Binnenland Narcosemonitor werkt slecht je vingertjes Meeste jongeren zijn behoudend met seks Dode is jongetje Knop Tweewielers In actie met de elektrische heggenschaar. Een werkje waarbij jaarlijks tien tallen mensen zich verwonden. Veel mensen snijden zich ook aan ander tuingereedschap. foto Cynthia Boll/GPD PZC Vrijdag 14 maart 2008 7 Jeugd tussen de 16 en 25 jaar is helemaal niet zo vrij als gedacht. DEN HAAG - In tegenstelling tot wat het EO-programma '40 dagen zon der seks' deed vermoeden, zijn jon geren erg behoudend als het om seks gaat. Dat blijkt in ieder geval uit een onderzoek onder vijfhon derd jongeren tussen de 16 en 25 jaar door de voorlichtingssite hoe- hetmoet.nl. De website, die eerder in het nieuws kwam door zijn expliciete voorlichtingsfilmpjes, tekent uit de enquête op dat jongeren lang niet zo losbandig zijn als vaak wordt gedacht. „De meeste jongeren beginnen ge middeld net voor hun zeventiende jaar met seks en duiken niet zo maar met elkaar het bed in. Het grootste deel van de jongeren (62 procent) ging voor het eerst met ie mand naar bed toen er sprake was van een relatie. Daarvan dook 18 procent pas de koffer in na een paar ontmoetin gen met de nieuwe vaste relatie. „Seks is voor jongeren vooral iets dat je doet binnen een vaste rela tie, met zijn tweeën en zonder speeltjes of andere hulpmidde len", concluderen de onderzoe kers. De meeste jongeren (71 procent) zou ook pas voor het eerst seks hebben met hun eigen, vaste verke ring. Een klein deel maar, zo'n 15 pro cent, heeft voor het eerst geslachts gemeenschap met een bekende, zo als een vriendin of vriend. De ont maagding tijdens een one-night- stand is maar bij 11 procent van de jongeren het geval. „Ook het aantal sekspartners blijkt niet te duiden op een losbandig seksleven. De meeste jongeren (62 procent) hebben ervaring met één sekspartner en 33 procent met twee of meer sekspartners. Een kwart van de jongeren heeft tot nu toe meer dan twee sekspart ners gehad sinds ze seksueel actief zijn." TT* Jongeren zijn erg behoudend als het om seks gaat. De meeste jongeren duiken niet zomaar met elkaar het bed in. Het aantal sekspartners valt ook mee. Pechvogels Jaarlijks worden vijfduizend mensen in het ziekenhuis be handeld voor tuinierletsel. Negentig procent, kunnen na een behandeling op de spoed eisende hulp weer naar huis. De rest heeft ernstiger letsel en moet langer blijven. Maar sommige mensen krijgen wel een bizar ongeluk. In 2004 raakte een 49-jarige man uit Echten gewond bij het snoeien van zijn tuin. Hij raakte zichzelf daarbij met de ketting zaag in de borst. Een trauma helikopter voerde de man af. Datzelfde jaar was een 56-jari- ge man in Engeland in een boom geklommen om er enke le takken vanaf te zagen. Toen de man uit de boom viel, raakte de draaiende ketting zaag zijn vrouw. Zij was op slag dood. Een 41-jarige man uit Alphen aan den Rijn viel vorig jaar ne gen meter uit de boom die hij aan het snoeien was. De veilig- heidslijn waaraan hij zich had vastgemaakt had hij per onge luk doorgezaagd. Bij het kappen van bomen raak te in 2005 een 35-jarige man uit Hoogezand gewond. Een zo juist omgezaagde boom bleef bij het omvallen hangen in een andere boom. Bij het ver der zagen raakte de boom als nog los en viel op het slachtof fer. Top 5 gevaarlijk gereedschap 1Snoeischaar, 490 ongevallen 2. Gazonmaaimachine, 340 ongevallen 3. Elektrische heggenschaar, 260 ongevallen 4. Schep of schop, 210 ongevallen 5. Gewone heggenschaar, 170 ongevallen Bron: Stichting Consument en Veiligheid, studie 02-2008 OOSTERHOUT - De dode baby die woensdag werd gevonden in Oos terhout, blijkt een pasgeboren jon getje. Het Nederlands