„Een museum is saai en passief. Dit is een centrum waar je spelenderwijs alles over je lijf te weten komt." Henri Remmer, initiatiefnemernaam Corpus PZC Zaterdag 15 maart 2008 1 5 mond In de wand van de baarmoeder daalt een baby naar beneden. Kort daarna klinkt gehuil. Professor Voute legt de functie van het beenmerg uit. In het belevingscentrum Corpus maak je een reis door het menselijk lichaam. Binnenin de mond is te zien en te horen hoe tanden een broodje kaas vermalen. De tong is een verend kussen 'waar kinderen gerust op mogen springen'. Lampjes geven aan waar de smaakpapillen voor zoet, zuur, zout en bitter zitten. Een kies die niet goed wordt gepoetst, gaat rotten en valt uit. In de longen wordt getoond hoe I zuurstof in het bloed komt. Overal I hoor je de ademhaling. Ademen Een mens ademt bijna tien miljoen keer per jaar. Dat betekent tien tot twintig ademhalingen per minuut, een leven lang. Als je langer dan drie minuten niet ademt, ontstaat levensgevaar. Niezen Grote schoonmaak Het lichaam is de hele dag bezig zichzelf schoon te houden. De longen ademen gassen uit, de huid zweet en de nieren en de urinewegen reguleren de hoeveelheid water in het lichaam. De nieren filteren per dag 1600 liter bloed Waarom niest een mens? Vooral om irriterende stoffen in de neus kwijt te raken. De zenuwen sturen een signaal naar de hersenstam en het bovenste deel van het ruggenmerg. Je ademt zo'n 2,5 liter lucht snel in. Buikspieren spannen zich aan, de druk in de longen stijgt en terwijl de stembanden open gaan, explodeert de lucht eruit. De snelheid van die lucht kan oplopen tot 200 km/u. Lachen Je kunt maar beter lachen dan boos kijken. Boos kijken is een stuk vermoei ender. Als je lacht gebruik je twintig spieren in je gezicht. Boos kijken en fronsen kost vijftig spieren. Bovendien maakt bij lachen het centrale zenuwstelsel jt<- endorfine aan, dat zijn pijnstillende hormonen. Botten Een menselijk lichaam telt 200 botten. Alleen al in een hand zitten 26 botjes. De schedel beschermt de hersenen, de ribben zorgen dat de longen en hart veilig blijven en de overige botten zorgen voor een stevige, maar beweegbare

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15