Koresh leeft voort in Waco ii spectrum 'De overlevenden moeten onder ogen zien dat ze een valse profeet hebben vereerd' PZC Zaterdag 15 maart 2008 Catherine Matteson overleefde het inferno van 1993. foto's Frank Hendrickx gestuurd om zijn kerk, de Branch Davidi- ans, te verlossen van het verleden. Bij de ingang van het terrein liggen nog 76 stenen met de namen van de sekteleden die omkwamen. „Ik betreur de doden", zegt Pace. „Maar het was de straf van God. De overlevenden zullen onder ogen moe ten zien dat ze in Koresh een valse profeet hebben vereerd. God heeft mij aangewe zen om die boodschap uit te dragen." Veel volgelingen heeft Pace niet. De meer derheid van de overlevenden heeft de heu vel de afgelopen jaren verlaten. Ze zijn trouw gebleven aan David Koresh. Pace preekt nu iedere zaterdag voor een lege kerk. „Ik bereid me voor op de terugkeer van de gelovigen", zegt hij. „God zal daar voor zorgen." De geweldsexplosie in Waco kwam als een complete verrassing voor de buitenwereld. Journalist Dick Reavis, schrijver van het boek The Ashes of Waco (De as van Waco), kende Texas als zijn broekzak, maar van David Koresh en zijn volgelingen had hij voor 1993 nog nooit gehoord. „Ik heb voor een maandblad bijna letterlijk iedere weg in Texas bereisd, maar aan Mount Carmel ben ik gewoon voorbij gereden. Bijna nie mand wist wat daar gebeurde." Dat veranderde op 28 februari rond negen uur 's ochtends: het begin van operatie 'Showtime'. Drie helikopters omsingelden het wooncomplex van de sekte en twee grote vrachtwagens reden het terrein op. De laadkleppen gingen open en 75 zwaar bewapende agenten bestormden het ge bouw. De sekteleden waren getipt over de bestorming en verzetten zich hevig. Een vuurgevecht van bijna twee uur volgde. Toen de dampen waren opgetrokken, ble ken er vier agenten en zes sekteleden te zijn gestorven, er vielen 25 gewonden. De mislukte bestorming was het begin van een ongekend mediaspektakel. „Toen ik aankwam, waren er al honderden journa listen", zegt Reavis, tegenwoordig hoogle raar Engels. „De aanwezigheid van de me dia voerde de druk op de autoriteiten op. Zeker toen de details over Koresh naar bui ten kwamen, begonnen journalisten te pleiten voor hard ingrijpen. Ik kreeg het gevoel getuige te zijn van een elektroni sche lynchpartij." Koresh hoefde op weinig medelijden te re kenen. Op de dag van de bestorming publi ceerde een lokale krant een verhaal onder de kop 'de zondige Messias'. Voormalige sekteleden deden een boekje open over de praktijken van Koresh, wiens echte naam Vernon Howell was. De mislukte gitarist, die nooit de middelbare school afmaakte, was er in geslaagd ruim honderd gelovigen volledig te indoctrineren met zijn bood schap van de naderende Apocalyps. Hij presenteerde zich tijdens urenlange pre ken als de zoon van God die zijn volgelin gen kon redden op de dag des oordeels. Koresh wist de bewoners van Mount Carmel te overtuigen dat hij 21 zonen moest krijgen, allen geboren uit een maagd. De doch ters van zijn volgelingen moesten die kin deren baren. De jongste was 13 jaar oud toen ze zwanger werd. In totaal misbruik te hij tientallen kinderen. Koresh eigende zich het recht toe om met iedere vrouw te slapen. Hij trok de aandacht van de autori teiten toen hij begon met het inslaan van een enorme partij wapens. Daarmee wilde hij zijn volgelingen voorbereiden op de komst van de 'legers van Babyion', die zijn uitverkoren volk wilden uitroeien. De bestorming en belegering waren voor de volgelingen een teken dat Koresh gelijk had: het einde van de wereld was aange broken. „De FBI speelde volledig in op dat visioen", zegt Reavis, die anderhalfjaar on derzoek deed voor zijn boek. „Een groep gekke mensen werd alleen maar gekker ge maakt." De autoriteiten zetten onder meer tanks in om gebouwen en auto's in de di recte omgeving van het wooncomplex plat te walsen. Ook werd besloten de elektrici teit af te sluiten. Uit enorme boxen klonk afwisselend het geluid van huilende kinde ren, sirenes, tandartsboren en het slachten van konijnen. De hoop was dat de volgelin gen van Koresh zich zouden overgeven, maar op een tiental mensen na, bleef ieder een binnen. Het geduld raakte op toen er na 51 dagen nog steeds geen eind in zicht was. Op zon dagmorgen 19 april volgde een nieuwe be storming. Tanks vuurden traangas af en boorden gaten in het gebouw. Opnieuw was er een uren durend vuurgevecht. Daar kwam pas een einde aan toen het gebouw veranderde in een enorme vuurbal. De sek te ging op in as. Slechts negen volgelingen van Koresh wisten te ontkomen. Zeker twintig mensen overleden door schotwon den, onder wie vijf kinderen. Anderen wer den verbrijzeld onder het puin. De meerderheid van de slachtoffers ver brandde uiteindelijk levend. „Het is nog steeds niet duidelijk of het vuur is aange- •Dallas Waco m TEXAS •Houston VERENIGDE STATEN stoken door de gelovigen of het gevolg was van de bestorming", zegt Reavis. „Ze ker is dat operatie 'Showtime' een misluk king was. De bestorming was onnodig. Ko resh ging regelmatig de stad in, ze hadden hem zo kunnen oppakken. Maar in ons land bestaat er een grote voorkeur voor machtsvertoon. Zeker toen de media zich ermee bemoeide, had de FBI het gevoel niet meer terug te kunnen." Catherine Matteson behoort tot de weini ge Davidians die de belegering overleef den. Ze woont nu in een donker hoekhuis in Waco, waar ze hele dag de bijbel leest. Met de nieuwe profeet Charlie Pace wil ze niets te maken hebben. „Charlie denkt dat hij kennis heeft, maar hij weet niets. Laat me een uur met hem praten over bijbeltek sten en ik zet hem voor schut. God wil niet dat hij een leider is." Matteson was één van de trouwste volge lingen van Koresh. Een paar dagen na het begin van de belegering kreeg ze de op dracht een bandopname van een preek naar buiten te brengen. Ze werd onmiddel lijk in de boeien geslagen en afgevoerd. „Dat is het enige waar ik spijt van heb", zegt de inmiddels 92-jarige vrouw. „Ik had bij David moeten blijven. Dan was ik dood geweest. So what?" Matteson bestrijdt nog steeds dat er mis standen plaatsvonden in de sekte. De kin deren werden goed behandeld en de wa pens waren alleen bedoeld voor de handel. Dat de sekteleden het gebouw in brand sta ken, klopt ook niet. „David was tegen zelf moord." Matteson oogt kwetsbaar, maar hoe langer ze praat, hoe fanatieker ze wordt. Ze be gint te fulmineren tegen de illegale immi granten die ze volgers van de duivel noemt. Ook suggereert ze dat presidents kandidaat Barack Obama homoseksueel is. Als het gesprek op z'n einde loopt, haalt ze een afbeelding van Koresh te voorschijn. „Er zal een grote aardbeving komen en dan zal David terugkeren op aarde", zegt ze met zachte stem. „Ga dan naar hem op zoek. Ik ben niet gek. Hij komt terug."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 121