u Hart voor monumenten 37 wonen wonen@wegener.nl 024-3650509 Wonen in een monument, is dat een voorrecht? Of ben je dan met handen en voeten gebonden aan regels? Monumentenzorg is veranderd. Folly van Dijk geeft, in vogelvlucht, een overzicht. PZC Zaterdag 15 maart 2008 Wie zich niet dagelijks bezighoudt met mo numenten, is het misschien ontgaan: de Rijksdienst voor de Monumentenzorg ('Monumentenzorg in Zeist') bestaat niet meer. Deze dienst is in 2006 opgegaan in de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Mo numenten (RACM). De dienst is verantwoordelijk voor de zorg van het Nederlandse erfgoed boven en onder de grond en onder water. Taken van de rijksdienst zijn be houd, wettelijke bescherming, instandhouding en onder zoek van ons erfgoed. Nederland telt 51.000 rijksmonumenten. Een rijksmonu ment heeft een landelijk cultuur- en architectuurhisto risch belang, moet minimaal 50 jaar oud zijn en enig in zijn soort. Voor verbouwing, sloop, reconstructie of her bestemming van een monument is een vergunning nodig, die bij de gemeente moet worden aangevraagd. Daarnaast kent de Monumentenwet Beschermde stads en dorpsgezichten, die vanwege hun schoonheid en karak ter van het geheel (een straat of buurt) deze status hebben gekregen. Op dit moment zijn er zo'n 350. Sinds 1 februari 2006 is het Besluit Rijkssubsidiëring In standhouding Monumenten van kracht. Eigenaren van woonhuizen en woonboerderijen kunnen in aanmerking komen voor een lening van het Nationaal Restauratie fonds. Alle andere eigenaren kunnen subsidie aanvragen. www.monumentenwacht.nl www.racm.nl r» Webwinkel verkoopt alles wat op zonnecellen loopt In de aanbieding bij Solar Shop: de zon. De Maastrichtse webwin kel handelt in zonne-energie en verkoopt alles wat op zonnecel len loopt, van verwarmingssyste men tot hebbedingetjes. De zon krijg je er gratis bij. Op huis- en tuingebied verkoopt de Solar Shop huisnummer- of brievenbus verlichting, tuinlampen, door zon ne-energie aangedreven fontein tjes en led-lampjes in de vorm van een kaars, eeuwig brandend. www.desolarshop.nl Pijnvrij tuinieren dankzij gereedschap Wolf Garten Langdurig tuinieren kan pijn aan de gewrichten tot gevolg heb ben. Het nieuwe tuinhandgereed- schap van Wolf Garten moet dat ondervangen. De handgrepen zijn voorzien van drie ergonomi sche zones. Die moeten ervoor zorgen dat de grip altijd optimaal is, zodat de gewrichten niet meer worden belast. Het Premium handgereedschap is verkrijgbaar bij de tuinspeciaalzaak vanaf 6,50 euro. www.wolf-garten.nl Bewoners repareren het dak van hun huis na een storm. foto ANP Stappenlijst Eigen Huis bij stormschade aan woning De stormen die de laatste weken en dagen flink woedden, kunnen behoorlijke schade aanrichten. Hoe je in zo'n geval moet hande len, daarover heeft de Vereniging Eigen Huis nuttige informatie op de eigen site (www.eigenhuis.nl) staan. In de meeste opstalverze keringen is de schade, als gevolg van een storm (windkracht hoger dan 7 Bf) gewoon gedekt. Zorg er wel voor dat gevolgschade, bij voorbeeld waterschade na het sneuvelen van een dakpan, be perkt blijft. De gemeente Oirschot is een 'monument ""iS^groen1; met 150 rijks- en 150 gemeentelijke monumenten. Topstuk is de Petruskerk (foto boven), gebouwd m 1268 en een van de grootste van het bisdom Den Boscb. In het oudste straatje van Oirschot werden rond 1600 zeven armenhuisjes gebouwd. In 1780 werden nummer 6 en 7 samengevoegd tot de pastorie; de andere vijf kleine huisjes hebben net als eeuwen geleden nog steeds een sociale functie. In de pastorie wonen Frits en Josee Speetjens. Hun woning is een van de vele monumenten die Oirschot rijk is. „Het is ons droomhuis", zeggen ze eensgezind. „Het past ons als ff een lievelingsjas." Ze voelen zich niet beknot door de regelgeving. „Aanpassingen zijn geen probleem. Kijk maar naar de foto's Vincent van den Hoogen - grote glazen serre die wij aan de achterkant hebben gebouwd. Natuurlijk zijn er voorschriften: onze voordeur moet bijvoorbeeld groen zijn. Maar we zouden dat zelf ook niet anders willen. Om je prettig te voelen in een monument, moet je er wel hart voor hebben. Voor onze grote verbouwing vier jaar geleden was een monumentenvergunning nodig. Maar daar staat dan ook een financiële tegemoetkoming tegenover van het Restauratiefonds."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 151