Tweede leven Goes haalt baskets weg Bewoners Trompstraat niet blij met sloop huis Rijkswaterstaat wil meer boeien voor watersport Zeeuwse kudde zoekt naar nieuwe herder 26 Vrijdag 14 maart 2008 PZC B Borsele komt met eigen veteranendag heinkenszand - Borsele gaat dit jaar voor het eerst een eigen vetera nendag houden. Na het overlijden van prins Bernhard, in 2004, is zijn geboortedag, 29 juni, tot lande lijke veteranendag uitgeroepen. De eerste Borselse veteranendag is vrij dag 27 juni in de raadsboerderij in Heinkenszand. Veteranen kunnen dan op 28 juni naar landelijke acti viteiten. Die zijn de 28ste, omdat de 29ste een zondag is. Borsele telt 121 geregistreerde veteranen. Modeltreinbeurs in De Stenge Heinkenszand heinkenszand - Stichting De Zeeuwse Trein Model Ruilbeurs houdt morgen een modeltrein- beurs in De Stenge te Heinkens zand. Bezoekers kunnen alles over modeltreinen te weten komen. Er is ook een testtafel aanwezig waar op treinen getest kunnen worden. De beurs begint om 10.00 uur. Toe gangsprijs is 1,50 euro. Oosterschelde-tochten vanuit Yerseke yerseke - Marstrand Rondvaarten maakt maandag 24 maart, Tweede Paasdag, de eerste Oosterschelde- vaartocht van dit seizoen. De vaar tocht met motorschip Adriana be gint om 14.30 uur. Het schip ligt in de Prinses Beatrixhaven. De rond vaart duurt anderhalf uur. In de meivakantie vaart Marstrand ook, onder meer op maandag 28 april om 15.00 uur is er een natuurtocht van tweeënhalf uur. Meer informa tie: www.marstrand.nl Jaarconcert Concordia in De Meulvliet Tholen tholen - Koninklijke muziekvere niging Concordia uit Tholen geeft morgenavond haar jaarconcert in De Meulvliet in Tholen. Er wordt opgetreden door de slagwerk groep, samenspelgroep en het har monieorkest. Ook het jeugdorkest zal enkele stukken spelen. De zaal gaat open om 19.30 uur. Kaarten kosten vier euro. GOES - De gemeente Goes heeft de deze week geplaatste baskets op een speelplein aan de Koos Vor- rinkstraat in Goes gisteren alweer weggehaald. De palen waren maandag neerge zet, maar omwonenden waren daar niet van op de hoogte. Ze voorzagen problemen met geluids overlast en baseerden zich daarbij op het verleden. Tien jaar geleden stonden er namelijk ook baskets op het plein, die de gemeente ver wijderde na protest van buurtbe woners. Woensdagavond is in de straat een handtekeningenactie gehouden. De krabbels, vergezeld van een pro testbrief, moesten nog aan de ge meente worden verstuurd, maar die heeft nu dus al eieren voor haar geld gekozen. Volgens wet houder Sophie van 't Westeinde zaten de baskets niet in het oor spronkelijke plan en is daarna ver zuimd de buurt te raadplegen. Gratis fietsen met altijd windje mee Spiirto Ion is één brok energie. Rij er maar eens op weg en u voelt liet meteen. Ervaar het ultime fietsgenot en maak een gratis proefrit tijdens onze lon-opstapdag. Tijdens deze dag informatietent en testmodellen aanwezig. Zaterdag 15 maart: Ion opstapdag Rijwielshop Cor den Haan Papeweg 6 Wolphaartsdijk Tel. (0113) 58 19 35 Zand van verdieping voor strandje Baarland baarland - Het zand dat vrijkomt bij de verdieping van de Wester- schelde gebruiken om de Wester- schelde-strandjes op te spuiten. Dit heeft onder meer de gemeente voorgesteld aan Rijkswaterstaat. De dienst bekijkt het idee serieus, aldus Borsels wethouder Marga Vermue (CDA, ruimtelijke orde ning). Borsele heeft sinds zomer 2006 een strandje bij camping Schelde- oord bij Baarland. De Tweemaster in Goes houdt fancy fair goes - Basisschool De Tweemaster in Goes houdt vandaag een fancy fair. Voor zowel kinderen als oude ren zijn er activiteiten, zoals een rad van fortuin, rommelmarkt en speelgoedverkoop. Het program ma begint om 15.30 uur en is om 19.30 uur afgelopen. De Tweemas ter is te vinden