Verdwijnen Gmac treft koper huis Gitaarhelden gaan met elkaar op de vuist Gazprom eens met Oekraïne Eerste asperges Shellconcern wil omstreden topman inlijven 40 Vrijdag 14 maart 2008 p2c Consument dupe van wegvallen van een van drie grote prijsvechters. den haag - Het verdwijnen van prijsvechter Gmac van de Neder landse hypotheekmarkt kan slecht uitpakken voor huizenkopers. Bui tenlandse hypotheekverstrekkers, die de afgelopen jaren met stuntta rieven marktaandeel probeerden te winnen, zorgden voor stevige concurrentie, zegt Bas Millenaar, directeur van de Hypotheken Het Amerikaanse Gmac is per di rect gestopt met het verstrekken van hypotheken in Nederland. Door de kredietcrisis kan het be drijf geen nieuwe financiering meer aantrekken. De twee andere prijsvechters - de Britse Bank of Scotland en het Belgische Argenta - hebben hun activiteiten op de Nederlandse hypotheekmarkt ook teruggebracht. „De drie buiten landse prijsvechters hielden de grootbanken scherp", zegt Mille naar. Mede door hun jacht op meer marktaandeel, moesten gro te spelers als Rabobank, ING en SNS Bank genoegen nemen met minder marge. Die strijd op de hy potheekmarkt pakte gunstig uit voor de consument. Op het hoog tepunt hadden de prijsvechters zo'n tien procent van de Neder landse markt in handen. Ook Ron Bavelaar, directeur van de Hypo theekshop, ziet dat de prijsvech ters zich terugtrekken. „Ze zijn duurder uit op de geldmarkt door de hogere rente. Daardoor kunnen ze niet meer mee." Hij ziet niet snel nieuwe prijsvechters op de De drie buitenlandse prijsvech- ters op de Nederlandse hypo theekmarkt hielden de grote ban ken scherp. Een van die drie, het Amerikaanse Gmac, stopt ermee. Nederlandse markt verschijnen. „Dat heeft er alles mee te maken dat nieuwe spelers geen concurre rende prijs kunnen bieden." Re centelijk verhoogden de buiten landse prijsvechters de rente op het moment dat concurrenten die juist verlaagden, zegt Millenaar. Nederlandse banken hebben over het algemeen minder problemen, omdat zij veel spaargeld van Ne derlandse consumenten weten aan te trekken. Rabobank-voorzit- ter Bert Heemskerk zei vorige week nog dat spaargeld een belang rijkere financieringsbron wordt. Gmac werkt in Nederland ook on der de merknaam Atlas. Ongeveer vijftigduizend Nederlanders heb ben een hypotheek bij Gmac. De dienstverlening aan Nederlandse klanten komt volgens Gmac niet in gevaar. Millenaar en Bavelaar zien ook geen reden voor klanten van Gmac en andere prijsvechters om ongerust te zijn. Millenaar: „Met die hypotheken is helemaal niets mis. Het enige dat verandert, is het verdwijnen van een aanbie der van de markt." Gmac gaat Ne derland niet helemaal verlaten. Het concern verkoopt hier ook au toverzekeringen en verstrekt lenin gen voor de aankoop van auto's. otterlo - Aspergeboer G. van den Broek uit Otterlo is dagen wordt veel asperges gegeten. Van den Broek is als een van de eerste telers begonnen met de oogst van de enige aspergeteler boven de grote rivieren die ook - 'overdekte' - asperges. Die is dankzij de zachte winter op grote schaal binnen kweekt. De oogst op zijn acht ruim twee weken eerder dan andere jaren. Omdat Pa- hectare aspergebedden buiten is vanaf half april. Van sen dit jaar vroeg valt, komt dat goed uit. Tijdens die den Broek verkoopt vooral aan restaurants. foto ANP Europeaan koopt weinig 'groene' producten brussel - Drie op elke vier Europe anen zijn bereid milieuvriendelij ke producten te kopen, zelfs als die duurder zijn. Maar zeer weinig doen het ook echt. Slechts een op de zes (17 procent) heeft de voor bije maand echt een milieuvrien delijk product gekocht. Dat blijkt uit een grote enquête van de Europese Commissie, waar van zij de uitkomsten gisteren heeft gepresenteerd. In Nederland zei 18 procent vorige maand een 'groen' product te hebben gekocht. Boerenlucht als luchtverfrisser ruinerwold - Een kruidenier in het Drentse Ruinerwold heeft be dacht om boerenlucht als luchtver frisser op de markt te brengen. De geur van het platteland is be doeld voor plattelanders met heim wee en nieuwsgierige westerlin gen. Sinds woensdag staat de luchtver frisser in flacons, maar ook als geurpot in de schappen. „Het loopt als een speer, we heb ben er al 270 