Geest van David spectrum 10 Veiligheidsgordel PZC Zaterdag 15 maart 2008 Was ik nu helemaal van de pot gerukt? Waarom deed ik mijn veiligheidsgordel om? Dacht ik soms dat ik die riem nodig had, dat hij een ongeluk ging veroorzaken, dat hij niet kon rijden? Bij terugkeer in Moskou na een paar we ken in Nederland, wilde ik me nog wel eens vergissen. Als ik in een vlaag van ver standsverbijstering de riem om deed, kon me dat op een tirade komen te staan van de taxichauffeur. Je gordel omdoen, gold in Moskou immers jaren als grove beledi ging- Wegpiraat of niet, het was een ongeschre ven wet dat je uit respect je lot in handen legde van de man die het stuur in handen hield. Je had geloof in de capaciteiten van je chauffeur of niet, en in dat laatste geval hoepelde je maar op. Sinds 1 januari is een deel van het bonte gezelschap legale en illegale taxichauf feurs echter overstag. Ze staan toe dat je als passagier je riem omdoet. Sommigen vragen het zelfs, met een verontschul digend handgebaar of mompe lend. En zichtbaar gegeneerd door hun 'belachelijke' ver zoek. Hoewel jaarlijks alleen al 35.000 Russen van 26 tot 42 jaar sterven door verkeerson gelukken, maken de chauf feurs zich nog steeds geen zor gen om de veiligheid. Dat is althans niet de reden waarom ze vragen de gordel om te doen. Het dashboard is im mers al volgeplakt met iconen om de inzittenden voor onge lukken te behoeden. Sommi gen voeren hun geloof wel licht iets te ver door en slaan bij elke kerk die ze passeren een kruis, het stuur intussen in handen van de Heer latend. Maar wat anders dan geld, kan in het ultra- kapitalistische Moskou de reden zijn voor het breken met een jarenlange traditie als het niet dragen van je gordel? Op de eerste dag van dit jaar zijn de boetes voor verkeer sovertredingen fors verhoogd. Zo gaat dat namelijk in een door en door corrupt land. Je verhoogt niet de salarissen van de ver keerspolitie, maar de bekeuringen. De meeste automobilisten geven er im mers de voorkeur aan een agent de helft van de officiële boete toe te stoppen. Dan kunnen ze gelijk doorrijden in plaats van op het politiebureau en bij de bank een halve dag kwijt te zijn aan de betaling van de boete. Agent tevreden, automobilist te vreden en de staat tevreden. Want die hoeft met de hogere boetes (en dus hogere steekpenningen) geen salarisverhoging te bekostigen. Voor het eerst wordt nu ook fanatiek ge controleerd op het dragen van een riem. Volstrekt achterlijk, vinden de meeste taxi chauffeurs, maar toch. Kostte zo'n overtre ding je eerst honderd roebel (3 euro), nu is dat het vijfvoudige. En dat vinden de mees te chauffeurs zonde van hun zuur verdien de centjes. Alle zekerheden en vertrouwde tirades zijn door deze maatregelen verdwe nen. Sommige chauffeurs doen hun gordel eerst vast, maar weer los zodra ze een vast controlepunt van de politie voorbij zijn. Een heel nieuw spectrum van ongeschre ven wetten en avonturen in het krankzin nige verkeer van Moskou doet zich dus voor. Het is even wennen, maar de logica overwint. Zo leerde mijn vrouw dat je 's avonds geen gordel hoeft om te doen. „Want dan is het donker." STANPLAATS RUSLAND door Remco Reiding Sekteleider David Koresh en 82 volgelingen stierven vijftien jaar geleden na een belegering door de FBI die bijna twee maanden duurde. In het Texaanse plaatsje Waco waart de geest van de 'zondige Messias' nog steeds rond. „Ik had bij David moeten blijven." door Frank Hendrickx Charlie Pace is naar eigen zeggen de nieuwe profeet van Waco. Charlie Pace is de nieuwe pro feet op Mount Carmel, een heuvel zo'n 15 kilometer bui ten Waco. Die plek is moeilijk te vinden. In de wijde omge ving staat geen enkele richtingaanwijzer. En de paar boerderijen in de buurt nodi gen met hun blaffende honden en dreigen de waarschuwingsborden niet uit om de weg te vragen. Het is vijftien jaar geleden dat in deze dunbevolkte regio van Texas helikopters rondcirkelden, tanks oprukten en zwaarbewaakte agenten verwikkeld raakten in een heuse veldslag met aanhan gers van een mysterieuze religieuze sekte rond de 'zondige Messias' David Koresh. Vier agenten kwamen om het leven en 82 sekteleden, onder wie 21 kinderen en twee zwangere vrouwen. Profeet Pace, een kale, gedrongen man met een glazen oog, volgde de gebeurtenis sen tussen 28 februari en 19 april net als de rest van de wereld via de televisie. Hij was een paar jaar eerder na een conflict met Ko resh in ballingschap gegaan. „Ik had David ontmaskerd als valse profeet, maar bijna niemand nam mijn waarschuwing se rieus." Pace woont nu in een bescheiden huis zonder stromend water. Hij denkt dat God hem terug naar Mount Carmel heeft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 120