Zeeland Galerij biedt kunst als handreiking druppel op gloeiende plaat Ontpoldering Flakkee gaat door SPZC Vrijdag 14 maart 2008 27 Johan Everaers te midden van een collage met exposities in Galerie Galerij bij Pontes Pieter Zeeman. foto Dirk-Jan Gjeltema Exposities Jan van Munster en Jeroen de Rijke in voorbereiding. door Ali Pankow ZIERIKZEE - „De mooiste? Nee, dat kan ik niet zeggen. Er zijn zoveel bijzondere exposities geweest, maar ik heb ook zeker niet alleen maar laten zien wat ik zelf mooi vind. Ik wil altijd een breed po dium bieden", zegt Johan Everae rs, docent Frans aan Scholenge meenschap Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Hij is al twintig jaar motor achter galerie Galerij, destijds de eerste en enige schoolgalerie in den lan de. Inmiddels heeft dit initiatief wat navolging gekregen, maar het aanbod in Zierikzee blijft toch zeer bijzonder. Everaers zet twintig jaar Galerij luister bij met een terugblik op het eigen verleden van de schoolgale rie. Onder de titel 20 Jaar in de krant heeft hij collages gemaakt met tal van publicaties in de PZC en in diverse regionale huis-aan- huisbladen binnen deze regio. Hij schat het aantal exposities op ruim honderd in twintig jaar tijd. Soms waren het er wat meer dan vijf per jaar, soms ook wat minder, maar gemiddeld klopt het wel, volgens hem. De doelstelling 'leerlingen kennis laten maken met (professio nele) kunst' staat nog steeds recht overeind. Dat geldt ook voor de manier waarop die kennismaking plaat vindt, oftewel take it or leave it. Everaers wil middelbare scholie ren niks door de strot duwen, hij biedt kunst als handreiking. Wie wil kijken en ervaren, vindt altijd wel iets van zijn gading bij galerie Galerij, met kunst aan de wanden en in de vitrines in de gangen van het schoolgebouw. „En wie niet wil kijken, die kijkt niet. Daar valt immers toch niet tegenop te expo seren", weet de initiator. Onder het motto 'van rijk naar re gio' liet hij leerlingen kennisma ken met het werk van professione le kunstenaars als David van de Kop, Gust Romijn, Arie Berkulin, Johan van de Riet, Tien Heester mans, Marinus van Rijke en Teja van Hoften. Van buiten het eiland werd medewerking verleend door een beroemdheid als Christo en door vele kunstenaars actief bin nen het mailart-netwerk. Altijd weer wisten organisator en betrok ken kunstenaar zich bij de inrich ting gesteund door de enthousias te en praktische medewerking van concierge Izaak Schults bij Pontes. „Dat heb ik altijd zeer gewaar deerd", benadrukt Everaers. Naast de collages met publicaties in de Zeeuwse pers, is er ook een dvd geproduceerd met aankondi gingen en recensies. Uit deze pre sentaties blijkt op welk divers en kwalitatief hoog aanbod galerie Ga- Galerie Galerij bij Scholenge- meenschap Pontes Pieter Zee man viert het 20-jarig bestaan met een terugblik op het verle den aan de hand van publicaties. lerij kan bogen. Everaers is er nog niet klaar mee. Ter viering van het vierde bestaanslustrum koestert hij meerdere uitdagingen. Een ten toonstelling gewijd aan werk van beeldend kunstenaar Jan van Mun ster bijvoorbeeld. Hij had hem al vele malen eerder uitgenodigd. Nu gaat het er van komen. Vanaf be gin september exposeert Van Mun ster hier enkele werkstukken uit zijn serie Brainwaves. Verder zijn er plannen voor een postuum eer betoon aan Jeroen de Rijke, succes vol filmisch kunstenaar, geboren in Brouwershaven die in 2006 op 35-jarige leeftijd in Ghana aan een hartstilstand is overleden. Eerder al, in mei dit jaar, komt er een pre sentatie met foto's van oud-journa list Cees Maas. een manier om die twee zaken te koppelen, zet Derksen uiteen. Van de 443 Nederlandse gemeen ten hebben zich er dit jaar 350 aan gemeld voor de Boomfeestdag. Hoeveel van deze gemeenten een 'Ze zoeken naar manieren om te kunnen laten zien hoe ze aan het milieu werken' gooi doen naar de C02-Bomen- prijs 2009 is nog niet bekend. Aan melding gebeurt pas na afloop van fchet festijn. Maar een stimulans is I het wel, meent Derksen. „Gemeen- l ten zoeken manieren om aan hun tónwoners te laten zien hoe ze aan tet milieu werken." Het bereke nen van de C02-opname is een middel daartoe. Bomen bieden (behalve de opname van CO2) meer positiefs, heeft een onder zoek van de Boomfeestdag in sa menwerking met Plant Publiciteit Holland uitgewezen. „Boomrijke wijken en steden zijn beter voor het welzijn. Mensen voelen zich gezonder. Ook economisch is het beter. Huizen in boomrijke buur ten staan minder lang te koop. De criminaliteit is minder", somt de woordvoerder op. Op Schouwen-Duiveland doen dit jaar 22 basisscholen mee. Er wordt groen geplant in diverse kernen. Acht scholen knotten dit jaar wil gen. Leerlingen van de Bea- trixschool en De Meie gaan op be zoek in Ecoscope. Kids4Trees klinkt door Burgemeester Jack Asselbergs geeft om 9.00 uur het startsein met leerlingen van Johan Louis de Jongeschool in Zierikzee. Niet alleen de handen gaan uit de mouwen, ook de kelen wor den geschraapt. De kinderen (groep 7/8) die hebben meege daan aan het songfestival Kids4Trees zingen hun bomen- lied Trees4Life'. Met dit lied bereikten zij de halve finale. De Zierikzeese school viel echter wat finale be treft buiten de boot. „Erg mooie tekst en muziek, maar te weinig presentatie", luidde het jury-oordeel. OUDE-TONGE - Ontpoldering van de Zuiderdieppolder ten noord westen van Dirksland kan niet worden teruggedraaid. Dat zeggen Gedupteerde Staten van Zuid-Hol land. Net als in Zeeland roepen de ontpolderplannen op Flakkee ver zet op. Landbouwers zijn tegen, de gemeenten Dirksland en Goede reede ook. In de polder moet nieuwe natuur komen als compensatie voor aan leg van de Tweede Maasvlakte bij Rotterdam. GS hebben wel toege zegd bepaalde details uit het plan nog eens te bekijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 97