Cultuur Ad van Meurs nu minder gevoelig voor het gehijg BOEKENweek Een luisterhoek blijft toch een hulpmiddel Veiling werk Leo Gestel 12 t/m 22 maart PZC Vrijdag 14 maart 2008 I 33 Dubbelconcert Ad van Meurs (Watchman) en Ad Vanderveen. door Marius Roeting VUSSINGEN - Bij het Fidder folkfes- tival in Zwolle eind vorige maand tekende gitarist Ad van Meurs met de groep No blues voor een indruk wekkend openingsconcert. Binnen kort geeft deze Brabander enkele soloconcerten in Engeland. Tussen tijds speelt hij als alter ego The Watchman zondagmiddag in het Arsenaaltheater in Vlissingen met zijn vaste begeleiders in een dub belconcert met Ad Vanderveen. Van Meurs mag dan een dagje ouder zijn, hij is actiever en beter dan ooit. Hij begon ooit met Keltische folk (Deirdrej, waarna de punk en new wave fase volgde BleistiftW.A.T.). Exact twintig jaar geleden zette hij wellicht de belangrijkste stap in zijn carrière. Hij ging op solotoer, slechts gewapend met zijn gitaar en een ritmebox. En met eigen liedjes, geïnspireerd door Ameri kaanse folk en country, maar in een modern jasje. Van Meurs speel de al Americana al voordat het gen re als zodanig werd benoemd. Hij verraste vriend en vijand de af gelopen twee jaar door opnieuw barrières te nemen. Samen met een aantal niet westerse muzikan ten, de Palestijnse udspeler Hay- tam Safia en de Soedanese percus sionist Osama Maleegi, brengt hij in het project No blues een mix van Amerikaanse folkblues en Ara bische ritmen. De Arabicana is vooral live sterk ontwikkeld. Van Meurs is geen bewuste trend setter, maar beschikt over een per fecte neus voor nieuwe ontwikke lingen. „Ik denk dat ik meer een zoeker dan een vinder ben. Ik word altijd getriggerd door nieuwe dingen, gewoon als nieuwsgierig kunstenaar. Een vinder zou dan van één ding een carrière maken en dat uitbouwen. Ik moet altijd verder." Een millionseller is er nooit gekomen, maar dat biedt hem wel vrijheid lekker te blijven graaien in de muzikale grabbelton. „Ik hou ook van alle muziek en voel het als een beperking met maar één ding bezig te zijn. Mu ziek is een tafel met veel verschil lende lekkernijen die ik allemaal moet proeven. Helaas is tegen woordig de frikadel nogal sterk ver tegenwoordigd op die tafel waar door lekkere exotische gerechten zoals een Zeeuws mosselpannetje van de tafel dreigen te worden ge drukt", geeft de muzikant als beeldspraak. Hij heeft zich nooit verveeld in zijn ruim dertig jaar durende car rière. „Ik verwonder me erover dat er geen dag is dat ik niet gitaar wil spelen en dat de ideeën nooit op houden. Mijn hele carrière voelt ei genlijk als één dag." Toch kan Van Meurs zich druk maken om vooral de muziekindustrie rond het mooie spelletje. „Ik ben geen fan van wat ik de 'hoeramachine' noem. Het opgewonden sfeertje dat muziekbizz en succes kunnen voortbrengen. Op een of andere manier sluipt er een hoop onecht heid en oneerlijkheid in de mate rie." Hij heeft een hekel aan ijdel vertoon, een neus vol coke en mu ziek die er door middel van con necties doorheen gedrukt wordt, maar waar eigenlijk niks aan is. „Ach ik word wat ouder en ben minder gevoelig voor het gehijg", concludeert the Watchman. Dubbelconcert The Watchman en No Blues en Ad Vanderveen met zangeres Kerstin de Ligny, zondag 16 maart, Vlissingen, Arsenaalthea ter, 15.00 uur. Hendrien van Weele-Wiskerke. foto Dirk-Jan Gjeltema De 73e Boekenweek staat in het te ken van 'de derde