Zeeland Eiland weer hoog op lijst van meldingen tekenbeten Hardlopers houden hun eigen feestje Helleweg wordt stiller, maar Lange Moermondsweg drukker Elke boom zinvolle 26 I Vrijdag 14 maart 2008 PZC De lopers van het Bru's Running Team trainen regelmatig samen. foto Roy Klop RopaRunners Bruinisse houden activiteiten op Grevelingendam. door Martijn de Koning bruinisse - De doorkomst van de RopaRun langs de rand van Schou- wen-Duiveland gaat dit jaar niet onopgemerkt voorbij. Het Bru's Running Team, dat komend pink- sterweekeinde voor het eerst mee doet aan de megahardloopwed- strijd, is van plan er een 'spette rend feest' van te maken. De ploeg is nog bezig met de pre cieze invulling ervan. „We willen een grote tent op de Grevelingen dam zetten", zegt Roy Klop. „Daar komen activiteiten en muziek." Een team uit Flakkee en de Schou- wen-Duivelandrunners uit Zierik- zee, die ook jaarlijks een ploeg af vaardigen, zien volgens Klop wel wat in het idee en denken erover mee. De lopers passeren maandagoch tend 12 mei (tweede pinksterdag) de Philipsdam en vervolgens de Grevelingendam richting Flakkee en zijn daarmee even op Duive- lands grondgebied. „Zo'n feestelij ke doorkomst is natuurlijk leuk voor de deelnemers, ook die van andere teams", zegt Klop. Maar hij denkt vooral aan het hoofddoel: zoveel mogelijk sponsorgeld opha len voor het goede doel, de bestrij ding van kanker. Daarbij is ook een aantal Zeeuwse projecten. „En daarbij is elk beetje aandacht wel kom", vindt Klop. Het team heeft nog meer festivitei ten op het oog waar het geld wil binnenhalen. Zo geven De Meisjes van de Nacht op 12 april een bene fietoptreden in het Bruse café Pe tit en is de ploeg tijdens zijn 'pro motietour' op de Bruse Nacht, Ko ninginnedag en Bruniversails. Daarnaast hebben de Runners een aantal andere manieren gevonden om geld in te zamelen. „De mees te teams gaan vooral naar bedrij ven", weet Klop. „Dat hebben wij ook wel gedaan, want daar valt nu eenmaal vaak wat te halen. Maar we willen ook particulieren de kans geven mee te doen." En dus kan iedereen zich bij het Bru's Running Team aanmelden als Runningmaatje. Dat kost 12,50 euro en is inclusief een lot voor de overkoepelende verloting van Ro paRun. De Bruse hardlopers hebben in middels dik dertig bedrijven be reid gevonden om te sponsoren. Dat kan vanaf vijftig euro. Nu al loopt de teller aardig richting de 10.000 euro. Het team verspreidt binnenkort in Bruinisse huis-aan-huis een folder waarin de mogelijkheden van sponsoring, waaronder het Run ningmaatje, worden uitgelegd. http://runningteam.bru.nu Het Bru's Running Team, dat in het Pinksterweekeinde meedoet aan de estafetteloop Roparun, houdt tijdens de doorkomst op 'eigen' grond een feestje. Onderzoek naar teken in het gedrang door geldgebrek. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland stond afgelopen jaar weer hoog op de lijst met meldingen van teken beten. „Ik verwacht zelfs dat Schouwen-Duiveland weer boven aan staat", zegt onderzoeker Ar nold van Vliet van de Universiteit van Wageningen. In 2006 kwa men via de website www.natuur- kalender.nl ook de meeste meldin gen van tekenbeten vanaf Schou wen-Duiveland. Binnenkort wor den de definitieve cijfers van 2007 bekend. Deze meldingen maken deel uit van een grootschalig onderzoek naar teken en tekenbeten van de Universiteit van Wageningen. Daarbij wordt onderzocht waar de teken voorkomen, of het aantal te ken groeit en hoeveel teken be smet zijn met de Boreliabacterie. Deze bacterie veroorzaakt bij men sen de ziekte van Lyme en kan blij vend letsel veroorzaken. Door DNA uit de gevangen teken te halen, kan worden vastgesteld of de teek drager is van de borelia bacterie en hoeveel teken nu dra ger zijn. Het onderzoek komt ech ter in gevaar. Het geld is op en de onderzoekers hebben aangeklopt bij verschillende ministeries om meer subsidie, maar dat lukt nog niet. „We gaan nu eerst op vrijwillige basis door met het onderzoek", zegt Van Vliet. „We hopen dat we uiteindelijk weer financiering krij gen, want we willen graag een vol gende stap maken in het onder zoek, naar preventie." Voor het onderzoek hebben vrij willigers van milieu-organisatie IVN vorig jaar eens per maand door de natuur gelopen om teken Op Schouwen-Duiveland werden afgelopen jaar weer veel mensen gebeten door teken. De universi teit van Wageningen onderzoekt hoeveel teken besmet zijn. te vangen. Ine van der Ven uit Kerkwerve was een van de deelne mers. „Ik liep elk eerste weekend van de maand met een witte doek door het Gadrabos bij Haamstede en sleepte ermee over de grond. Daarna viste ik met een pincet de teken van de doek en die werden opgestuurd naar Wageningen." Aan het einde van de maand ho pen de onderzoekers de eerste resulaten bekend te kunnen ma ken. Koperdieven nemen draad mee in Goes goes - Dieven hebben tussen woensdag 18 uur en gisterochtend 7 uur toegeslagen in een bedrijfs gebouw aan de Colombusweg in Goes. Het pand is nog in aan bouw. De inbrekers namen een paar hon derd