bedekt moest worden iets wat H- spectrum PZC Zaterdag 15 maart 2008 Koop'. De gedachte is, dat niemand meer genoegen hoeft te nemen met zijn eigen borsten. Als je niet tevreden bent, koop je toch gewoon een paar nieuwe? Cynisch, klopt, maar zo is het tegenwoordig toch?" Ze zet vraagte kens bij de invloed van de zorgvuldig geselecteerde, vaak ook nog 'gephoto- shopte' borsten in de bladen en op de televisie. „Toen onlangs die pornofilm uit 1972 in het nieuws kwam, Deep Throat, hoorde en las je overal dat de vrouwen daarin zo lelijk waren. Met bungelende borsten en bossen schaam haar. Ik dacht: zo zien vrouwen er toch gewoon uit? Dat is toch heel nor maal? Ik hou mijn bikinilijn ook bij, maar laten we alsjeblieft niet vergeten wat normaal is!" Anna was een laatbloeier. „Ik weet nog dat ik dacht: wan neer komt het nou? En dan drukte ik mijn ellebogen te gen elkaar, om te kijken of er al een spleetje kwam. In de schoolbanken zag je door de kleren heen of er een bh'tje onder zat. Ik wilde er zo graag een, dat ik zomer en winter het topje van mijn bikini droeg." In de loop der jaren ver andert je relatie tot je borsten, zegt de Souburgse. „Toen ik ze eenmaal had, sloeg de onzekerheid toe, ging ik verge lijken: ben ik normaal? Het ging niet om mooi, maar om normaal. Ik herin ner me de eerste vrouw die naakt op televisie verscheen, Phil Bloom. We waren gewoon sprakeloos. De bh's van die tijd duwden de hele zaak stijf omhoog, in badpakken zaten vergiet- jes." De onzekerheid kwam, maar ging ook, dankzij een liefdevolle relatie. „Ie merkt dat je aantrekkelijk bent zoals je bent. Ik kon gewoon naar mijn bor sten kijken en zeggen: dit is goed." In 2004 kreeg Anna borstkanker. Een half jaar geleden onderging ze de zoveelste operatie voor een borstreconstructie. „In het begin denk je nog: ik wil een perfecte borst. Ie gaat je grenzen verleg gen. Nu ben ik al blij dat ik kleren kan dragen zonder aan die vervelende pe riode te denken." Een tijd geleden zat ze met vijf andere vrouwen te praten over borsten. „Twee vrouwen hadden een borstreconstructie gehad, bij één vrouw waren ze gelift. Twee hadden ze laten verkleinen. En maar één vrouw had nog haar 'eigen' borsten. Ei genlijk was iedereen ontevreden." Borsten, door Saskia Reusen. Uitgeverij Book Media Publishing. Paperback, 192 blz, 22,50 euro. ISBN 978 905720282 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 113