u 'Glas-in-lood is redelijk eenvoudig' 39 wonen vraag antwoord Wij hebben een houtkachel. Hoe verwijder Ik heb de radiatoren zwart geverfd, ik het roet op de glazen deurtjes? (deel II) Dat zou meer warmte geven. Klopt dat? wonen@wegener.nl 024-3650509 PZC Zaterdag 15 maart 2008 door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024 3650509 Heel Nederland heeft een houtka chel of maakt de kachel van een an der schoon. Hoe anders is te verkla ren dat we honderd reacties kregen op bovenstaande vraag in deze ru briek van afgelopen zaterdag? Ik was maandag vrij, dus heb het mail en telefoonbombardement niet mee gemaakt. Maar volgens een collega leek het of er een gratis kachel te winnen was. Op advies van een ka chelspecialist schreef ik vorige week dat de ruitjes weer schoon worden met een speciale ruitenreiniger. Dat er goedkopere, milieuvriendelijker methoden zijn, weet ik nu ook: 'Dip een vochtig doekje of keukenpapier in de oude as en poets daarmee de ruitjes schoon' of 'wrijf met een ge bruikt theezakje langs de ruitjes en het roet verdwijnt'. Varianten met cola (géén light), koperpoets, ge schilde aardappels, spiritus, ovenrei niger en ammoniak heb ik ook ge zien. Klazien (uit Zalk) zou trots zijn geweest op zoveel simpele huisvlijt. Briefschrijver F. Even heeft een vriend die natuurkunde doceerde aan een middelbare school. Bij het herinrichten van zijn woonkamer en keuken gaf die vriend het advies de radiatoren zwart te verven. Daar door zou meer warmte afgegeven worden. 'Ik heb het maar gedaan', schrijft Even. 'Toch heb ik altijd ge twijfeld aan het verhaal.' En terecht, zou je daar aan toe mogen voegen. De zwarte radiatoren hebben Even seen geld opgeleverd in de zin dat hij de thermostaat een graadje lager heeft kunnen zetten. Had de brief schrijver eind vorig jaar naar de Na tionale Wetenschapsquiz gekeken, dan had hij dat geweten. In dat pro gramma kwam die vraag aan de or de. De kleur van een radiator heeft geen invloed op de warmteafgifte. Een zwarte geeft net zoveel warmte af als een witte. Voor Even is het te hopen dat hij een fan van zwart is. Dan is die verfklus toch nog ergens goed voor geweest. zich zo goed mogelijk in de op drachtgever te verplaatsen. „Soms bezoeken we de woning, maar meestal hebben we genoeg aan wat hij over het huis vertelt." Eigenlijk is de smaak van de op drachtgever niet eens zo relevant. „We stemmen een raam bijna nooit af op het interieur, maar op de architectuur van de woning", aldus Alice. „Smaak verandert, ter wijl een raam zestig tot tachtig jaar meegaat." Toch vinden ze zelf lang niet alles even mooi. „We proberen wel te sturen, maar soms kan een raam ook ons ver rassen. Dan is het veel mooier dan we vooraf gedacht hadden." Alice: „Zelf houd ik het meest van art deco. Rechte ontwerpen die passen bij deze streek in de Achterhoek. In steden zie je dat de ontwerpen wat uitbundiger en de ramen wat groter zijn. Dat is niet zo gek, omdat stedelingen vaak meer geld te besteden had den." Toch zijn de patronen vaak logisch. „Omdat je beperkt wordt door de mogelijkheden van glas", legt Ceciel uit. „Je kunt bijvoor beeld geen hoeken maken in het glas, omdat het dan breekt." Maar al is de techniek oud, ook glas-in-lood gaat met zijn tijd mee. „We plaatsen het bijvoor beeld tussen dubbelglas. Dat is misschien niet altijd even mooi, maar het is wel zo comfortabel." kOrfReageren? redactie.wonen@wegener.nl Ze zijn nog maar moeilijk te vinden, weet Paul Geerts, de vakmensen die het ambacht levend houden. Maar nog altijd hechten liefhebbers aan de kwaliteit en technieken van weleer. In de serie 'Het Ambacht' passeren er vier de revue. Deze week deel 2: glas-in-lood. w,e Cecie!(40) V-M- VV-fc'4- J X- en Alice (44) Weeninj^^ VJat: Glas-in-lood^^^^^^k Waar: Sinderen Informatie: M~~ riB jB W k www.weeningglasinlood.nl mooi." Al was dat zo'n dertig jaar geleden wel anders. Toen beslo ten nogal wat mensen om het glas-in-lood uit hun woning te slopen. De huidige bewoners ko men daarop terug, willen het pand in de oorspronkelijke staat herstellen. „Dat horen we vaak let terlijk", aldus Ceciel. „Opdrachtge vers vragen ons meestal wat wij zouden doen. Dat proberen we ze zelf uit te laten vinden. Maar als het donker is in huis, is het niet slim om voor donkere kleuren te kiezen omdat daar het licht nau welijks doorheen valt. Een enkele keer krijgen we de opdracht er ge woon maar iets moois van te ma ken." Eigenlijk belandde Ceciel Weening toevallig in het vak. „Mijn vriend kreeg van zijn baas het aanbod om een cursus glas-in- lood te volgen. Hij vond het prie- gelwerk, maar ik zag het wel zit ten. Van die cursus is uiteindelijk niets gekomen, dus ben ik met mijn zus zelf lessen gaan volgen en begonnen." Zo'n zeven jaar geleden begon nen Ceciel en Alice Weening hun eigen bedrijf in het Achterhoekse Sinderen. De techniek hadden ze snel in de vingers. „In het begin gaat het hooguit wat langzamer, maar je leert door te Glas-in-lood is redelijk eenvoudig, de patronen zijn moeilijk." Alice bevestigt die uit spraak. „Soms heb je een ingewik keld ontwerp met veel kleuren. Dan moet je op zoek naar het juis te glas. En soms ook kan het raam waarin het glas-in-lood be vestigd moet worden, lastig zijn." Vooral de ambachtelijke kant van glas-in-lood spreekt ze aan. In hun werkplaats hebben ze tal van boeken met voorbeelden uit het verleden. „De techniek was vroe ger dezelfde als nu", zegt Ceciel. „Dat is logisch omdat je het pro ces niet kunt automatiseren." Ze vermoeden dat daar ook de waardering voor glas-in-lood van vinden het Cecile en Alice Weening zitten in middels zeven jaar in het glaze niersvak. Glas-in-lood is hun spe cialiteit. foto Roland de Bruin/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 153