Belevingscentrum Corpus l ff tl 1 4 Zaterdag 15 maart 2008 PZC Wandelen door hart en Wat gebeurt er in je neus als je niest? Hoe verteer je een broodje kaas? En wat doen je hersenen als je zoent? Antwoord op deze en andere vragen over het menselijk lichaam zijn te vinden in het 'belevingscentrum' Corpus dat gisteren officieel is geopend door koningin Beatrix. Terug naar de baarmoeder in Oegstgeest. door Monique Prins foto's Marcel Antonisse/ANP infographic Ronald Visser Een veldje rode rozen be weegt mee met een zo- merbriesje. Op de achter grond klinkt het geluid van iemand die diep ina demt om aan de bloemen te rui ken. Dan klinkt opeens het harde geluid van een nies, je voelt een harde luchtstroom langs je lichaam trekken en overal vandaan sproeien waterdruppels. Welkom in de neus van het 'bele vingscentrum' Corpus in Oegst geest dat gisteren officieel werd ge opend. „Nee, noem het geen mu seum", zegt initiatiefnemer Henri Remmers. „Een museum is saai en passief. Het is een centrum waar je spelenderwijs van alles over je lijf te weten komt. En je mag er ge rust om lachen." Vandaar dat Corpus meer lijkt op de 3d-film Panda Droom uit de Ef- teling dan op een traditioneel mu seum. Er zijn bewegende stoelen op het ritme van het hart, stem banden die vibreren op de muziek van Marco Borsato en de tong is een verend kussen. „En als kinde ren op de tong willen rondsprin gen, mag dat gerust. Leuk zelfs", zegt Remmers. Het is wonderlijk dat we zo weinig weten over ons eigen lijf, bedacht hij tien jaar geleden. Hij wist mi nisteries (Volksgezondheid en Landbouw), bedrijven (Hero, Cam- pina), zorgverzekeraars (Ohra), universiteiten en maatschappelijke organisaties (Nierstichting, Sti- voro) over te halen om Corpus me de te financieren. De reis door het lichaam begint in de knie. Aan het eind van de rol trap steekt een enorme splinter naar binnen, dwars door de knie spieren. De splinter wordt verwij derd en de wond begint flink te bloeden. Met bewegende beelden en geluid (via een koptelefoon) is te zien en horen wat het lichaam doet om de wond te dichten. Op de mars van strijdmuziek ver schijnt een stoot witte bloedli chaampjes om bacteriën te doden die het lijf willen binnendringen, het bloed stolt en de wond gaat dicht. Direct daarop volgt het baarmoe dertheater. Wie plaatsneemt in de stoel, krijgt een 3d-bril en ziet op een korte, ludieke film hoe een spermacel een eicel bevrucht. „Nee, geen seks in beeld", lacht prof dr. Tom Voüte, een van de medisch adviseurs van Corpus. „We willen niemand voor het hoofd stoten. En bovendien: filmp jes over seks zijn er overal al ge noeg te zien." Vod ra de stoelen omhoog schieten naar de tweede verdieping, komt in de wand een foetus naar bene den. Op weg naar boven klinkt steeds harder het geluid van een huilende baby. 'Als je je lijf begrijpt, heb je ook eerder de neiging om gezond te willen leven' Het is alsof je teruggaat in de baar moeder, zegt gynaecoloog dr. Maarten Wiegerinck van het Maxi ma Medisch Centrum in Veldho ven. „Je krijgt te zien waar ooit je eigen leven is begonnen." Wiegerinck moest het spannings veld tussen luchtig vermaak en on zin bewaken op het terrein van de baarmoeder. Dat is goed gelukt, vindt de gynaecoloog. „Als een dokter uitlegt wat er mis is met een patiënt, begrijpt die daar vaak geen barst van. Het lijkt wel alsof ze de plattegrond van een gebouw omschrijven. Corpus vertelt in een uurtje wat je in duizend boeken nog niet kan vinden. Je krijgt be wondering voor en verwondering over je eigen lichaam." De weg naar de hersenen loopt via de maag waar je ziet en hoort hoe een broodje kaas wordt ver teert. De wandeling loopt verder door het hart, de mond, het oor en de neus. Na het oog kom je in het hersencentrum dat de sfeer ademt van een commandocen trum. Alsof je op de brug bent be land van Starship Enterprise. Langs de wanden schieten rode signalen en op het plafond verschijnt een film waarin is te zien hoe de herse nen alle acties van de organen uit de onderliggende verdiepingen; hebben bestuurd. Helemaal boven in zit het restaurant, met uiteraard gezonde hapjes. „Als je je lijf begrijpt, heb je ook eerder de neiging om gezond te willen leven", zegt professor Voüte. „Maar dat moet je niet op een drammerige manier doen, zo als nu veel te vaak gebeurt. Je mag niet te dik zijn, je moet veel sport en, je mag dit niet eten, dat niet drinken. Daar worden mensen moe van. Wij willen kinderen en hun ouders prikkelen om het ei gen lijf te begrijpen. Wie weet prikkelen we kinderen tot me disch onderzoek dat de vele raad selen over ons lichaam helpt op te lossen." Wie geprikkeld is, kan op de weg naar beneden nog veel meer infor matie opdoen. Een bloedbaan over de wand van alle verdieping en zit vol met computers met aan- raakvelden. En op hometrainers mag je proberen het gezonde broodje er weer af te trappen. Info Corpus: Opening: 20 maart 2008 Locatie: Willem Einthovenstraat 1, Oegstgeest Doelgroep: vanaf 6 jaar - 88 jaar Openingstijden: 09.30 - 18.00 Toegangsprijzen: volwassenen €16,50 kinderen tot 14 jaar €14,00 Telefoon: 071 - 75 10 200 Website: www.corpusexperience.nl E-mail: info@corpusexperience.nl Een volwassen lichaam bevat/bestaat uit: Hogeropgeleiden zijn doorgaans iets langer 1 5 Itr. longinh; Het hart volwassen mens slaat zeventig keer per minuut S II In een mensenleven raak je ->r\ kji0 huid - de meeste huidschilfers verdwijnen in de stofzuiger, de rest wordt opgegeten door huismijten Er leven 500 soorten bacteriën in je mond. Hersenen Een volwas sen mens beschikt over 1300 gram hersenen. De hersenen werken als een vernuftige telefooncentrale die signalen naar alle lichaamsde len stuurt en ze maken stoffen aan die ons beïnvloeden. Tijdens bijvoorbeeld een zoen wordt het hormoon PEA aangemaakt, waardoor je je gelukkig voelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14