speelt nog altijd de 'bad boy' i spectrum 'Zonder zonnebril ben ik gewoon dik en 70' PZC Zaterdag 15 maart 2008 Nicholson Jack Nicholson is 70 jaar, maar het is hem niet aan te zien. Hij koketteert met zijn imago van 'bad boy' en praat met passie over zijn werk en de gevolgen van het ouder worden. In The Bucket List, vanaf 27 maart in de bioscoop, speelt hij een kankerpatiënt van zijn eigen leeftijd. „Film betekent altijd: je waardigheid verliezen." door Hetty van Rooij Als de persconferentie bijna is afgelopen, krijgt Jack Ni cholson de kans alle regis ters open te trekken. Of hij voor die avond al een af spraak heeft, wil een jonge verslaggeefster weten. Nicholson gaat er eens goed voor zitten, zet zijn zonnebril recht en trekt zijn boosaardige grijns. „In rapporten over ge zondheid staat altijd dat je niet moet ro ken en verstandig moet eten, zes verschil lende groenten en zo. Maar er staat nooit bij dat je ook moet zorgen voor 21 orgas men per maand. Dat is goed voor de mens. Dus mocht je problemen hebben met je quota: ik ben vanavond toevallig vrij." De zaal lacht, maar er is ook verwonde ring. Hier is een acteur van bijna 71 jaar aan het werk, die even de rol speelt van een jonge god die niet helemaal deugt. Hoe komt hij daar mee weg? Hoe kan het dat zo'n grof antwoord uit zijn mond hele maal niet zo grof klinkt? Een uurtje later, als de camera's zijn ingepakt en de zaal is leeggelopen, begint Nicholson uit zichzelf over leeftijd en seksualiteit. „Ze heeft mijn nummer", grijnst hij op de vraag hoe het nu verder moet die avond. Dan gaat de zonnebril af en wordt hij serieus. „Met vrienden van middelbare leeftijd praat ik regelmatig over het verlangen om nog één keer een echte grote liefde mee te maken. Het is voor ons allemaal heel herkenbaar, het zal wel met het ouder worden te ma ken hebben. Dat fantastische, onbeschrijfe lijke, waarvan je aanneemt dat het je nooit meer overkomt, maar waarom eigenlijk niet? Wat houdt je tegen op je 70ste? „Ik denk dat ik heel lang een beetje leeftijd loos ben geweest, mensen hadden nooit echt een idee hoe oud ik was. Die periode is voorbij. Op mijn 70ste verjaardag voelde ik me voor het eerst in mijn leven jong voor mijn leeftijd, maar ik kan onmogelijk nog geloofwaardig iemand spelen van een jaar of 40." Vervelend, vindt hij. „Want in de litera tuur zijn mensen van boven de 50 bejaard en in films trekken mannen van boven de 65 nooit hun broek uit. Ik vraag me altijd af waar hun kinderen vandaan zijn geko men. Mijn karakters moeten altijd seksuele gevoelens hebben. Toen ik met regisseur Martin Scorsese werkte aan The Departed, wist ik meteen wat er mankeerde aan het karakter dat ik speelde. 'Marty, laten we die vent seksualiteit geven', heb ik ge zegd." Praten met Jack Nicholson geeft het gevoel dat je in een soort levende bioscoop zit. Het is er allemaal: het vertrouwde gezicht met de karakteristieke wenkbrauwen, de mimiek, de vileine grijns, de intonatie die uit duizenden is te herkennen. Bijna veer tig jaar staat hij aan de top, vanaf het mo ment dat hij met Easy Rider doorbrak in 1969. Elf keer werd hij genomineerd voor een Oscar, drie keer heeft hij gewonnen. Hij bezit een collectie Picasso's, hij schil dert en schrijft en noemt zichzelf'veel meer een studiehoofd dan iedereen denkt'. Nicholson is een levende legende, zó be kend dat het moeilijk is onderscheid te ma ken tussen de ster, de persoon en de film personages. Zelfheeft hij een handig hulp middel bedacht: de zonnebril lijkt op zijn neus te zijn vastgelijmd. „Met mijn zonne bril 'doe' ik in het openbaar Jack", zegt hij op zijn lijzige manier. „Het flitslicht hin dert me minder, er is afstand en ik kan de filmster laten zien die ze verwachten. Ik heb een Jack-lach en een echte lach. Zon der zonnebril ben ik gewoon dik en 70." Het is al heel lang geleden, constateert hij, dat iemand niet wist wie hij was. „Maar ik kan me die tijd nog wel herinneren. Al 25 jaar lang staan er fotografen voor de deur als ik ergens naar buiten ga. En ik wil niet zeuren, maar het rookverbod is een pro bleem. In een restaurant kan ik er niet een opsteken, maar als ik naar buiten ga, staan er altijd fotografen voor mijn neus. Wat moet ik dan? Binnen roken, of blind wor den van het flitslicht met een sigaret tus sen mijn vingers? Ik prent mezelf in dat die fotografen daar staan om geld aan me te verdienen, mocht ik ineens dood neer vallen. Ze sturen die foto's echt niet naar hun tante." Er komt een klein