Forensisch Instituut pleegt sectie op het li chaampje dat door voorbijgangers werd gevonden. De politie gaat vooralsnog uit van een misdrijf Nog steeds worden patiënten tijdens de operatie wakker. DEN HAAG - Een meetinstrument dat moet voorkomen dat patiën ten tijdens een operatie uit narco se ontwaken, werkt niet. Het appa raat (de BIS monitor) is op grote schaal in Nederlandse ziekenhui zen ingevoerd. Het had 80 procent van de ontwakingen moeten voor komen, maar het werkt niet beter dan de traditionele meetmetho den. Dat blijkt uit onderzoek van anesthesiologen dat gisteren is ge publiceerd. jaarlijks worden duizend tot twee duizend Nederlanders wakker tij dens een operatie, doordat de nar cose - kunstmatig veroorzaakte be wusteloosheid - niet diep genoeg is. Zij beleven bijvoorbeeld hoe in hen wordt gesneden, maar kun nen niet reageren doordat zij ook spierverslappers toegediend heb ben gekregen. Een deel van de mensen houdt hier langdurige psy chische klachten aan over. Het is voor anesthesiologen erg moeilijk in te schatten wanneer een verdo ving diep genoeg is. Te diepe nar cose kan riskant zijn voor patiën ten. Een klein percentage overlijdt. Een systeem van het Amerikaanse bedrijf Aspect Medical Systems waarmee de hersenactiviteit van verdoofde patiënten wordt geme ten, leek uitkomst te bieden. Door via een monitor de hersenactivi teit in de gaten te houden, kan een anesthesioloog extra narcosemid- del toedienen als een patiënt wak ker dreigt te worden. Volgens het bedrijf en eerdere wetenschappelij ke studies zou het aantal ontwa kende patiënten daardoor met 80 procent kunnen worden terugge bracht. Uit een artikel in het gezag hebbende vakblad The New Eng land Journal of Medicine blijkt dat die bewering niet klopt. De moni tor werkt niet beter dan de tradi tionele metingen van uitgeademd narcosegas. Professor Jan Klein van de Er- asmusuniversiteit, voorzitter van de Nederlandse vereniging voor anesthesiologie: „Duidelijk is dat het apparaat niet doet waarvoor het bestemd is." Klein dacht zelf tot nu toe ook dat het een 'nuttig apparaat' was. Volgens hem is er geen alternatief voorhanden. „We zitten te springen om een appa raat waarmee de diepte van de nar cose kan worden gemeten." Fabrikant Aspect Medical Systems schrijft in een verklaring dat het onderzoek niet volgens de in de Verenigde Staten geldende klini sche praktijk zou zijn uitgevoerd. Het apparaat zou bovendien niet alleen helpen te voorkomen dat pa tiënten ontwaken, maar ook dat hogere doseringen dan nodig wor den gegeven. Een apparaat waarmee anesthe- siologen de diepte van een narco se bepalen, werkt niet goed. Pa tiënten kunnen zo te vroeg wakker worden. Gazelle Orange Limited 2008 adviesprijs 839,- Uitlopende elektrische fietsen met nog meer voordeel! Wij zijn op zoek naar een: enthousiaste verkoper monteur Het liefst met ervaring in detweewielerbranche. Voor reacties, zie onderstaande bedrijfsgegevens. Bijvoorbeeld: Gazelle Easy Glider, model 2007 2.099,-) NU 1.499,- Sparta ION Extension, model 2007 2.399,NU i 1.859,- Tot40% korting op uitlopende modellen! Bij aanschaf van twee nieuwe fietsen, een Spinderüetsendrager voorde halve prijs! 1 Sparta ION M-Gear, model 2008 (€2.099,-) NU 1.699, Sparta ION M-Gear Plus. model 2008 2.149,-) NU 1.740,- Zanddwarsstraat 8-10 a 4401 CL Yerseke telefoon: (0113)57 2814 email: knoptweewielers@hetnet.nl www.knoptweewielers.nl fiets fitness Jeremiasse ALLE FITNESS PRODUCTEN 20% CONTANT KORTING GOES Van der Spiegelstraat 54, tel. 0113 - 216 063, goes@fietsplezier.nl VLISSINGEN Troelstraweg 364, tel. 0118 - 477 230, vlissingen@fietsplezier.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7