aan de Kuyperlaan 29 in Goes-Noord. sint-annaland - Het project met aanmeerplaatsen op de Ooster- schelde is zo succesvol, dat Rijks waterstaat het wil uitbreiden naar de Krabbenkreek bij Sint-Anna- land. Nabij clubhuis Buutengaets moeten vier nieuwe afmeerboeien komen. Ze zijn bedoeld voor jacht- eigenaren die op de golven van de Krabbenkreek willen overnachten. Helemaal zeker is het nog niet. Rijkswaterstaat wacht nog op toe stemming van de provincie. Vorig jaar werden twaalf afmeer boeien bij wijze van proef op de Oosterschelde geplaatst. Dat was een wens van veel watersporters. „Het is een succes", zegt Marcel Hintzen van Rijkswaterstaat. „Ze zijn regelmatig gebruikt." Rijkswa terstaat plaatst de boeien in april terug op de Oosterschelde, op de zelfde locaties als vorig jaar: Schelp- hoek, Tholense Gat, Marollegat en de Schaar van Yerseke. Hergebruik in nieuw gebouw Cios Goes wordt veel te duur. door Frank Balkenende goes - De spanten van de voorma lig Apparaten- en Ketelfabriek (AKF) in Goes krijgen vrijwel ze ker geen tweede leven in de nieuw bouw van sportopleiding Cios. Het plan om bij Sportpunt Zee land een enorm glazen loods te bouwen, waarin ook het Cios een plek krijgt, wordt veel te duur. Toch wordt nog gebroed op herge bruik van de spanten, bijvoor beeld in het woonzorgcentrum dat woningcorporatie RWS aan de Westhavendijk wil neerzetten. De AKF-hal, van oorsprong een Britse hangar, wordt deze zomer gesloopt. Op de kavel verrijst vol gend jaar de eerste serie woningen van de Goese Schans op het om te vormen havenindustriegebied. Het leek landschapsarchitect Adriaan Geuze, die de beeldkwaliteit van het woningbouwproject bewaakt, een aardig idee de spanten van de AKF-hal ergens in de buurt te her gebruiken, zodat een stuk jong erf goed bewaard blijft. Iedereen is enthousiast over het idee, minder over de kosten. De enorme afmetingen van de span ten spelen een rol. Bij Sportpunt Zeeland zou hergebruik resulteren in een glazen schuur van tiendui zend vierkante meter, terwijl het Cios daarvan slechts eenvijfde no dig heeft. De rest van de ruimte is moeilijk rendabel te maken. Boven dien bezet de glazen schuur bijna geheel het huidige parkeerterrein, wat een parkeerruimte onder de loods noodzakelijk maakt. De verhuizing en inzet van de spanten kost vier miljoen euro, de parkeerruimte vijf miljoen euro. Het hele project komt dan uit op veertien miljoen euro, waarbij ove rigens het Rijk de nieuwbouw van de ROC-poot betaalt. De glazen Het wordt financieel en tech- nisch lastig om de spanten van de voormalige AKF-hal in Goes te hergebruiken in de nieuwe woonwijk Goese Schans. loods wordt zo een gouden paleis. „Het is jammer, maar dit wordt een zinloze exercitie", zegt wethou der Sophie van 't Westeinde. Ook directeur Maarten Sas van woning corporatie RWS, één van de part ners in het project Goese Schans, heeft er een hard hoofd in. „We re kenen er nog één keer aan. Voor r april moet er duidelijkheid zijn, omdat het Cios verder moet met zijn nieuwbouwplan." De Goese Schans BV zet zijn kaar ten nu op twee alternatieven. De spanten zouden kunnen het dak van het woonzorgcentrum dragen dat op de hoek Ringbaan-West en Westhavendijk komt. Het com plex, dat er in 2010/2012 moet staan, herbergt straks zestig tot ze ventig woningen, een medisch cen trum en vijftien tot 24 woonvor men voor gehandicapten. Een iets wilder idee is een open overkapping maken op het mid deneiland van het havenindustrie gebied. Sas: „Je kunt ze op de kop van dat eiland zetten, over de hore ca en de terrasjes heen." Nog voor de zomer - dan begint de sloop van de AKF-hal - wordt bekend of en waar de spanten wor den hergebruikt. Wethouder en RWS-directeur zien veel bezwa ren. De spanten moeten jaren wor den opgeslagen en