de haven gaan Bedrijven popelen om havencentrum Plan Hoeksche Waard in de ijskast Winst uitgever Wegener verdubbeld PZC Vrijdag 14 maart 2008 37 door Ben Jansen Eind dit jaar - maar dan moet alles wel mee zitten - opent in Terneuzen een opleidings centrum voor havenwerkers. Hoog tijd, heeft Wim Muilenberg, be stuurder van het ROC Zeeland, ge merkt. „Ik ben de afgelopen maan den vertegenwoordigers van bedrij ven in de Zeeuwse havengebieden tegengekomen, die allemaal dezelf de vraag hadden: is 't al klaar?" Zo ver is het nog niet, maar de gre tigheid bij het bedrijfsleven duidt wel aan hoe groot de behoefte is aan beroepsopleidingen voor werk nemers in de logistiek. Voorzitter Toine Poppelaars van havenschap Zeeland Seaports pre senteerde de plannen voor het Centrum Logistiek Zeeland begin dit jaar tijdens het havendiner. Het havenschap, de ROC's Zee land en Westerschelde, de in deze sector gespecialiseerde opleidings instituten Jonkman en TSA en en kele havenbedrijven werken erin samen. Ook de Hogeschool Zee land is erbij betrokken. Op grond van afspraken tussen de Zeeuwse ROC's neemt Zeeland het voor touw op het gebied van logistieke en maritieme opleidingen; Wester schelde doet de procestechniek. Volgens Muilenberg zijn de betrok ken partijen het er over eens wel ke opzet het opleidingscentrum moet krijgen. „We willen het niet helemaal dichttimmeren met ei gen opleidingen. Er moet ook ruimte zijn voor bedrijven die hun personeel een korte scholing wil len geven, bijvoorbeeld omdat ze een nieuwe werkmethode introdu ceren of nieuwe werktuigen in ge bruik nemen." Dat streven leidt ertoe dat het cen trum een breed scala van opleidin gen gaat huisvesten: van complete volletijdsopleidingen tot trainin gen van één dag. Het opleidingscentrum kan snel gereed zijn. Muilenberg: „We heb ben een loods nodig en om te be ginnen enkele portokabins. Dat kan vrij snel klaar zijn. Voor de praktijk kunnen we bij de haven bedrijven terecht." Directeur Hans van der Hart van Zeeland Seaports hoort in zijn con tacten met bedrijven vrijwel dage lijks de roep om goed opgeleid per soneel. „Dit probleem kun je al leen door samenwerking oplossen. Daarom is het een goede zaak dat onderwijsinstellingen en bedrij ven elkaar hebben gevonden. Om dat de beschikbaarheid van gekwa lificeerd personeel een belangrijke vestigingsvoorwaarde is, werken we er als havenschap graag aan mee door de grond beschikbaar te stellen." Waar het centrum precies terecht komt in het Terneuzense havengebied, is nog niet duidelijk. Van der Hart verwacht dat snel knopen worden doorgehakt. De directeur van het havenschap hoopt dat het opleidingscentrum ook kan bijdragen aan een beter imago van het werk in de haven. „Het idee leeft dat het allemaal maar ongeschoold werk is. Dat is niet waar. Ook mensen met een beperkte vooropleiding doen in de haven vaak gespecialiseerd werk waar veel bij komt kijken. Ik was laatst op een schip waar onderde len van windturbines werden ge sjord. Al die moeilijk stapelbare segmenten moesten zodanig wor den vastgezet dat niets kon gaan schuiven. Dat ging met op maat ge maakt vulhout en keggen. Echt vakwerk. Daar kan ik van genie ten." APELDOORN - Uitgever Wegener, waartoe ook de PZC behoort, heeft vorig jaar een winst geboekt van 32,5 miljoen euro tegen 15,6 miljoen een jaar eerder. Dat maak te de eigenaar van vele regionale kranten en huis-aan-huisbladen in Nederland gisteren bekend. Het re sultaat uit voortgezette activiteiten steeg vorig jaar met zeven procent tot 31,3 miljoen euro. De omzet kwam i,6 procent hoger uit op 678,7 miljoen euro. Wegener bespaarde vorig jaar 25 miljoen euro onder meer door in 2006 over te stappen op tabloidfor maat en in 2007 te snoeien in het personeelsbestand. Dit jaar moe ten Wegener en de Media Groep Limburg samengevoegd zijn. In de tweede helft van 2007 stagneerde de groei van personeelsadverten ties, zo liet het bedrijf weten. De abonnementenomzet steeg met één procent tot 196 miljoen euro. Wegener kwam vorig jaar voor het merendeel in handen van het Brit se concern Mecom, dat in handen is van de krantenmagnaat David Montgomery. Mecom maakte giste ren ook jaarcijfers bekend. De om zet van het bedrijf vervijfvoudigde bijna tot 983 miljoen pond sterling (1,28 miljard euro). Wegener nam een belangrijk deel van de stijging voor zijn rekening. Het bedrijfsre sultaat ging omhoog van 7 miljoen pond tot 53 miljoen pond (onge veer 69 miljoen euro). DEN HAAG - De plannen voor de aanleg van een 120 hectare groot bedrijventerrein in de Hoeksche Waard, als overloop voor de haven van Rotterdam, gaan niet door. Volgens bronnen in Den Haag zal de ministerraad zich morgen bui gen over een voorstel van de minis ters Jacqueline Cramer (PvdA, ruimtelijke ordening) en Maria van der Hoeven (CDA, Economi sche Zaken) om het bedrijventer rein te schrappen. Het is alleen nog niet duidelijk voor hoe lang de plannen in de ijskast gaan. Premier Jan Peter Balkenende zou zich ver zetten tegen een voorgestelde ter mijn die tot 2020 loopt. Hij wil dat de discussie over de Hoeksche Waard na deze kabinetsperiode weer kan worden geopend. Het vorige kabinet wilde het ter rein in de Hoeksche Waard, maar de nieuwe Tweede Kamer dwong begin vorig jaar af dat de plannen opnieuw onder de loep werden ge nomen. Het terrein ligt in een ge bied dat uitgeroepen is tot natio naal landschap. In december opperden het Cen traal Planbureau en het Ruimtelijk Planbureau geschikte alternatieve locaties, in Zuid-Holland en het West-Brabant. Die zouden ook dicht bij de haven liggen en via de snelweg goed bereikbaar zijn. En anders zouden er nieuwe locaties in aanmerking komen. Rotterdam zag daar echter weinig in. foto's Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61