Buitenland 'Kroatië in 2010 lid van Europese Unie' Fly-drives AMERIKA KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900- 9697 5 'Biechten moet niet het afwerken van een checklist worden' De scherpste prijzen; inclusief vluchten, autohuur en overnachtingen! PZC Vrijdag 14 maart 2008 9 Vaticaan introduceert nieuwe zonden in moderne tijd. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - In zonde vervallen is zo oud als de mensheid. Maar de tijd brengt nieuwe zonden met zich mee en dat heeft ook het Vaticaan ontdekt. Systematisch de grond vervuilen en vergiftigen, zoals in Napels gebeurt, is vanaf nu ook een doodzonde. De Rooms-Katholieke Kerk gaat met haar tijd mee. Onlangs gaf de Apostolische Penitentiaire, de Vati caanse instantie die waakt over het terrein van zonden en zuiver heid van het geweten, een bijscho lingscursus voor priesters. Die moeten met veel meer energie de gelovigen aanzetten tot biechten en hen erop te wijzen dat er meer is dan doden, stelen en het bege ren van andermans vrouw. „De nieuwe lijst met zonden?" Va der Agostino, een Afrikaanse pries ter die al jaren werkt in de eerl ij De Rooms-Katholieke Kerk heeft de lijst met zonden uitgebreid met onder meer milieuvervui ling, genetische manipulatie en het veroorzaken van armoede. traal-ltaliaanse regio Abruzzen, moet hard lachen. De nieuwe richt lijnen uit Rome zijn nog niet door gedrongen in zijn kleine bergdorp. „Hoe kun je nu een lijst opstellen als het aantal zonden in principe oneindig is?", vraagt hij zich af Agostino vindt dat alle zonden te herleiden zijn tot de tien geboden, al begrijpt hij dat de wereld veran dert en er 'moderne zonden' op duiken. Het Vaticaan noemt als voorbeelden genetische manipula tie, het veroorzaken van armoede, maar ook drugsgebruik. Agostino verklaart het initiatief van het Vaticaan uit de gestage ont kerkelijking en vooral het weinige biechten. „Het wordt bijna niet meer gedaan. Er is geen besef van schuld, dus waarom zou je? Ik zeg het tegen mijn parochianen, onder streep dat je door te biechten ten overstaan van God je ziel ver schoont. Maar ik kan ze niet met een stok het biechthokje in slaan", aldus de priester. Volgens een door het Vaticaan geci teerd onderzoek van de Universi teit van Milaan mijdt 60 procent van de Italianen de biechtstoel, vindt een op de drie biechten geen nut hebben en verklaart een op de vijf het problematisch te vin den om met een ander over zijn of haar zonden te praten. Voorzitter Barroso heeft 'alle vertrouwen' in onderhandelingen. Brussel - Kroatië ligt op koers om in 2010 lid te worden van de Euro pese Unie. Dat heeft de voorzitter van de Europese Commissie, josé Manuel Barroso, gisteren gezegd. Na een gesprek met de Kroatische premier Ivo Sanader zei Barroso 'alle vertrouwen' te hebben de on derhandelingen eind volgend jaar te kunnen afronden. Kroatië moet nog een aantal her vormingen doorvoeren op het ge bied van justitie en openbaar be stuur om aan de normen van de Europese Unie te voldoen. Door mee te werken aan het Joegosla- vië-Tribunaal in Den Haag en een conflict met Italië en Slovenië over visgebieden te staken, heeft het land grote stappen in de richting van het lidmaatschap gezet. „Als Kroatië voldoet aan alle eisen weet ik zeker dat alle lidstaten steun zullen geven aan het lidmaat schap", zei Barroso. De Europese Commissie stelt een schema op voor gesprekken over het lidmaat schap. Het is de eerste keer dat er sprake is van een concreet stappen plan voor Kroatische deelname aan de Europese Unie. De onafhankelijkheid die de toen malige Servische provincie Kosovo op 17 februari uitriep, heeft de wenselijkheid van het Kroatische lidmaatschap nog eens benadrukt. Binnen de EU bestaat de vrees dat de Kosovaarse onafhankelijkheid, die tot woede van Servië door 18 van de 27 EU-lidstaten is erkend, tot nieuwe spanningen leidt in een regio die nog herstellende is van de oorlogen van de jaren ne gentig. De EU heeft jarenlang een onder koelde relatie met Kroatië onder houden, totdat het land medewer king ging verlenen aan het Joego- slavië-Tribunaal. In 2005 werkte Kroatië kan in 2010 lid worden van de Europese Unie, verwacht de voorzitter van de Europese Commissie. Het tand moet nog wel hervormingen doorvoeren. de regering in Zagreb mee aan de opsporing en uitlevering van gene raal Ante Gotovina. De recente onenigheden over vis gronden in de Adriatische Zee de den de onderhandelingen over het lidmaatschap geen goed. Kroatië riep de visgronden, die zich voor een deel buiten zijn territoriale wa teren bevinden, begin dit jaar uit tot beschermd gebied. Dit tot groot ongenoegen van de