9 spectrum PZC Zaterdag 15 maart 2008 Europees Arrestatiebevel Uitlevering tussen alle EU-lidstaten is sinds 1 januari 2004 aanzienlijk vereen voudigd dankzij het Europees Arrestatie bevel (EAB). Duurde het voor dit bevel tot wel meer dan een jaar voordat een verdachte daadwerkelijk naar het buiten land vertrok, dat is nu verkort tot maxi maal negentig dagen. In Nederland nam de uitleveringspraktijk meteen een hoge vlucht. Volgens de uit leveringsrechtbank in Amsterdam wordt dit jaar gerekend op bijna vijfhonderd uitleveringsverzoeken, waarvan het me rendeel afkomstig is uit EU-lidstaten. De meeste verzoeken worden toegewe zen, stelt uitleveringsofficier Hanneke Festen. De uitleveringsrechtbank is zelf verrast over het grote aantal verzoeken. Er was gerekend op gemiddeld 350 za ken per jaar. Het hoge aantal uitleveringen heeft vol gens Festen te maken met de uitbrei ding van de Europese Unie. Veel inwo ners uit Oost-Europese landen zijn naar het Westen vertrokken. „Als er meer mi- gratie is, neemt de kans toe dat ook cri minelen reizen", aldus Festen. Uitlevering kan slechts in enkele geval len worden geweigerd. Iemand kan niet worden uitgeleverd als hij al is veroor deeld voor hetzelfde strafbare feit, als hij minderjarig is of als het misdrijf is ver jaard. jr'" het echte schandaal. Het was de bedoeling de mensenrechten en de versnelling van uitlevering hand in hand te laten gaan, maar de mensenrechten sukkelen er nu achteraan", verzucht de gepensioneerd rechter. Sommige lidstaten hebben daarom het heft in eigen hand genomen. Engeland le- Oud-uitleveringsrechter Rob Blekxtoon. foto Ab Hakeboom vert een verdachte niet uit als de kans be staat dat zijn mensenrechten worden ge schonden. Maar Nederland houdt een uitle vering alleen tegen als er een dreiging is van een overduidelijke schending van de mensenrechten. Er moet daarom wel een zeer ernstige dreiging zijn, wil een uitleve ring niet doorgaan, aldus Blekxtoon. Nederland levert überhaupt veel te makke lijk onderdanen uit, vervolgt hij. 'Het braaf ste jongetje van de klas', is een veelgehoor de omschrijving van de Nederlandse hou ding, ook onder uitleveringsadvocaten. Dat is geen geruststellende gedachte voor degenen die het betreft, omdat het EAB 32 misdaden omschrijft die altijd tot uitleve ring moeten leiden, ook al staat er in Ne derland geen straf op. Het gaat onder meer om, volgens Blekxtoon, vaag omschreven delicten als computercriminaliteit en sabo tage. Zelfs persoonlijke omstandigheden spelen geen rol bij de uitlevering van Nederlan ders. Een ernstig zieke vrouw thuis en drie kinderen waarvoor moet worden gezorgd? Daar mag de rechtbank in Amsterdam, die alle uitleveringsverzoeken behandelt, niet naar kijken. De Hoge Raad heeft dat verbo den. „Een grote fout", aldus Blekxtoon. Een Nederlander die nu in Frankrijk een straf van zes jaar cel krijgt voor bezit van softdrugs, mag die straf in Nederland uitzit ten. De straf wordt dan omgezet naar Ne derlandse maatstaven: voor bezit van soft drugs dus hooguit een paar maanden. Maar dat wil 'Brussel' onmogelijk maken. Blekxtoon: „Dan kan het zo maar gebeu ren dat iemand zes jaar in de Nederlandse gevangenis zit, naast iemand die voor het zelfde delict een paar maanden heeft gekre gen. Dan wordt uitlevering van Nederlan ders volkomen onredelijk. De Tweede Ka mer moet ingrijpen." De oud-rechter kijkt graag naar Duitsland, waar de bescherming van onderdanen vol gens hem veel beter is geregeld. Duitsers moeten in beginsel in Duitsland worden berecht voor strafbare feiten die in dat land zijn gepleegd. Blekxtoon: „Daar heb ben Duitsers recht op. Maar in Nederland is dat helemaal geen issue. Ik kan me niet voorstellen dat andere landen ook zo on zorgvuldig omgaan met hun onderdanen." De oud-uitleveringsrechter kreeg al wel voor elkaar dat Nederland een uitgebreide re omschrijving vraagt van de strafbare fei ten en de omstandigheden dan het EAB vereist. Dat neemt echter niet weg dat de praktijk van het EAB nog veel ernstige pro blemen kent, benadrukt Blekxtoon. Uitleveringsadvocaat Mark Teur- lings stuit dagelijks op die pro blemen. Veel van zijn cliënten moesten naar het buitenland, terwijl ze in ons land niet zouden worden vervolgd of weg zouden komen met een veel lagere strafj zegt hij. „Ik heb de afgelo pen jaren zo'n tweehonderd zaken ge daan. Ruim 90 procent van mijn cliënten werd uitgeleverd en ik schat dat dit bij een derde niet had moeten gebeuren." Zijn collega lozef Rammelt weet wel waar om: „Wijzen op de beroerde omstandighe den in landen die om uitlevering vragen, maakt geen enkele indruk. Een Europees arrestatiebevel is drie kruisjes, twee pen nenstreken en je bent klaar." De efficiency van het EAB heeft de inmid dels 50-jarige Louis van B. in ieder geval aan den lijve ondervonden. Na een uitein delijke veroordeling tot drie maanden cel en een huisarrest van vele maanden, is hij in de auto gestapt en heeft hij Hongarije verlaten. Illegaal. Na zijn terugkeer in Ne derland heeft Justitie in Boedapest op nieuw om zijn uitlevering verzocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 119