Verhalen van vroeger ophalen rl©ui ncsn Gastvrij zijn is een kwaliteit 'Dure huizen zijn riskant voor economie' PZC Zaterdag 15 maart 2008 I 1 3 COR De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl EVEN Is de Zeeuwse horeca gastvrij en is gastvrijheid aan te leren? Dat was de centrale vraag in een forumdiscussie deze week, tij dens de horecabeurs van het ROC Zeeland in Middelburg. Natuurlijk gaat het meestal goed in de Zeeuw se horeca. Dat merk je zodra je bin nenkomt in een café of restaurant. „Alsof er een warme deken over je heen wordt gelegd", zei Els Hende- rikse beeldend. Henderikse, voormalig gastvrouw van restaurant Het Groot Paradijs was een van de aanwezigen op de horecabeurs, die goed bezocht werd door ondernemers, leerlin gen en stagebegeleiders. Veel Zeeuwse etablissementen wil ik graag aan mijn vrienden laten zien. Dan ben ik er trots op in Zee land te wonen. Onvriendelijke er varingen met de horeca verdring ik liever, maar zij komen af en toe toch bovendrijven. Die keer dat ik met mijn oude neef van bijna tach tig jaar een strandwandeling maak te en hij uitgeput op het terras op adem wilde komen en even een glas wilde drinken. De eigenares zei dat het een lange, zware dag was geweest en zij wilde de tent sluiten. Zes uur was zes uur. Zij stond als een cipier bij de terras deur. Een vriendin vertelde deze week iets soortgelijks. Met haar oude moeder en echtgenoot was ze een kwartier vroeger dan afgesproken bij een gerenommeerd en prijzig restaurant aangekomen. Ze kregen te verstaan dat ze nog niet welkom waren. Uren later kreeg ze de ver klaring. De lunch was uitgelopen en er moest nog schoongemaakt worden. Maar dan nog had ze van een restaurant van faam een min der rigide opstelling verwacht. Gastvrijheid, is dat aan te leren? Een voorzichtig 'ja' klonk tijdens de forumdiscussie in Middelburg. Er kan volgens mij heus training gegeven worden in algemene om gangsvormen, hartelijkheid en in voorkomendheid. Daar groeit een gastvrouw van. Maar goede lessen zijn geen garan tie. Het gaat fout als gastvrij zijn een opgave is. PZC-reünie in het jaar dat de krant 250 jaar bestaat Het particulier initiatief van vier (ex-)PZC'ers om een reünie van de krant te or ganiseren, is een schot in de roos. „We gokten op tweehon derd deelnemers, maar de teller is de driehonderd al gepasseerd. „En de aanmeldingen komen nog steeds binnen", zegt Monty van Belzen. Van Belzen vormt met Joke van Tricht, Hans Elfring en Rob Fran- cooy het organisatiecomité voor de PZC-reünie. De bijeenkomst wordt zaterdag 3 mei in het Arse naaltheater in Vlissingen gehou den en is niet alleen bestemd voor (oud)-werknemers van de PZC, maar ook van de PZC-weekkran- ten en van Den Boer/Drukkers. „Het idee om elkaar nog eens te zien, is spontaan ontstaan. We wil len gezellig met elkaar praten over de krant van nu en vooral van vroeger, én het familiegevoel weer eens proeven", zegt Van Belzen. De commissie koos mei 2008 uit, omdat de PZC dan 250 jaar be staat. „Het is de derde mei gewor den omdat we vroeg in de maand wilden zijn en het Arsenaal die dag beschikbaar was." Toevalligerwijs is 3 mei ook de dag van de persvrijheid. „Een mooiere samenloop van omstandigheid is er niet", vindt hij. Van Belzen, Van Tricht en Fran- cooy zijn inmiddels ex-werkne mers. Van Belzen was administra teur en zijn afdeling verhuisde vijf jaar geleden naar Breda. Hij reed dagelijks tussen Breda en en zijn woonplaats Vlissingen heen en weer „Dat was nog wel te doen, maar vorig jaar kwam daar de ver plaatsing naar Apeldoorn over heen." Dat was een brug te ver. „Ik wil niet weg uit Zeeland. We heb ben hier ons verenigingsleven op gebouwd en onze vrienden en kin deren wonen hier. Alleen Hans verhuisde naar Deventer. Hij zit niet zo vast aan Zeeland. Gelukkig heb ik hier weer werk gevonden bij een bank." We willen een gezellig feest organiseren, en weer eens lekker kletsen met elkaar Van Belzen begon zijn loopbaan bij de PZC in Middelburg. In 1988 werden de PZC Middel burg en Vlissingen samengevoegd in een nieuw gebouw aan de Oost- souburgse weg in Vlissingen. „Dat was een mooie tijd." Maar het is niet zo dat het comité een reünie organiseert uit een ge voel van weemoed of verlangen naar vroeger. „We willen gewoon een gezellig feest organiseren, weer eens lekker kletsen met el kaar en natuurlijk mooie verhalen ophalen. Nee, ik verwacht hele maal geen zwaarmoedige gesprek ken." En eerlijk is eerlijk, zegt hij. „De PZC is nog steeds mijn krant. Na tuurlijk krijgt dat PZC-gevoel een klap als je er niet meer werkt. Maar dat is van voorbijgaande aard. De PZC blijft mijn krant. En ik vind het helemaal geweldig dat het hoofdkantoor van de PZC in het jaar dat ze jarig is, weer ver huist naar Middelburg." long en oud hebben zich aange meld. De oudste aanwezige ex-werknemer is vermoedelijk Cor de Voogd, die de negentig al is ge passeerd. Hij kan op een vip-be handeling rekenen. Gedeputeerde Harry van Waveren klaagt over de hoge vraagprijzen voor woningen in Midden- en Noord-Zeeland (PZC, 13-03). Hij krijgt bijval van Niek Haak uit Middelburg. Haak: „In Middelburg zijn de prijzen in vijftien jaar tijd enorm gestegen; voor 125.000 eu ro kocht je voorheen een groot monumentenpand, nu een klein op knappertje in bedenkelijke staat. De enorme stijging komt vooral door 'easy money': steeds meer woonsubsidies, soepeler krediet- voorwaarden en lage rente. Kunstmatige krapte (slopen van goedko pe huizen, bouwen voor bovenmodaal) en speculatie spelen ook een rol. De lokale overheid lijkt vooral bezig met het verder opdrij ven van de grond-/huizenprijzen, in samenwerking met projectont wikkelaars, woningbouwvereniging, makelaars/taxateurs enzo voort. Dit alles vormt een riskant fundament voor de lokale econo mie en beperkt de mogelijkheden voor o.a. jonge mensen met een bescheiden inkomen. De afgelopen jaren zijn huiseigenaren en loka le overheid in Nederland slapend rijk geworden dankzij de stijgen de huizenprijzen. Banken en makelaars verzekeren in koor dat Ame rikaanse 'subprime' toestanden (schuldenaren met een slechte repu tatie wat betreft het aflossen) in Nederland onmogelijk zijn; slaap lekker."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13