3 D wonen,4 kiP wonen@wegener.nl re Groene vingers Lastige planten in leven houden, heeft niets met groene vingers te maken PZC |Sf 024-3650509 Zaterdag 15 maart 2008 e hogeschooltuinier houdt planten in leven die bij een ander doodgaan. Van degene die het allerlei zeldzame gewassen in zijn tuin naar de zin weet te maken, wordt weieens gezegd dat hij of zij groene vingers heeft, alsof het om een gave gaat. Maar groene vingers zijn geen gave. Talent om lastige planten in leven te houden, heeft niets te maken met vingers en alles met toewijding. Als u bereid bent om planten bij ieder nachtvorstje gewetensvol af te dek ken, dan kunt ook u mimosa in uw tuin hebben. En als u uw vijver met zonnepanelen verwarmt, dan zou u zelfs de reuzenwaterlelie, Victoria amazonica, in uw vijver kunnen la ten bloeien, of in ieder geval de lotus. O De gedreven tuinier lukt alles en de ongeïnteresseerde niets. Dat heeft weinig met vingers te maken. Het schoolvoor- 5 beeld van een plant voor de hogeschooltuinier is de Mecon- 2 opsis, de schijnpapaver uit de Himalaya. De schijnpapaver o groeit daar op grote hoogte, bij een luchtvochtigheid die 7S veel hoger is dan hier. Dat zijn omstandigheden die je niet zomaar nabootst in een poldertuintje. Toch zijn er gedrevenen die het lukt om schijnpapavers in leven te houden. Hoogte kun je niet nama ken, maar luchtvochtigheid kun je beïnvloeden. Zelfs als je het een Meconopsis in de tuin naar de zin weet te maken, loop je tegen het feit aan dat veel soorten van de schijnpapaver monocarpisch zijn. Een monocarpische plant is een plant die groeit, bloeit en afsterft. Dat doen we alle maal, zult u zeggen, maar een monocarpische plant gaat on middellijk na de bloei dood. Daardoor liggen het hoogte punt en het einde van het leven wel erg dicht bij elkaar. De bloei en de dood kunnen een paar jaar op zich laten wachten, maar er zijn ook monocarpische planten die er tien jaar over doen om tot bloei te geraken. Wil je de schijn papaver permanent in de tuin hebben, dan zal je hem steeds weer moeten zaaien. Er bestaan ook soorten die zich min of meer als vaste plant gedragen. Niet dat die jaren achtereen bloeien, maar als je de planten om de twee a drie jaar opneemt, scheurt, en weer te- rugplant, dan is het mogelijk om ze jarenlang in le ven te houden. Zo'n soort is Meconopsis betonicifo- lia, met bloemen die eruit zien alsof de vier bloem bladen uit hemelsblauw crêpepapier zijn gemaakt. In het midden van de bloem prijkt een grote bos oranjegele meeldraden. De slanke bloem stengels verschijnen in juni en worden ongeveer een meter hoog. Meconopsis grandis is een slag gro ter en bloeit iets eerder, in mei. De twee soorten zijn gemakkelijk te kruisen en hun nageslacht luistert naar de naam Meconopsis x sheldonii (het x-je geeft aan dat het om een kruising gaat). Als u een schijn papaver wilt proberen, ga dan op zoek naar deze kruising. Van alle Himalaya-schijnpapavers is het de minst lastige plant. Veel schijnpapavers bloeien blauw - of wit, als het om een al bino gaat - maar er zijn wel degelijk andere kleuren. Mecon opsis chelidonifolia bloeit in juli met grote pluimen van licht gele bloemen. In de bladoksels van deze plant zijn kleine knolletjes te vinden waaruit nieuwe planten te kweken zijn. De aristocratische club van de schijnpapavers heeft één proletarisch fa milielid: Meconopsis cam- brica, een plant die niet uit Azië, maar uit Wales afkomstig is. Dit is nu het tegenovergestelde van een plant die lastig te houden valt, want wie de ze Welshe schijnpapaver eenmaal in zijn tuin heeft geplant, komt er nooit meer vanaf Of dit een ramp is of een zegen, hangt van de situa tie af. In een tuin waarin planten mogen verwilde ren is vooral de oranjero de vorm van Meconopsis cambrica, 'Aurantiaca', een hartverwarmende Meconopsis cambrica Aurantiaca. plant. Zelf maken Leg op een grote platte schaal of bord een krans van worteldraad (kant-en-klaar te koop bij tuincentra en beter gesorteerde bloemwinkels, of zelf in elkaar draaien). Zet binnenin die krans hoge narcissen zoals de witte Bridal Crown of gele Tête-a-Tête, en krokussen (uit de potjes ha len en een stevig aandrukken). Dek de aarde van de planten af met mos en strooi er enkele kwarteleitjes of halve eierschalen over. Neem een krans van worteldraad en lijm daar royaal eitjes en halve eierschalen op. Kan opge hangen worden of op tafel gelegd worden met in het midden een paaskaars of windlicht. Laat kinderen een kant-en-klare krans van ber kentakjes versieren met eitjes, veertjes, buxus en andere materialen. Ook leuk voor kinderen is het knutselen met tempex eieren. Dit zijn grote halve eieren van piepschuim die je kunt verven en beplakken. Ge lijmd op een doek of stuk triplex is het een ori ginele wandversiering. Eieren voor een paastak moeten eerst uitgebla zen worden. Dat gaat zo: prik in beide toppen van het ei een gaatje, het ene iets groter dan het andere. Blaas het ei leeg bij het kleinste gaatje, dit vergt wel enige adem! Laat het ei met lauw water en een zacht schoonmaakmid del vollopen en spoel het een paar keer na met schoon water. Doe in het laatste spoelwater een scheutje azijn. Laat het ei drie dagen drogen met het grote gaatje naar beneden. Daarna kan het ei beschilderd worden met plakkaatverf. Hardgekookte eieren worden beschilderd met 'eetbare' eierverf, te koop in de hobbywinkel. Zet een struisvogelei in een mooi sierglas, ge vuld met stro. foto's GPD ngetogen of uitbundig, het mag dit jaar allemaal, zegt groenstyliste Jacqueline Bei- mers. Ze constateert wel een trend: „Zilver, wit, zwart en ba rok, wat je ook met kerst zag. Ge vlekte kwarteleitjes passen hier hele maal bij, andere eieren worden zelfs zwart geverfd. En in paasbloemstuk ken komen grote zilveren ballen te rug, aangevuld met zachte, viltach- tige eieren. Maar hou je meer van felle kleuren als geel en blauw, of juist van sobere decoraties, dan kan dat ook." Zelf prefereert Beimers, die het hele jaar door groenworkshops organi seert, natuurlijke materialen. Als ze met haar hond door het bos wan delt, verzamelt ze telkens een hand vol stukjes hout, boomschors, afge broken takjes of mooie bladeren. „Natuurlijke materialen stralen rust uit. Met de meest eenvoudige ingre diënten creëer je vaak het mooiste effect." Het huis in paassfeer aankleden, heeft nog niet zo'n vlucht genomen als het decoreren met Kerstmis, maar er wordt wel in toenemende mate aandacht aan besteed. Tuin centra en woonwinkels spelen daar op in met allerhande artikelen om het voorjaar in huis te halen, varië rend van frisse tafelkleden tot plu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 148