EU vreest vlucht energievreters Rel rond rede Merkel in Israël in kiem gesmoord SINGLE REIZEN Servische Kosovaren bezetten VN-rechtbank IC R A S 4 L. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 5 PZC Zaterdag 15 maart 2008 1 1 Strenge CO,-normen kunnen industrie naar het buitenland jagen. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De EU wil voorkomen dat grote, energievretende bedrij ven, zoals de staal-, cement- en glasindustrie, uitwijken naar lan den buiten de unie waar de milieu- eisen minder streng zijn. Daarbij wordt niet uitgesloten dat de in de maak zijnde strenge Europese ei sen voor de uitstoot van kooldioxi de (C02) voor deze sectoren wor den versoepeld. Dat bleek gisteren op de slotdag van de Europese top in Brussel. De EU-regeringschefs spraken af dat de voorstellen van de Europese Commissie voor drastische vermin dering van de COruitstoot - met minstens 20 procent in 2020 - eind dit jaar moeten zijn aangenomen. De EU-leiders maken zich zorgen over de 'koolstofvlucht'. Steen-, staal-, papier-, aluminium- en glas- bedrijven - de ergste energieslur- pers - moeten in het nieuwe EU-klimaatbeleid dure maatrege len nemen om hun kooldioxi de-uitstoot te verlagen. Vanaf 2013 moeten zij diep in de buidel tasten om uitstootrechten te kopen. Het is dan verleidelijk om de productie te verplaatsen naar landen in Azië of Afrika die het niet zo nauw ne men met de aanpak van het C02-probleem en waar de lonen bovendien laag zijn. De EU wil wel strenge kooldioxi- de-normen invoeren zonder de industrie wegjagen. Wachten tot die normen wereldwijd gaan gel den, kan een oplossing zijn. Dat kan in Europa veel banen kos ten. Deze sectoren pleiten al lan ger voor een uitzonderingspositie, maar de EU-leiders staan daar zeer huiverig tegenover. Zij mikken er op dat in VN-verband volgend jaar in Kopenhagen sluitende wereld wijde afspraken over de kooldioxi de-uitstoot gemaakt worden, waar door ook de andere landen ge dwongen kunnen worden de uit stoot drastisch te beperken. Mocht dat niet lukken dan zullen de EU-landen proberen hun zwa re industrie op andere manieren te behouden. Een versoepeling van de milieunormen is mogelijk, maar ook heffingen op de produc ten die de EU worden ingevoerd uit landen waar de normen lager zijn. Voor premier Jan Peter Bal kenende zijn invoerheffingen op dit moment niet aan de orde. De EU-landen zijn sterk verdeeld over deze kwestie. Duitsland en Frankrijk staan op de bres voor hun zware industrieën, maar lan den die dat niet hebben, voelen weinig voor uitzonderingen, ter wijl zij zelf wel aan strenge uit stootnormen in andere sectoren moeten voldoen. Noorden van jonge staat wordt bedreigd door aspiraties van Belgrado. KOSOVSKA MITROVICA - Honder- den Servische Kosovaren zijn giste ren een door de Verenigde Naties geleide rechtbank in Kosovska Mi- trovica binnengevallen. Zij namen het gebouw over en vervingen de VN-vlag door een Servische vlag. Agenten van de VN-oproerpolitie die het gebouw bewaakten wer den aan de kant geschoven. Een woordvoerder van de Kos- ovaarse politie in Mitrovica, waar de Servische Kosovaren in de meerderheid zijn, zei dat de regio nale VN-vertegenwoordiger met leiders van de Servische gemeen schap overlegt over een oplossing. Sinds Kosovo zich vorige maand onafhankelijk verklaarde van Ser vië, demonstreren er dagelijks Ser vische Kosovaren bij het gerechts gebouw. De betogers proberen de plaatselijke instellingen, die sinds 1999 door de Verenigde Naties worden beheerd, over te nemen. Zij hebben etnisch-Albanese rech ters verhinderd het gerechtsge bouw binnen te gaan. Bij een eer dere protestactie bij het gerechtsge bouw moesten VN- en lokale me dewerkers het pand verlaten toen de Servische betogers met hand granaten begonnen te gooien. „We hebben geprobeerd te onder handelen, maar niemand wilde met ons praten", zei Miodrag Ra- lic, een van de leiders van het pro test. „We konden niet langer wach ten." Het