meter aan rollen koperdraad mee. De totale waarde van de gestolen goederen bedraagt enkele honder den euro's. Modeitreinbeurs in De Stenge Heinkenszand heinkenszand - Stichting De Zeeuwse Trein Model Ruilbeurs houdt morgen een modeltrein- beurs in De Stenge te Heinkens zand. Bezoekers kunnen alles over mo deltreinen te weten komen. Er is ook een testtafel aanwezig waarop treinen beproeft kunnen worden. De beurs begint om 10.00 uur. De toegangsprijs is 1,50 euro. Man gewond en auto vernield bij ongeluk arnemuiden - Een 19-jarige auto mobilist uit Middelburg is in de nacht van woensdag op donder dag gewond geraakt toen hij op de snelweg A58 bij Arnemuiden in de sloot reed. Hij reed door onbekende oorzaak de berm in, corrigeerde en ging aan de andere kant van de weg af De man hield er een snijwond en een pijnlijke schouder aan over. Zijn auto is vernield. Tim Hupkes exposeert in pannenkoekmolen burch-haamstede - Tot 1 mei ex poseert Tim Hupkes in pannenkoe kenmolen De Graanhalm in Burgh-Haamstede. De in Hellevoetsluis wonende en werkende Hupkes maakt schilde rijen in aquarel op papier en acryl op canvas. Haar werk is met veel humor doorvlochten. De Graan halm is (vanaf zaterdag) geopend van 12.00 tot 20.00 uur. Schouwen-Duiveland op woningexpo Goes zierikzee - De gemeente Schou wen-Duiveland heeft een eigen stand op de woningexpo in Goes, aanstaand weekeinde. De gemeente presenteert daar nieuwbouwplannen binnen de ge meentegrenzen. Niet alleen de twee grote projecten in Zierikzee, maar ook de kleinschaliger plan nen in Nieuwerkerk en Kerkwer ve. De beurs opent vandaag en duurt tot en met zondag. Herman den Blijker mee met reddingsboot stellendam - Vergezeld door een windje west 8 (mét uitschieters naar 9) is de bekende kok Herman den Blijker woensdag aan boord gestapt van de Prinses Margriet van KNRM-station Stellendam. Een filmpje van die actie is nu te zien op YouTube (http://nl.youtu- be.com/watch?v=Q3mX-F2t-hM). Den Blijker zelf stuurde de boot door golven van 4,5 meter hoog. Andere functie voor wegen bij tweede fase recreatieverdeelweg. door Melita Lanting ELLEMEET - Waarom komt er geen voet- en fietspad langs de Ramp- weg? Die vraag hield veel bezoe kers van een informatieavond over de wegen tussen Ellemeet en Re- nesse bezig. Het antwoord op die vraag is niet gekomen, omdat de verantwoordelijke bestuurders (provincie en gemeente) niet op de informatiebijeenkomst aanwe zig waren. Als over één of twee jaar de twee de fase van de recreatieverdeelweg wordt aangelegd, worden de omlig gende wegen ook meteen aange pakt. Dat is nodig, omdat de ver keersstromen straks op een andere manier gaan lopen. De ene weg zal drukker worden, de andere juist rustiger. De Helleweg bijvoorbeeld is nu een drukke verbinding tussen de huidige recreatieverdeelweg en de Rampweg. De weg heeft een ge middelde van 1810 auto's per dag. Straks is dat teruggebracht tot on geveer 300. De Lange Moermonds weg noordzijde verwerkt nu 180 auto's per dag, straks worden dat er waarschijnlijk 1200, omdat dit een belangrijke ontsluitingsweg wordt voor recreatieverkeer naar Renesse. Daarom komt langs deze weg een vrijliggend fietspad. De Rampweg (tussen Scharendij- ke en Renesse) krijgt geen fiets en voetpad, maar wel vijf verkeers drempels om de weg veiliger te maken. Op de weg lopen wande laars die naar het strand gaan en rijden (veel) fietsers, auto's en vrachtwagens. Uit de cijfers blijkt dat de weg nu een daggemiddelde heeft van 1840 auto's, straks zal dat afnemen tot 1300 per dag. De Kuijerdamseweg (tussen Renes se en Ellemeet) wordt na de aan leg van de recreatieverdeelweg waarschijnlijk een 6o-kilometerzo- ne. De drukte op deze weg zal waarschijnlijk halveren. Schouwen-Duiveland doet voor het eerst mee aan CO2 Bomenprijs. door Esme Soesman zierikzee - Het planten van een boom lijkt een druppel op een gloeiende plaat. „Maar met heel veel druppeltjes koelt de plaat toch af', stelt Peter Derksen van de lan delijke organisatie Boomfeestdag. Woensdag 19 maart breekt de 51ste editie aan van dit festijn. De gemeente Schouwen-Duiveland dingt dan voor het eerst mee naar de C02-Bomenprijs. Deze prijs wordt sinds drie jaar toegekend aan de gemeente die tij dens de laatste Boomfeestdag de hoogste C02-besparing per inwo ner heeft gerealiseerd. Vorige week werd bekend dat de Gelderse ge meente Rheden de C02-Bomen- prijs 2008 in de wacht heeft ge sleept. Met het planten van onder meer 900 beuken en 1350 linden °P 43-975 inwoners heeft deze ge meente 119 kilo aan CO2 per inwo ner 'opgenomen'. Daarmee kun nen Rhedenaren tweeëneenhalf jaar met hun wasmachine vooruit. Een enorme hoeveelheid, erkent Derksen. Gemiddeld wordt tussen de 15 en 20 kilo per gemeente be- J reikt. Kritiek is er ook. Want hoef staat het met de 20 hectare die da prijswinnende gemeente gekapl heeft, reageert een lezer van dagl blad de Gelderlander. Vanuit de 013 ganisatie van de Nationale Boon feestdag wordt nog gebroed

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 96