gaan er dan ze ker niet op vooruit. Ook de kosten spelen een rol. Sas: „Ik ben bang dat het op niets uitloopt." AKF-hal - De AKF-hal is van oudsher een Britse hangar. - Na de oorlog huist de Appara ten en Ketel Fabriek (AKF) er decennia lang in. - Eind 1995 sluit de AKF, onder deel geworden van de Koninklij ke Schelde Groep, de deuren - De lege hal wordt nog een keer gebruikt voor het kunst festival Fly AKF. - Projectontwikkelaar Van Garde- ren Dekker verwerft de hal en wordt later één van de vier partners in het woningbouw project De Goese Schans - De hal wordt dit jaar gesloopt. Goes wil leegstaand pand uit voorzorg tegen de vlakte gooien. door Luc Oggel GOES - Een aantal bewoners van de H.M. Trompstraat in Goes is niet blij met de voorgenomen sloop van een leegstaande woning, halverwege de straat. De gemeente wil daarmee voorkomen dat kra kers er hun intrek nemen. De sloop stond eigenlijk voor giste ren gepland, maar is nog even uit gesteld vanwege de protesten van de buurtbewoners. Zij vinden het niet nodig dat er een 'gat' wordt ge creëerd in de straat. Bovendien be grijpen ze niet waarom de gemeen te opeens zoveel haast heeft. Dat de woningen aan de even zijde op termijn tegen de vlakte gaan is wel iswaar bekend, maar de plannen voor een appartementen- en kan torencomplex op het tijdelijke par keerterrein (de 'kavel Pik') achter de huizen zal voorlopig nog op de plank blijven liggen. Er was ooit sprake van dat het complex medio dit jaar zou verrijzen, maar inmid dels zijn er nieuwe ontwikkelin gen. „De plannen hangen volledig af van hoe de verdieping van het spoor uitpakt", geeft wethouder Rinus Dieleman aan. „We zijn ook afhankelijk van Pro rail en willen eerst bekijken hoe we uitkomen met bijvoorbeeld wegen en de bus halte bij het station. Wat betreft de plannen voor het parkeerter rein doen we nu even rustig aan." Dieleman bevestigt de sloopplan- nen voor de woning en begrijpt de opmerkingen van de bewoners. „We slopen puur uit veiligheids overwegingen. Het pand staat al vrij lang leeg en is van twee kan ten bereikbaar. Je weet wat er dan gebeurt", zegt hij, doelend op De 'even' kant van de H.M. Trompstraat in Goes, met op de voorgrond de te slopen woning. foto Willem Mieras kraak en drugsdealen. Ook de poli tie dringt aan op sloop. De wet houder kan niet zeggen wanneer het huis tegen de vlakte gaat. „Maar het wordt allemaal netjes opgeleverd." De gemeente heeft al een groot deel van de woningen aan de even kant van de Trompstraat in haar bezit. Aan de overkant staan vier huizen te koop, onder meer van Peter Vreugdenhil. Hij gaat niet weg vanwege de toekomstige sloop, maar omdat hij groter gaat wonen. Wel merkt hij dat de sloopplannen van invloed zijn op potentiële kopers. „Er is best veel belangstelling, maar als mensen in formeren bij de gemeente en ho ren van de plannen, haken ze af Maar in principe wordt de straat straks ruimer." heinkenszand - De Zeeuwse Schaapskudde in Heinkenszand is op zoek naar een nieuwe, tweede herder. De juli vorig jaar begon nen John Sterrenberg uit het Bra bantse Dussen heeft dichterbij huis werk gevonden. Sterrenberg blijft tot eind maart. Zijn vertrek heeft niets te maken met de perikelen die eind vorig jaar ontstonden rond het ontslag van enkele vrijwilligers bij De Zeeuwse Schaapskudde, aldus pen ningmeester Jaap Leendertse. De vrijwilligers konden niet opschie ten met eerste herder Koen Pille die sinds anderhalfjaar bij de kud de is. Zij vonden zijn werkwijze te zakelijk. De vacature voor tweede herder is opengesteld. Zolang die niet is vervuld, neemt de kudde een inleenkracht in dienst. „Het is geen kantoorbaan", typeert Leen dertse het herderswerk, „het is hard werken, maar ook mooi."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 76