Opeens was er spectrum 2 PZC Zaterdag 15 maart 2008 In Nederland verscheen afgelopen week 'Borsten', van de (jeugdboeken)schrijfster Saskia Reusens. Net als bij de publicatie eind 2007 in België trok het boek direct de aandacht van de media. Het behandelt tal van aspecten, van de juiste bh tot de geschiedenis van de borst. Reusens laat vrouwen praten over hun borsten en toont, ook in beeld, duidelijk aan dat de realiteit niets van doen heeft met de geïdealiseerde exemplaren uit de media en de reclame. In dat verband deed zij de uitspraak dat vrouwen eens meer met elkaar zouden moeten douchen, om eens wat 'normale' borsten te zien. Voor de PZC gaven vier Zeeuwse vrouwen zich bloot. tekst Ondine van der Vleuten foto's Mechteld Jansen de jongetjes al klaar om er deuken in te slaan. Dan schaamde ik me dood." Tegenwoordig lijkt een bh vooral be doeld te zijn om het meer te laten lij ken, maar vroeger ging het erom dat je tepels niet te zien waren. „Op een dag zag mijn vader bij het ontbijt dat ik mijn bh weer eens niet aan had. Ik kreeg een lel. 'Naar boven! Straks ziet de melkboer het!' Tegenwoordig denk ik: ze zijn bescheiden, dat is prettig. En ze deden hun werk. Ik was trots toen ik borstvoeding gaf, wat misschien een beetje onzin is, want je bent ook niet trots dat je ademhaling het doet." Ze vindt het hele 'extreme make-over' gedoe, het gemak waarmee cosmeti sche chirurgie wordt toegepast, onzin. „Omdat je je eigenheid kwijtraakt. Dan wordt alles standaard, je veran dert in een soort pop." In de herinnering van Floor was er opeens iets wat bedekt moest worden. Iets wat er eerst niet was. Ze zal een jaar of tien, elf ge weest zijn. „Van het ene op het andere moment werd ik anders bekeken. Bij het zwembad, op het strand." Haarzelf boeide het weinig wat daar allemaal gebeurde; het groeide ge woon. „Ik had totaal geen aandrang om een bh te gaan kopen, terwijl er al mensen waren die tegen me zeiden: Goh, jij moet eens een bh'tje gaan ko pen, jij krijgt al tietjes. Dat voelde niet zo prettig. Het had een lading die ik niet kende. Op school werden er grap jes over gemaakt, vooral door jongens natuurlijk. Het ene meisje is verder dan het andere, daar werd dan erg op gelet." Floor vond haar 85B prima. „Ik ging naar het naaktstrand, was heel vrij. Ik ben altijd heel blij geweest met mijn borsten. Achteraf besef ik pas hóe blij." Floor bedoelt: sinds ze nog maar één borst heeft. Vorig jaar zomer werd bij haar borstkanker geconstateerd. „Binnen een week wist ik dat er geam puteerd moest worden. Ik heb er veel over gepraat, gekrijst, afscheid geno men van mijn borst. Daar ligt-ie, in de kast." Ze wijst naar een afgietsel. Er zijn foto's gemaakt, en een gipsafdruk. De Middelburgse doet een opleiding beeldhouwen aan de kunstacademie in Gent. „Volgende week wordt er een bronzen afgietsel van mijn borst ge maakt. Daarna hang ik hem in een eta lage, tussen zo'n twintig andere 'mo dellen', met een bordje erbij: 'Te Tanja had al vrij jong grote bor sten. „En omdat ik vanaf mijn dertiende fanatiek sportte, had ik er een bloedhekel aan. Het was niet handig." In de sportkantine zat de Vlis- singse nooit lang alleen. „Vaak ging er iemand naast je zitten, ellebogen wijd, nét even stiekem die borsten aantikken. En altijd opmerkingen. Ik had een trui gekocht, van het merk Ball. Dat stond links op mijn borst. 'Hoe heet de andere?', vroe gen ze dan. 'En: mag ik eens voelen?' Of, op school: 'Zo, jij hebt de wind in de zeilen'. Dat waren dan leerkrachten, hè. Als twaalfjarige voel je je dan flink opgelaten." Ondingen vond ze het. Tot Tanja haar man )an leerde kennen. „Mijn eerste minnaar en een echte borsten- man. Dan ga je ze zelf ook in een heel ander licht zien. Maar ik ben nog altijd niet iemand die ermee te koop loopt; dus geen décolletés en geen dunne trui tjes. Ze zijn alleen voor hem." Een tijdje heeft Jan ze toch moeten de len: „Kijk, deze foto is uit de tijd dat ik borstvoeding gaf. Ik vond mijn bor sten toen nog mooier." Tanja zit regelmatig met vriendinnen in de sauna. Op de een of andere ma nier komt het gesprek altijd weer op borsten, constateert ze met verbazing. „Niemand van die vrouwen is tevre den. Wie bepaalt nu eigenlijk wat mooi is? Mannen verschillen daarin net zo van smaak als wanneer het om haarkleur gaat. Ik zie ze hier, in mijn sportschool, in alle vormen en maten voorbijkomen. Ik zie ook heel veel on zekerheid. In alle lessen zeg ik: open die borst! Laat jezelf zien! Vrouwen vinden dat moeilijk." Voor Teja uit Burgh-Haamste- de betekende de opkomst van haar borsten het einde van balletles. „Opeens moest ik een bh aan. De mijne zitten vrij laag en ze zijn best heel klein; zelfs met de bandjes op de laagste stand zat het rot. Ik vond dat borstengedoe erg verve lend. Je had in mijn tijd nog geen biki ni's. In de badpakken zaten plastic ver gieten op de plek van je borsten en als je dan het badhokje uitkwam stonden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 112