EU-lan- den Slovenië en Italië, die door de maatregel in elk geval op papier minder vis konden vangen. In de praktijk hadden Sloveense en Itali aanse vissers vrij toegang tot de visgronden. Het Kroatische parlement besloot gisteren geen aanspraak meer op de visgronden te maken. De Europese Unie voert ook toe- tredingsgesprekken met Turkije. Die kunnen nog tien jaar duren. Verder is Macedonië kandidaat-lid, maar daarmee zijn nog geen ge sprekken begonnen. De Europese Unie wil dat op den duur alle landen op de Balkan toe treden. Vrouw doet rattengif in biertje van echtgenote essen - De Duitse justitie heeft een vrouw aangeklaagd die ratten gif in een biertje voor haar man had gedaan, die daardoor in coma raakte. De 42-jarige vrouw wilde van haar echtgenoot af, omdat zij een verhouding met haar 78-jarige oom had. Door de vergiftiging is de man hulpbehoevend gewor den. Justitie in Essen vervolgt de vrouw voor poging tot moord en ernstige mishandeling. Cuba heft verbod op computers op HAVANA - Het communistische Cu ba heeft het verbod op de vrije ver koop van computers, dvd-spelers en andere elektrische apparaten opgeheven. Waarnemers zien de stap als signaal dat de nieuwe machthebber Raul Castro het dage lijks leven van de Cubanen wil ver lichten. Volgens de regering is de opheffing van het verbod mogelijk door de 'verbeterde beschikbaar heid' van elektriciteit. Ontvoerde bisschop Irak dood gevonden ROME - Een Iraakse chaldeïsche aartsbisschop die twee weken gele den in Mosul werd ontvoerd, is bij diezelfde stad dood teruggevon den. Gewapende mannen over meesterden bisschop Paulos Faraj Rahho op 29 februari na de mis en schoten zijn chauffeur en twee lijf wachten dood. Na de ontvoering deed paus Benedictus XVI een be roep op de ontvoerders om de bis schop vrij te laten. Brokstukken raket doden vier paarden MOSKOU - Een Siberische boer heeft de Russische ruimtevaartor ganisatie Roskosmos aangeklaagd. De man zegt dat neerkomende ra ketonderdelen vier van zijn paar den het leven hebben gekost. Waarschijnlijk zijn de brokstuk ken van een raket die is opgeste gen van de basis Baikonur. In de grensregio tussen Rusland, Kazachstan en China komen al veertig jaar raketbrokstukken neer. Farc-leider Ivan Rios liet 200 rebellen doden BOGOTA - De vorige week om het leven gebrachte Farc-commandant Ivan Rios liet tussen 2005 en 2007 tweehonderd leden van zijn Co lombiaanse guerrillagroep execute ren, omdat zij infiltranten zouden zijn. Dat blijkt uit gegevens op zijn computer, aldus de interneteditie van de Colombiaanse krant El Tiempo gisteren. In de computer zijn onder meer de namen van ver oordeelden opgeslagen. Bryce Canyon Nergens voordeliger- Tegen bodemprijzen Florida verkennen! Want vanaf slechts 919 verkent u al deze heerlijke 'sunshine state'! 16 dgn Fly-drive FLORIDA HIGHLIGHTS v.a. 919 Allereerst ontdekt u natuurlijk Miami en zijn popualire art-decowijk South Beach. Via de bekende moerassen van de Everglades bereikt u Fort Myers, beroemd om zijn heerlijke stranden. Via Tampa en St. Augustine, het oudste stadje van Amerika, bereikt u Orlando! In deze stad van plezier verblijft u 2 dagen, zodat u volop tijd heeft voor bijvoorbeeld Disneyworld of Seaworld! Verken nu de steden en verbluffende natuur van de Canada VS, met natuurlijk New York en de Niagara Falls! 15 dgn Fly-drive OOSTKUST USA CANADA v.a. 1239 Eerste hoogtepunt is Washington DC, de trotse hoofdstad van de VS, waarna u doorrijdt naar New York! Via Boston, de meest historische stad van de VS, bereikt u het Canadese Québec, de enige ommuurde stad van Noord-Amerika. Na het mondaine Montreal staat het bruisende Toronto op het programma, om via de Niagara Falls en Gettysburg terug te keren naar Washington. Vertrekdata: ma. van 7/4 t/m 27/10. Prijs o.b.v. 4 pers. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/36028 Schitterende fly-drive inclusief overnachtingen langs alle hoogte punten van de Amerikaanse westkust! 16 dgn Fly-drive THE WILD WEST v.a. 1264 Vanuit Los Angeles neemt u de beroemde kustroute naar San Francisco, de stad van de Golden Gate Bridge. Via het prachtige Yosemite NP en Death Valley bereikt u het zinderende Las Vegas, waar u zich zult vergapen aan de glitter en glamour! Natuurlijk staan ook de imponerende Bryce Canyon en Grand Canyon op het programma, voordat u terugkeert naar Los Angeles. Vertrekdata: ma. van 7/4 t/m 27/10. Prijs o.b.v. 4 pers. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/36029 Vertrekdata: wo. van 2/4 i/m 29/10. Prijs o.b.v. 4 pers. Voor reisbeschrijving/reservering, zie www.kras.nl/36026 waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9