lijkt erop dat de bestor ming is afgesproken met de Servi sche regering in Belgrado, dat de onafhankelijkheid van Kosovo af wijst en heeft gezegd het noorden van het gebied onder zijn gezag te zullen stellen. De Servische Ko sovaren hebben al geprobeerd een stuk spoorlijn in het noorden in handen te krijgen en honderden Servische politieagenten weigeren voor de etnisch-Albanese autoritei ten te werken. Regeringsleider mag haar rede in de Knesset in het Duits houden. JERUZALEM - Een rel rond een toe spraak van de Duitse regeringslei der Angela Merkel in Israël is in de kiem gesmoord. Een ultrarechtse parlementariër heeft tevergeefs geëist dat de kanselier haar rede volgende week niet in het Duits houdt. Een parlementscommissie gaf de afgevaardigde nul op het re kest. De criticus had er moeite mee de 'taal van de daders' in het parlement te horen, verwijzend naar de jodenvervolging. Merkel mag als eerste buitenlandse regeringsleider het Israëlische par lement (Knesset) toespreken. Eer der speechten onder anderen twee Duitse presidenten in de Knesset, beiden in het Duits. Johannes Rau beet in 2000 de spits af Toen leid de dat nog tot grote commotie, net De Duitse bondskanselier Angela Merkel foto Benoit Doppagne/EPA als vijf jaar later bij diens opvolger Horst Kohier. „Met overlevenden van de Holocaust onder ons, is het ongepast dat in de Knesset de Duit se taal klinkt", luidde in 2005 de kritiek van een minister. Meerdere parlementariërs boycotten de toe spraak. Voor de toespraak van pre mier Merkel dreigt alleen de ultra rechtse afgevaardigde weg te blij ven. Waarnemers constateren dan ook een verdere normalisatie in de betrekkingen tussen beide landen. De Duitse kanselier brengt vanaf morgen een driedaags bezoek aan Israël, die dit jaar zijn zestigjarig bestaan viert. De reis van Merkel staat gedeeltelijk in het teken van verzoening. Zij benadrukte ook naar de toekomst te willen kijken. Zij hoopt op een omvattend part nerschap met Israël. Geen 1-persoons- kamer toesla Er even tussenuit maar toch dicht bij huis? Kies dan voor deze 5-daagse busreis naar Luxemburg vanaf slechts 279! 5 dgn GROOTHERTOGDOM LUXEMBURG v.a. 279 U zult niet alleen genieten van het prachtige groene landschap maar ook van de historische steden met de vele bezienswaardigheden en pittoreske dorpjes. U verblijft in het 3-sterren Hotel du Commerce in Clervaux op basis van halfpension (ontbijtbuffet en 4-gangendiner)! Clervaux is buitengewoon schilderachtig gelegen in een smalle, diepe vallei. waarom zou je verder zoeken Ontdek tijdens deze 8-daagse reis vanaf slechts 498 de prachtige Duitse streek Thüringen, een ideaal fietsgebied! 8 dgn FIETSEN IN THÜRINGEN v.a. 498 Dit schitterende gebied met uitgestrekte bossen, lieflijke dalen en pittoreske dorpjes is een prima uitgangspunt voor een actieve vakantie. U verblijft in de historische stad Jena in het 4-sterren Maxx Steigenberger Hotel op basis van halfpension. U maakt mooie tochten naar o.a. Naumburg en (optioneel) het schitterende Dresden. Een mooie combinatie van natuur, cultuur én historie! Vertrek: 17-24/5, 21/6, 19/7, 2-16-30/8, 6-20/9 en 11/10 Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/22505 Natuur- en wandelliefhebbers opgelet! Boek deze 8-daagse bus reis al vanaf 529 en geniet van schitterende bergpanorama's! 8 dgn WANDELEN IN TIROL v.a. 529 De Wildschönau, het hoogstgelegen dal van Tirol, is een waar wandelparadijs. We maken hier deze week de mooiste tochten zonder het dal te hoeven verlaten en lopen over kleine paadjes en gaan naar de mooiste toppen om te genieten van werkelijk adembenemende bergpanorama's! U verblijft in Pension Busker in Niederau inclusief ontbijtbuffet en 3-gangen diner! Vertrekdata: 3-10-17-24-31/5 Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/22511 Vertrekdata: 7/4, 2/6, 29/9 en 13/10 Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/22502

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11