verkocht", aldus be denker Henk Smit. Ahold geeft Moberg zeven miljoen mee amsterdam - Het supermarktcon cern Ahold heeft voormalig top man Anders Moberg ruim 7 mil joen euro uitgekeerd bij zijn ver trek. Dat blijkt uit het jaarverslag dat Ahold gisteren publiceerde. Moberg, die juli vorig jaar opstap te, kreeg nog een basissalaris van 750.000. Daar bovenop kwam een bonus van 2,55 miljoen euro. Daar naast kon hij rekenen op een ver trekpremie van 3,4 miljoen euro. Ook verzilverde hij voor bijna een half miljoen aan aandelen. Besluit over overname Stork Food uitgesteld brussel - De Europese Commissie heeft de deadline voor haar besluit over de voorgenomen overname van Stork Food Systems door het Ilslandse Marei uitgesteld. Dat heeft de Europese Unie gisteren bekendgemaakt. De reden voor het uitstel is een fout bij het invul len van een aanvraagformulier voor een beoordeling van de trans actie. Aanvankelijk zou de Europe se Commissie uiterlijk 27 maart uit spraak doen. De datum is nu ver schoven naar 21 april. Gitaarbouwer Gibson wil geld van maker videospel Guitar Hero. den haag - Gitaarfabrikant Gib son wil de fabrikant van het popu laire computerspel Guitar Hero een toontje lager laten zingen. Vol gens de Amerikaanse gitaarbou wer maakt Activision gebruik van een techniek waar Gibson al tien jaar patent op heeft, zonder daar voor te betalen. Activision ontkent dit en heeft dinsdag een aanklacht ingediend. In Guitar Hero kunnen spelers een ware gitaarheld worden door mee te spelen met de nummers van grote rockbands als Poison en Kiss. De gitaarkaraoke op de com puter groeide de afgelopen jaren uit tot een kaskraker die zelfs po pulariteit geniet onder de bands die een rol spelen in het videospel. Gitaarbouwer Gibson - dat zijn naam aan het spel verbond - zegt nu dat het al sinds 1999 patent heeft op een systeem waarbij gita risten kunnen meespelen met een virtueel concert. Gibson wil dat Ac tivision stopt met de verkoop van het spel totdat het concern betaalt voor een licentie. In januari stuurde Gibson een brief aan de videospelfabrikant Ac tivision zegt dat het helemaal geen licentie nodig heeft. „We zijn het niet eens met de klachten van Gib son", liet het bedrijf weten. De videospelfabrikant wil dat de rechter uitsluitsel geeft en heeft een klacht ingediend. Van het spel zijn wereldwijd meer dan zestien miljoen exemplaren verkocht. PW Het computerspel Guitar Hero is een doorslaand succes. Nu eist Gibson geld van de fabrikant om dat die niet betaald zou hebben voor een licentie. Russisch concern sluit definitief akkoord over levering aardgas. moskou - Het Russische staatsgas- concern Gazprom heeft gisteren met zijn Oekraiense tegenhanger Naftogaz een definitieve overeen komst bereikt over de levering van aardgas. Gazprom draaide vorige week de gaskraan naar Oekraïne nog met de helft dicht wegens een achterstallige schuld. Gazprom gaat Oekraïne tot het ein de van het jaar geïmporteerd gas uit Centraal-Azië verkopen voor 179,50 dollar per 1000 kubieke me ter. Daarnaast betaalt Oekraïne 315 dollar per 1000 kubieke meter voor Russisch aardgas. Daarmee wordt een schuld van 600 miljoen dollar voor gasleveringen in janua ri en februari afgelost. Tussenhan delaren verdwijnen, Gazprom gaat direct aan industriële afnemers in Oekraïne leveren. Oekraïne is een belangrijk doorvoerland voor Rus sisch aardgas naar Europa. amsterdam - Olieconcern Shell wil de omstreden topman van Deutsche Bank, )osef Ackermann, als directielid voordragen. Het concern maakte de voordracht gisteren bekend. Ackermann neemt de rol van toe zichthoudend directeur op zich. Hij zal zich niet bezighouden met de dagelijkse operationele gang van zaken. Ackermann kwam in 2000 in het verdachtenbankje terecht wegens zijn rol bij de overname van tele- combedrijf Mannesmann door Vodafone. Als commissaris bij Mannesmann verleende hij zijn goedkeuring aan 57 miljoen euro aan bonussen voor het Mannes- mann-management. Dit riekte naar omkoping omdat de Mannes- mann-top zich lange tijd verzette tegen een overname. In november 2006 schikte hij een langslepende rechtszaak hierover door miljoe nen te betalen om verdere vervol ging te ontlopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 64