leeftijd', ofwel ouder worden en ouderdom. De PZC laat dagelijks een 'lezer op leeftijd' aan het woord over lezen en over boeken die hem of haar na aan het hart liggen. Vandaag in de derde aflevering: Hendrien van Weele-Wiskerke (94) uit Ou- werkerk. door Ali Pankow Titels van die eerste boe ken weet ze niet meer, wel dat ze de bibliotheek van de lagere school destijds in Krabbendijke zo geweldig vond, schien ouderwets. Ik lees ook graag detectives. Een beetje spanning vind ik leuk. Gek hè? Ik heb best een rustig leven ge had. Ik heb veel gelezen van Jo nathan Kellerman over een kin derpsycholoog en van Elizabeth George, maar boeken als De Vlie geraar en het vervolg daarop vond ik ook erg mooi." Sinds haar gezichtsvermogen aanzienlijk minder is geworden, brengen luisterhoeken uitkomst. „Het is fijn hoor, dat ze er zijn. Ik zou niet zonder kunnen, maar het blijft toch een hulp middel. Boeken moet je eigen- HPWMlmBlll 1V WH hoe klein die ook was. „Mis schien stonden er maar 25 boe ken, maar ik kreeg ook vaak een nieuw boek te leen van een schooljuf met wie ik het goed kon vinden." De bieb van de Vakschool in Goes, waar Hen drien het vak van coupeuse leer de, was veel groter. De serie van ]oop ter Heul van Cissy van Marxveldt behoorde tot haar fa vorieten. Hendrien is haar hele leven blijven lezen. „Moderne boeken vind ik tegenwoordig soms zo beschouwend. Ik houd meer van verhalen met een kop en een staart, maar dat is mis- lijk kunnen zien en vasthou den." Hendrien is overigens zeer tevreden over het uitleen systeem. De diskettes met Op Slot van Bernlef en De Voorlezer van Bernhard Schlink heeft ze net beluisterd. „Mijn dochter zorgt altijd voor verzending. Ik geef een lijstje met titels op en dan heb ik zo weer nieuwe in huis. Gelukkig maar, want ik kan echt niet zonder een boek." Boekenweekagenda vandaag: Vlis singen, bibliotheek, 20 uur, lezing Gerard Smallegange over historie en boerenerven in Zeeland. WlmÊÊ - z!f i m Ad van Meurs, ofwel The Watchman, wil zich niet beperken tot één muzikaal ding. Schilderij van Bergense School komt uit collectie Boendermaker. middelburg - De veiling bij het Zeeuws Veilinghuis in Middelburg woensdag en donderdag bevat een belangrijk schilderij van Leo Ge stel. Het werk is afkomstig uit de bijna legendarische collectie Boen dermaker met meer dan 2300 wer ken van de Bergense School. Collectioneur Boendermaker be leefde destijds een roemloos einde en de bank legde beslag op zijn col lectie. Het werk van Leo Gestel dat nu wordt geveild, is mogelijk zelfs via Vroom 8c Dreesman na de oor log verkocht. De Bergense School stond toen weinig in de belangstelling. Nu is dat echter geheel anders en is het werk zeer in trek. De veiling bevat naast kunst en an tiek in het algemeen circa 170 schil derijen en aquarellen. Daartoe be horen veel Zeeuwse werken van onder anderen bekende schilders als Kimpe, Vaarzon Morel, Van Dijck en tien werken van Willem van den Berg. Tevens zijn er zeld zame stukken van de Zeeuwse dracht, miniatuur zilver uit de 18e eeuw, circa 190 kavels Art-Deco en Jugendstill, tegels en sieraden. De veiling bij het Zeeuws Veiling huis begint woensdag en donder dag om 19.00 uur. De kijkdagen zijn zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur, maandag en dinsdag van 10.00 tot 18.00 uur, woensdag van 10.00 tot 17.00 uur en donderdag van 10.00 tot 12.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57