Gesticht werd uit liefde gebouwd Elsa, j'ei nog klanten Nieuwe raadkaart door Rinus Antonisse De raadkaart van vorige week was, gelet op het aantal inzendingen, ken nelijk een moeilijke. Het gaat om het Sint Antonius gesticht op Groenendijk, Kloosterzande. Nu staat op deze plaats het nieuwe gebouw van het verzorgingshuis Antonius. Dat schrijft Ed Steijns uit Kloosterzande. Hij heeft de kaart ook in zijn verzameling en weet zodoende dat die in 1910 is verzonden door ene J. de Vries uit Kloosterzande. Volgens Steijns woonde in het huis op de voorgrond P. F. Fruij- tier, sinds 1888 lid van de Staten van Zeeland, waarvan 16 jaar gede puteerde, en sinds 1901 ook lid van de Tweede Kamer. „Hij was ge huwd met Maria Verdurmen. Hun zoon Amedeus schreef het boek Geschiedenis van Hontenisse. Hij was een pater Cisterciënzer." Vóór de familie Fruijtier woonde in het huis burgemeester Noël. De weduwe van Noël liet een flinke som geld en een perceel grond na voor de bouw van een bejaarden huis. „Het resultaat daarvan zie je op deze kaart", aldus Steijns. „La ter werd het huis van de familie Fruijtier afgebroken voor uitbrei ding van het bejaardenhuis." In het tehuis waren vanaf 1902 de zuster Franciscanessen uit Bergen op Zoom werkzaam. Enkelen liggen begraven onder de treur- es op het rooms-katholieke kerk hof te Groenendijk, bij de ijzeren kruisjes met hun naam erop, geeft Steijns aan. Kees Stevense uit Middelburg meldt dat Groenendijk zijn naam ontleent aan de groene scheidings- dijk tussen twee polders. In dezelf de straat als het gesticht, werd in 1870 een nieuwe neo-gotische kerk, ontworpen door P. Soffers, in gebruik genomen. Gewijd aan de heilige Martinus. Stevense at tendeert erop dat de weg pas in 1934 werd bestraat. Hij merkt op dat het Sint Anto nius ook wel het Liefdehuis werd genoemd. „Dit gebouw kwam tot stand op initiatief van pastoor Leo Verwilghen en mede dankzij een legaat van 12.000 gulden uit de na latenschap van de op 8 december 1881 overleden mevrouw Ida de Waal, weduwe van notaris Eduar- dus Franciscus Noël. Deze vrouw was kennelijk begaan met het lot van arme, oude en zieke dorpsge noten." Er werd een stichting tot het verle nen van liefdadigheid opgericht en architect Lijdsman kreeg in 1902 opdracht het gebouw te ontwer pen. Aaannemer L. Raaymakers uit Wouw verzorgde de bouw. In 1927 werden een bakkerij, een was serij en nieuwe ziekenkamertjes in gericht. Achter het 'gotische kerk raam' bevond zich de kapel en la ter werd de hoofdingang eronder geplaatst. De waardebonnen gaan naar: E. Ste ijns, Kloosterzande, E. F. Matthijse en H. Minnaar, beiden uit Hein- kenszand. Kruiselings de provincie door, grofweg van zuidoost naar noordoost. Uit de collectie van Hans Lindenbergh een nieuwe kaart met daarop afge beeld religieus erfgoed. De vraag is uiteraard: om welke plaats gaat het? Nadere informatie over de situatie toen en nu is welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 20 maart worden ge zonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verdeeld. 20 I Zaterdag 15 maart 2008 PZC V door Frans van der Heijde As me Elsa van Hermon, jae die van omroep Zeeland, mohe hlove, dan praot nog zeventig procent van de Zeeuwse jeugd ulder dialect. Ik za 't mè eerlijk zeie, da'k dat wè een bitje bet- wufele. Mè goed, je kan 't beter hlove dan onder- zoeke. Mien huus praote nog plat, mè de klein- huus doen d'r nie vee mi an. Jae, ze ebbe 't over een 'kacheltje op de diek' en soms komt er ineêns een Zeêuws woord mee: „Opa, ik heb vuuf euro en daar ga ik iets voor kopen." Nie spa- ere natuurlijk... Mè pas wier ik gewaer, dat er echt nog huus bin, die moeiteloos een vreemden anspreke in d'r 'moerstaol'. Ik was een stuitje gelee in het Pisa van Walchere V6 wie 't nie deu eit, geef ik nog een twide anwiezing: in een 'kerke'-durp, mee as voorvoegsel een bekende Zeêuwse familienae- me). Ik moest di booschappen doe en kwam bie de groetenboer binnen. Di stoenge twi joentjes, wi ao je zó an kon zie, da uldere wiege nie in ons werelddeel gestaen ao. Mè dat maekte het plat praoten des te leuker. Het was vakantietied en ik begon, omda me aole- bei moeste wachte, tegen ulder te praoten. „Ebbe julder vakantie?", was mien overbodige vraehe. D'n oudsten, van zó'n jaer of negene, zuchtte diepe. „Jae, gelukkig wè. Ik bin blie." Dat kwam uut 't diepste van z'n arte en z'n broertje knikte instemmend. Het kloenk naebie onwezenlijk, zó plat...! „Mè julder vinde 't op schole toch wè leuk?", ver- volgd'ik. Ze keke me aolebei an, van top tot teen en wi van teên tot top. „Ik vinde niks an schole, ik vinde't eêl saai." De joengsten knikte wi... :Jae, mè op schole leer je toch vee en dat is toch goed, vó laeter. Of lere julder nie mi zó vee?" „Ik vinde niks an leren, ik oeve die rotwoorden nie aol op te schrieven", zuchtte d'n oudsten. En je begriept wè wat de joengsten dee...! Ze waere an de beurte en de hroótsten pakte een briefje en begon, eêl moeizaem, te lezen. „Twigoud....gouwe Gouwe.metten? Twi...appels. Wat schrief mien moeder toch slecht. Ik kan 't nie leze." Ik keek mee op 't briefje, wi a in keurige bloklet- ters stoeng dat er twi goudrenetten moeste kom- me. Toen a'k zei, dat het toch nöha meeviel mee 't schrieven van z'n moeder, gaf n as énige ant woord: „En m'n vaoder kan nog slechter schrie- ve, dat kan niemand leze." „Kiek di zit jie noe vó op schole", zei ik, een tik keltje belerend. Wi keek'n of'n zeie wou: 'Dat woordje schole wil ik even nie ore.' Moeder moest bliekbaer een bepaeld recept ebbe, wan z'n volgende wens was: „Zestienduzend gram witlof Ik genoot mee volle teugen, toen a'k op z'n brief je zestienonderd zag stae, in ciefers. De groenten- man dee ook mee. „Oe wou jie die witlof meene- me?" Onze scholenhater wees op z'n tasse. En ie be greep er niks van, dat de groentenboer zei, dat di bie lange nae hin zestienduzend gram in konde. Het stoeng toch op z'n briefje! „Zulle me dan mè zestienonderd doe?", ielp de goeie man. Het ventje knikte, z'n broertje na tuurlijk ook. „Jae, jongen, op schole is 't nog nie zó slecht", dee ik nog een bitje mee. Di leer je getallen schrieve. „En dudelijker dan m'n moeder", besloot 'n. Ie wenste het onderwerp nie mi an te roeren. Onderwehe nè ruus docht ik: „Elsa, j'ei nog klan ten wan mondig bin ze wè tegenwoordig!" Hürttenisse-ëjrcö.nendifx St. Ahtóm'us èês.ïlchi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 20