedrijven en wetenschappers is goede handel. door James McGonigal DEN HAAG - Nederland heeft grote kennis en ervaring op het gebied van het winnen, zuiveren en trans porteren van drinkwater. Dat geldt ook voor het zuiveren en herge bruiken van afvalwater. Die kennis zit bij waterleidingbedrijven, uni versiteiten en het bedrijfsleven. Het is nu zaak om deze unieke po sitie uit te buiten over de hele we reld, overal waar een schreeuwend tekort aan schoon water is. „Dat kan makkelijk. Er zijn Neder landse bedrijven die Senseo-ach- tige machientjes leveren, waar je vuil rivierwater ingooit en waar schoon drinkwater uitkomt. Die dingen zou je kunnen financieren met een microkrediet van zo'n veertig dollar. Zo'n apparaat zorgt voor schoon drinkwater voor een heel gezin. De kostwinner is dus minder ziek en kan een hoger in komen verwerven", zegt Arie Kraa- ijeveld, voorzitter van het Nether lands Water Partnership NWP. Dinsdag, aan de vooravond van Wereldwaterdag op 22 maart, pre senteert hij in Rotterdam achttien van dergelijke praktische projecten voor schoon water en sanitatair, in aanwezigheid van prins Wil- lem-Alexander. „Het gaat om drinkwater, maar ook om het zui veren van afvalwater. Meer dan één miljard mensen moeten dage lijks gebruik maken van besmet drinkwater, onder andere omdat 2,6 miljard mensen, veertig pro cent van de wereldbevolking, geen sanitaire voorzieningen heeft." Membraamfiltersysteem van Norit om water te zuiveren in Indonesië. Aan de vooravond van Wereldwaterdag etaleren Nederlandse bedrijven hun ken nis op dit gebied. foto GPD/Norit Kraaijeveld ziet ook mogelijkhe den om microkredieten in te zet ten voor schone toiletten in dor pen zonder riolering. „Ook een simpele methode om de gezond heid en dus de koopkracht sterk te verbeteren." 'Het barst echt van de hightech kennis op dit gebied in Nederland' Kraaijeveld, oud-voorzitter van de metaalwerkgevers, schept groot ge noegen in zijn nieuwe rol als 'hu welijksmakelaar'. „Het barst van de hightech kennis op dit gebied in Nederland. Het NWP koppelt de verschillende werelden aan el kaar van ontwikkelingsorganisa ties, kennisinstellingen en bedrijfs leven. Dat is prima voor het mi lieu en voor de Derde Wereld, maar er valt ook goed geld mee te verdienen. Dat is toch een prachti ge combinatie", zegt hij. „Vroeger wantrouwde het commerciële be drijfsleven de geitenwollensokken van ontwikkelingswerkers en om gekeerd. Maar ontwikkelingswer kers merken dat zij de expertise van bedrijven goed kunnen gebrui ken. En bedrijven profiteren van de netwerken die ontwikkelings werkers in de wereld hebben." De overheid heeft vorig jaar een water-innovatiebudget van tachtig miljoen euro in het leven geroe pen. „Daar wil het NWP een stu rende rol bij vervullen in allerlei trajecten van uitvinding in labora torium, naar kleine praktische toe passing naar grootschalig project." Een deel van het werk moet in Ne derland geschieden. Maar het gaat vooral om de export: „Buitenlan ders willen hier kijken hoe het werkt. En dan kopen ze het voor gebruik in eigen land. Daar is voor Nederland een wereld te winnen." Norit is bij de consument be kend van de zwarte pille tjes in een rond doosje voor maag- en darmstoornissen. Veel minder bekend is het 90-jari- ge Norit als wereldmarktleider in membraanfiltersystemen voor zui vering van afvalwater tot drinkwa ter - en alle stadia daartussen. „Wij bieden hele grote en hele klei ne oplossingen", zegt directeur Menno Holterman. „De actieve koolstof haalt micro- organismen uit water. Daarachter zitten mem braanfilters die chemische veront reiniging aanpakken, zoals hormo nen, pesticiden en medicijnres- ten." Een membraan is te omschrij ving als een hol rietje, met minus cule gaatjes. Daarin blijven zelfs verontreinigingen hangen die klei ner zijn dan bacteriën. De kleinste filtereenheid van Norit is de 'filter pen', onder diverse namen te koop in buitensportzaken voor onge veer 25 euro. Holterman: „Je vult een beker met verdacht water en slurpt die leeg door de dubbele fil ters in de pen. Dan krijg je uitslui tend schoon drinkwater binnen." Ook militairen uit verschillende landen die in onherbergzaam ge bied opereren, hebben de pen. „Na de tsunami hebben wij een fil tereenheid ontwikkeld die vijftien liter drinkwater per uur produ ceert. Dat is de dagelijkse behoefte van een dorp van achthonderd mensen", zegt Holterman. Het kan ook een stuk grootschaliger. „Norit filtert al het drinkwater van Londen en Minneapolis." Sommige mensen vinden het niet biologisch wat wij doen, maar in een wereld met wa- terschaarste, lopen wij juist voor op. Tuinbouwers uit de hele we reld weten ons te vinden", zegt Jan Westra van Priva. Priva maakt apparaten die ervoor zorgen dat de glastuinbouw elke druppel af valwater opnieuw kan gebruiken. Afvalwater uit de teelt van bijvoor beeld tomaten en komkomer komt uiteindelijk terecht in een complex syteem met metalen bui zen. Een UV-lamp zorgt ervoor dat aanwezige bacteriën en virus sen worden gedood. Het water dat overblijft kan vervolgens samen met regenwater opnieuw worden gebruikt. Met meetapparatuur kan de samenstelling van het water worden bijgehouden. In het Westland gebruiken veel tuinbouwers de techniek van Pri va. Ook in het buitenland is het be drijf uit De Lier actief „Keniase boeren gebruiken onze apparaten in de rozenteelt, in Ecuador ge beurt hetzelfde bij de teelt van snij bloemen", zegt Westra. Priva zet met de apparaten jaarlijks wereld wijd enkele miljoenen euro's om. Volgens de Europese Kaderricht lijn water moeten in 2025 alle in dustrieën, maar ook gebouwen, voorzien zijn van van dergelijke dichte watersystemen. Nederland loopt hierin voorop, zegt Westra. 'esc-hool, □p deze voorlichtingsavond kun je informatie krijgen over: Voltijd-, deeltijd- en duale opleidingen Communicatie (Bedrijfskundige) Informatica* Algemene Operationele Technologie" Elektrotechniek* Werktuigbouwkunde' Bouwkunde Civiele Techniek Chemie 6. Ufo Sciences Aquatische Ecotechnologie Maritiem Officier Logistiek Sc Technische Vervoerskunde Leraar Basisonderwijs* Verpleegkunde/Vroedkunde Personeel Arbeid* Maatschappelijk Werk. en Dienstverlening* Sociaal Pedagogische Hulpverlening* Bedrijfseconomie* Commerciële Economie* International Business and Languages - Toerisme international Business and Management Studies Management, Economie en Recht* Alleen deeltijd Management in de Zorg Sociaal Pedagogisch Werker (MBO) Sociaal Dienstverlener (MBO Sociaal Juridisch Medewerker (MBO) zowel voltijd ais deeltijd zowel voltijd als duaal Meer weten? Telefoon: 0118-48 91 70 of e-mail: info@hz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 25