u Frankrijk lief voor toeristen 21 reizen Een uitstapje naar Parijs en andere Franse steden is al snel duur. Het Franse ministerie van Cultuur voelt mee met de toerist en daarom zijn de komende tijd veertien musea gratis toegankelijk. Olivier van Beemen ging kijken. reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 15 maart 2008 Musée de la Renaissance Ecouen Musée deCluny Middeleeuwse kunst (foto), Musée Guimet kunst uit Azië, Musée des Arts et métiers kunst en handwerk Het gaat om een experi ment waarbij nieuw publiek verleid moet worden tot museumbe- zoek. De keuze is zo breed mogelijk, zowel geografisch als thematisch: Middeleeuwse en Aziatische kunst in Parijs, porse lein in Limoges, een oud kasteel aan de voet van de Pyreneeën en scheepvaart aan de Middellandse Zee. Het bekendste deelnemende mu seum is waarschijnlijk het Musée de Cluny in het Quartier Latin van Parijs, met kunst uit de Middeleeu wen. Pronkstukken uit de collectie zijn enkele originele beelden van de nabijgelegen kathedraal Notre Dame en het wandtapijt De dame en de eenhoorn. De proef is juist ook een goede ge legenheid om eens een minder be kend museum te bezoeken, zoals het kunst- en handwerkmuseum Arts et Métiers, ook in Parijs. Naast experimentele klokken die de dag in tien uren probeerden in te delen, biedt de collectie een vleermuisachtige vliegmachine, voorlopers van auto's, reusachtige rekenmachines en mobiele tele foons van tien jaar oud, waarmee de meesten inmiddels nog niet dood gevonden zouden willen wor den. In de categorie minder bekend hoort eveneens het Musée Guimet voor Aziatische kunst. Tussen de Cambodjaanse heiligenbeelden en Chinese olifantjes schijnt oud-pre sident en groot liefhebber van niet-westerse kunst Jacques Chirac in zijn jonge jaartjes heel wat spij- beldagen te hebben doorgebracht. Kindvriendelijk is het luchtvaart en ruimtemuseum van Le Bourget, waar vóór de komst van Orly en Charles-de-Gaulle de luchthaven van Parijs was gevestigd. Nu zijn er onder meer twee echte supersoni sche Concordes te zien en andere vliegtuigen die de luchtvaartge schiedenis bepaald hebben. Een relatief onbekend juweeltje is het Chateau de Pierrefonds, nabij Compiègne, waar je vanuit Neder land op weg naar Parijs praktisch langsrijdt. Het imposante veertien- de-eeuwse kasteel met een veel heid aan stenen torens lijkt recht streeks uit een sprookjesboek te ko men. Het is aan de renovatiewerk- zaamheden eind negentiende eeuw, in opdracht van keizer Napo leon III, te danken dat het fort er nog zo mooi bij staat. Voor jongeren tot 26 jaar heeft de minister van Cultuur nog een extra cadeautje. Zij mogen één avond per week gratis naar een van de grote Parijse musea: op woensdag naar het museum voor moderne kunst in het Centre Pom pidou, op donderdag naar Van Gogh en de impressionisten in het Musée d'Orsay, vrijdag het Louvre en zaterdag naar het Musée du Quai Branly naast de Eiffeltoren, het vorig jaar geopende museum voor niet-westerse kunst. SPANJE Chateau de Pau geboortekasteel van Henri IV j *De proef duurt zeker hógt/mfuhi infographic: AA bron/foto: CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 133