zilveren asbakje met een dekseltje uit zijn broekzak en Ni cholson begint aan de volgende Marlboro Light. Voor de vorm deelt hij nog mee dat hij 'een totale voorstander' is van het rook verbod in de horeca. Vorig jaar is hij voor de eerste keer van zijn leven ernstig ziek geweest. Een ontsteking aan zijn speeksel klieren hield hem twee maanden in een ziekenhuisbed. Het bleek een voorproefje voor zijn rol in The Bucket List, waarin hij de rijke, terminaal zieke Edward Cole speelt, die kennismaakt met een lotgenoot, gespeeld door Morgan Freeman. Samen maken ze een lijst van de dingen die ze nog willen doen voordat ze doodgaan, ver volgens ontslaan ze zichzelf uit het zieken huis om die 'Bucket list' af te werken. Nicholson ziet er vooral in de eerste helft van de film uit als een doodzieke oude man, kaal van de chemo. En hij geeft toe dat dat hem bang maakte. „Dan keek ik in de spiegel en dacht: wat als ik vastzit aan die Cole? Stel je voor dat ik niet meer te rug kan naar mezelf? Het kostte wat moei te om daar overheen te stappen. Dat zal ook wel weer met leeftijd te maken heb ben. Film betekent altijd: je waardigheid verliezen. Overigens, ik denk dat in zieken huizen meer mensen sterven aan hun be zoek dan aan hun ziekte. Dat is na twee maanden in bed mijn vaste overtuiging." Wie kwamen er dan zoal op bezoek? Daar is de grijns weer. „Dat kan ik helaas niet vertellen. Maar ik kan je wel zeggen: als mijn vriendinnen met hun bosje bloemen aan mijn bed stonden, riep ik echt niet: Kom maar hier naast me liggen, gezellig tussen de zuurstof en de slangen. Wat dat betreft ben ik net als ie der ander." Hij roemt de samenwerking met Morgan Freeman en praat met enthousiasme over de lol die ze samen hadden. Acteren is „je achterover laten vallen", zegt Nicholson. „De helft van The Bucket List speelt zich af in een ziekenhuiskamer. In zo'n klein de cor heb je geen mogelijkheid je ergens ach ter te verschuilen, dus ben je als acteurs op elkaar aangewezen. Ik heb een vaste stelre gel: ik ga er altijd van uit dat mijn tegenspe ler perfect is en dat hij precies weet wat hij doen moet, wat hij ook uithaalt. Dat werkt naar beide kanten. Als je zorgt dat je tegen speler zo goed mogelijk presteert, is je ei gen prestatie automatisch ook beter." Maakt hij zelf van die lijstjes die afgewerkt moeten worden? „Ik maak geen lijstjes, ik maak films. Dankzij mijn beroep heb ik in tussen zo'n beetje alles kunnen doen wat ik graag wilde, en iedereen ontmoet die ik graag zou willen ontmoeten. Als je ouder wordt, veranderen je prioriteiten, al weet ik niet of dat te maken heeft met karakter of met het feit dat je bepaalde dingen niet meer kunt. Ik heb betrekkelijk laat in mijn leven kinderen gekregen en ik hoop dat ik lang genoeg leef om ze te zien opgroeien en afstuderen en zo. En verder? Ik heb al tijd graag een andere taal willen spreken. En ik zou graag goed kunnen koken. Dat soort dingen." Hij heeft soms de indruk dat mensen bang zijn om gelukkig te zijn. „Dat ze geluk niet herkennen als het op hun pad komt. Zo lang je niet geconfronteerd wordt met overweldigende tragedie, is er elke dag er gens vreugde te vinden. Wat mij betreft, mag dat ook leedvermaak zijn. Ik heb enor me vreugde beleefd aan de gezichten van de sukkels die hoopten dat Hillary Clinton al afgeschreven was. Ik zag mijn dochter optreden in een toneelstuk, een paar da gen geleden. Ik heb Dennis Hopper laatst de stuipen op het lijf gejaagd. Geluk kan van heel veel kanten komen." jack Nicholson John Joseph (Jack) Nicholson werd geboren op 22 april 1937 in Manhattan, New York en opgevoed door zijn grootouders, die hem in de waan lieten dat zij zijn ouders waren. Zijn echte moeder deed zich voor als zijn zus. Pas in 1974 hoorde Nicholson het ware verhaal. Zijn oma en zijn moeder waren toen al dood. Na zijn middelbare-schooltijd kwam hij in con tact met regisseur Roger Corman, die hem rol len gaf in zijn films. Zijn eerste rol kreeg hij in 1958 in Cry Baby Killer. In 1969 brak hij door in Easy Rider en kreeg een Oscarnominatie. Nicholson werd elf keer genomineerd voor een Oscar, drie keer won hij: beste acteur in One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975), beste acteur in As Good As It Gets (1997), beste man nelijke bijrol in Terms of Endearment (1983). Hij won daarnaast zeven Golden Globe Awards. Kankerpatiënt Jack Nicholson met lotgenoot Morgan Freeman in The Bucket List. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 123