Serieuze klim over de Archemerberg Bergen in Nederland, het doet lachwekkend aan. Toch hebben de samenstellers van het boekje De mooiste bergwandelingen van Nederland serieuze bedoelingen, volgens Ard Schouwman. Hij deed een tocht over de Archemerberg. m reizen@wegener.nl 2. reizen 024-3650360 PZC IsTl 1 Zaterdag 15 maart 2008 Tegenwoordig is kasteel Eerde, aan de weg van Ommen naar Den Ham, een keurig, zij het wat fors uitgevallen patriciërs huis, met bijgebouwen, gracht en baroktuin, gelegen op een land goed met statige beuken- en eiken lanen. Vroeger, vele eeuwen gele den, lag hier een versterkt huis Eer de met een aanzienlijk minder grootburgerlijke uitstraling. Het werd in de veertiende eeuw ge bouwd in opdracht van ene Evert van Essen, roofridder van profes sie. De man oefende zijn beroep met zoveel geestdrift uit en boven dien zonder toestemming van zijn landsheer, de bisschop van Utrecht, dat deze besloot Van Es sen aan te pakken. Huize Eerde werd in 1380 weken belegerd, inge nomen en in brand gestoken. De roofridder overleefde zijn slot maar enkele jaren. Het huidige kasteel Eerde kwam in de eerste helft van de achttiende eeuw tot stand. De eigenaar, Johan Werner baron van Pallandt was telg uit een beroemd adellijk ge slacht dat later diverse malen een rol in de Nederlandse parlementai re democratie zou spelen. Hij was ook verantwoordelijk voor de tui nen en de gracht en voor het land goed. Dat dijde uit tot een kleine 1.700 hectare met meer dan twin tig boerderijen. Een deel van die boerenhoven, waaronder Drachtige Dat laatste schijnt op een zomer dag wel anders te zijn. U kunt dan het beste of heel vroeg of heel laat op de dag aan de wandel gaan. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl ifit Lengte: 12,5 km Parkeren: P bij kasteel Eerde, Kasteellaan 1, een zijstraat van de Hammerweg. Wegen: Onverharde paden. Ho reca: restaurant De Nieuwe Brug (maandag gesloten, koffie vanaf 10:00 uur, keuken vanaf 12:00. Rutger Burgers, Rob Wolfs Sietske de Vet - De mooiste be wandelingen van Nederland, Uitga ve Routewerk Gegarandeerd Onregelmatig, 13 euro. Boven: Zon schijnt op het water en in de verte op kas teel Eerde. Links: Kasteel Eerde. Rechts: Passage langs de Reggedijk. foto's GPD voorbeelden van het zogeheten langdeeltype, ligt tegenwoordig aan de andere kant van de Ham merweg (N341), ten oosten van het kasteel. Dit gebied, het Eerder Achterbroek, is zeer de moeite van een bezoek waard, maar valt bui ten het bestek van deze wandeling. Waar we wel komen, ten westen en zuiden van huize Eerde, zijn overigens ook enkele van deze Sal- landse boerderijen te bewonderen: riet bekapt en voorzien van een ty perende onderschuur, een overdek te inham die ontstaat doordat de grote schuurdeuren naar de deel wat naar achteren zijn geplaatst. In feite is het landgoed hier alleen uitgangspunt van een route die ons naar en over de Archemerberg voert. De route is er één van de dertien die zijn samengebracht in het boekje met de prikkelende titel De mooiste bergwandelingen van Ne derland. De samenstellers van dit boekje slaan in hun inleiding in een mooie mix van ironie en reali teitszin de spijker op z'n kop. Ik ci teer: „Natuurlijk moet je bergwan- delen in Nederland met een korrel tje zout nemen. Volgens de ken ners zijn er in Nederland geen ech te bergen. Hier en daar zijn er wat bultjes uit een verre ijstijd, er zijn wat opgewaaide duintjes en verder moeten we het doen met oude vuilstorten... Toch is Nederland ver re van vlak. De hoogteverschillen zijn groot genoeg om ze serieus te beleven, in de volksmond heten ze bijna allemaal berg." Wel, die ruim 300 meter van de Vaalserberg haalt de Archemerberg lang niet. De Sal- landse top reikt niet hoger dan, om precies te zijn, 79,9 meter bo ven NAP. Toch is-ie door de sa menstellers van het boekje als eni ge naast de Limburgse reus inge deeld in de zwaarste van drie cate gorieën. Dat maakt hij waar. Tijdens de be klimming voelen we zowaar onze benen. Eenmaal boven worden je inspanningen beloond met een magnifiek uitzicht: 360 graden rond! Met beneden, voorbij de hei dehellingen, in het noorden Om men, in het westen en oosten groe ne weilanden en in het zuiden de Sallandse heuvelrug. En stil, zo stil. Nauwelijks vogels nog, maar net zomin motorgedruis en bijna geen andere wandelaars. redactie.reizen@wegener.nl IHH 024-3650360 Port Ghalib biedt vertier voor het hele gezin Port Ghalib, gelegen aan de Rode Zee, afficheert zichzelf graag als een 'waar paradijs voor het hele gezin'. Speciaal voor jonge kinderen is er de Lulee Kids Club, waar ze de hele dag kunnen sporten, zwemmen, mi- nigolfen en knutselen. Oudere kinde ren kunnen zwemmen in de lagune snorkelen of duiken. In de buurt ligt ook Luxor voor iemand die meer van de geschiedenis wil weten. www.discoverportghalib.com Fietsvakanties langs rivier de Elbe Mecklenburger Radtour, fietsvakan tie-specialist, introduceert fietsva kanties langs de Elbe. De 1,200 kilo meter lange rivier doorkruist land schappen en passeert bezienswaar digheden zoals Dresden. De route loopt van Bad Schandau tot Maag denburg. Midden door dit gebied loopt ook de Saksische wijnroute. www.mecklenburger-radtour.de Dresden aan de Elbe. foto GPD Capitool Compact brengt versies Lissabon en Sicilië Bij uitgeverij Van Reemst zijn met Lissabon en Sicilië twee nieuwe be stemmingen in de reeks Capitool Compact verschenen. Volgens het bekende recept met gedetailleerde kaarten en plattegronden, foto's en lijsten met hoogtepunten. De gid sen beperken zich niet tot de beken de toeristenlocaties, maar leiden de reiziger ook naar verrassende monu menten en hotspots. Elke gids geeft een overzicht van de hoogtepunten en thematische lijstjes. Prijs: 10,90 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 135