van technofood spectrum 4 'Nadruk op efficiënte productie, niet op smaak en kwaliteit' PZC Zaterdag 15 maart 2008 dige gevolgen. Zo ontwikkelt de voedings industrie lightproducten door vet uit het origineel te halen, maar vet is een smaak maker. Zonder vet minder smaak en een andere textuur. Veerman: „Verwijder je dat vet, dan moet je de smaak door toevoe gingen terugbrengen. Zout en suiker zijn de belangrijkste. Het gekke is dat vet verza digt, maar geraffineerde suiker niet. Vet is al vet, maar van suiker word je hartstikke dik omdat je niet merkt in welke hoeveel heden je het nuttigt. We krijgen per jaar tientallen kilo's suiker extra binnen, die we kunnen vermijden als we zelf koken." Wasa bracht recent een knackebröd op de markt, waar kennelijk eerst de natuurlijke vezels van de granen uit zijn verwijderd. Nu hebben ze namelijk een nieuw type waarin extra vezels zijn gestopt, bedoeld voor een betere stoelgang. „Maar als die ve zels met wat technische kunstgrepen syn thetisch zijn gemaakt, doen ze niet wat ze zouden moeten doen. Dat toonden onder zoekers van Wageningen Universiteit aan. Ze lijken misschien wel op de vezels die van nature in granen zitten, maar 'nabouw- vezels' blijken geen goede mest voor je darmflora. Van nature ingebouwde wel. De fabrikant zou dus moeten zeggen wat die extra vezels precies doen. Anders is het pure volksverlakkerij", meent Veerman. Een bizar geval van 'uitkleden' is de donke re chocolade waar de bitterstof, een gezon de anti-oxidant, uit is gehaald. Die wordt los verkocht als duur voedingssupplement. „We gebruiken technologie voornamelijk om eten goedkoper te kunnen maken of te 'verbeteren' met eigenschappen die er ooit al in zaten. Waarom gebruiken we het niet om dat goede eten lekkerder te maken?", vraagt Veerman zich af Hij verzet zich niet tegen technologie in ons eten, maar tegen de manier waarop technologie wordt ingezet. „Supermarktke tens spelen voedingsproducenten tegen el kaar uit en dwingen hen voortdurend te komen met nieuwe producten. Binnen en kele maanden moet daarvan alweer een goedkopere versie komen. Dat spel her- Gezondheidsclaims vliegen de voedingsconsument om de oren, terwijl wetenschappers toegeven dat ze maar bitter weinig zeker weten over de relatie tussen voeding en gezondheid. Hoog tijd voor bezinning, vindt voeding- en wijnschrijver Dick Veerman. door Peter de jaeger foto Frouwkje Bijlstra/CPD De consument weet niet meer waar hij aan toe is, ver zucht Dick Veerman van Foodlog.nl, een eind 2005 gestarte weblog over voe ding, die steeds meer mensen weten te vin den. „Er is behoefte aan meer informatie over de achtergronden van wat we eten. Kijk naar het succes van diepgravender consumentenprogramma's als Klootwijk aan Zee en De Keuringsdienst van Waarde." De afgelopen zeventig a tachtig jaar heb ben we zowel onze voeding als ons eetpa troon nogal veranderd, stelt Veerman. Merkfabrikanten bewerken ons voedsel om het altijd en overal hetzelfde te kun nen laten smaken, om het in grote hoeveel heden te kunnen maken, om het zo lang mogelijk te kunnen bewaren en over de hele wereld te verslepen. Smaak is bijzaak. „Het zou best kunnen dat ons lichaam die verandering niet kan bijhouden, zo snel evolueren we niet", zegt Veerman. „Onder zoek van het RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu) toont aan dat een traditioneel Nederlands aardappelen-, groenten- en vleesmenu op basis van verse ingrediënten een gezondere populatie ople vert dan een industrieel merkenmenu uit pakjes, bakjes, zakjes en flesjes. In plaats van 'Ik Kies Bewust' te pakken, zou je een simpele stelregel kunnen hanteren: eet meer vers en onbewerkt en een boel pro blemen verdwijnen als sneeuw voor de zon." Met hulp van technologie wordt ons merk- voedsel eerst uitgekleed, om vervolgens te worden aangekleed. Met soms merkwaar- haalt zich voortdurend." Veerman vindt het tijd voor een nieuw pa radigma waarin kwaliteit en 'lekkerte' in plaats van vernieuwing om de vernieu wing en 'goedkoopte' voorop staan. „Zorg voor meer smaakkwaliteit in vers en maak verse producten beter houdbaar en makke lijker bereikbaar voor een groot publiek. Ik zeg niet dat iedereen weer de keuken in moet. Dat is een illusie en zal niet gebeu ren. Maar je kunt verse waar die goed smaakt met nieuwe technieken wel beter beschikbaar maken voor de consument. Waarom zou je niet dagelijks op een kos- tentechnisch aantrekkelijke manier vers ge maakte maaltijden kunnen eten bij je baas, of daarvandaan eenvoudig thuis af te ma ken spullen meenemen naar huis? Je hoeft er niet eens meer voor naar AH." Als moderne techproducten noemt hij ap pels. Nu komen er rassen uit Argentinië ons land binnen met de sticker 'Klimaat- neutraal'. Hoe gek kun je het maken? Nieu we appelrassen als Wellant, Rembrandt, Rubens en Kanzi worden gewoon in Ne derland geteeld. Die appels eisen nauwe lijks bestrijdingsmiddelen en worden in de herfst geplukt. „Als je ze nu uit de koeling haalt, smaken ze beter dan rechtstreeks van de boom. Dat kan dankzij een verfijn de bewaartechniek waarin de juiste begas- sing en temperatuurinstellingen wonder tjes verrichten." Het schort volgens Veerman aan goede be waar- en smaakoptimaliseringstechnieken. Daar gaat niet de aandacht naar uit. Inge voerde papaja's of mango's in ons land zijn gewoon stenen en zullen ook nooit meer rijp worden. Zelfs perziken en prui men in de zomer zijn hard, onrijp en niet te eten. Dankzij betere bewaarmethoden en andere ingrepen kan dat anders. „Nu ligt de nadruk alleen op efficiënte produc tie en niet op smaak en kwaliteit." Veel mensen weten niet eens meer hoe lekker 'echte' vleeswaren kunnen zijn. Ze zijn gewend aan natte kledder door de hoe veelheid water die erbij gaat. Een droge ge kookte ham is in Nederland amper nog te vinden. Of neem zalm. „Afgelopen Kerst mis kreeg een groep van 1.200 mensen een verrukkelijke wilde zalm voorgeschoteld. Ze vonden hem lekker, maar wel stevig en wat aan de droge kant. Het originele pro duct herkennen ze niet, dat hebben ze nog nooit geproefd. Goddank herkende de meerderheid de kwaliteit ervan meteen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 114