Zeeland 'Laat het investeren in toerisme Dat Z3.1mrOZ6 nou maar over aan ondernemers' Eis: cel voor seks met gehandicapte Voor het gevoel is het Middelburg, maar het is natuurlijk Vlissingen 26 Vrijdag 14 maart 2008 PZCW Recreatie kan hogere belasting niet zomaar laten betalen door klant. door Maurits Sep OOSTKAPELLE - De recreatieonder nemers ruziën met de gemeente Veere over 8 cent. „Het stoort ons dat de gemeente wel bij de twintig goedkoopste van Nederland wil horen voor de inwoners, maar niet voor de toeristen", klaagt Twan Vermeulen van de belangenorgani satie Recron. Acht cent per persoon per nacht, is dat nou zo veel? „Nou, op mijn camping (De Peke- linge in Oostkapelle, red.) heb ik 132.000 overnachtingen per jaar, dus dat is ruim 10.000 euro. Daar kan ik een leuke speeltuin van ko pen." Maar dat is toch niet uw geld? Dat betaalt de toerist aan de gemeente? „Dat is nou de grootste misvatting hierover, dat wij die 8 cent recht streeks doorberekenen aan de toe rist. Dat zou wel heel makkelijk zijn. Ik moet kijken wat de toerist bereid is te betalen. Ik bepaal dus een totaalprijs waarvan ik denk Officier van justitie eist jaar cel, waarvan een kwart voorwaardelijk. door Emile Calon MIDDELBURG - Berouw toonde de 54-jarige Vlissinger in het geheel niet. Hij had gewoon zijn kans ge grepen, zei hij gisteren tegen recht bankpresident J. Hopmans. De man stond terecht voor sek sueel misbruik van een geestelijk gehandicapte jonge vrouw. Hij leer de die cliënte van Arduin kennen op zijn werk bij Integratiebedrijf Léte in Middelburg. Volgens hem vond ze hem leuk en wilde ze ook wel wat meer. Dus haalde hij haar dat die redelijk is voor wat ik te bieden heb. Die grenzen zijn be reikt. Dus die verhoging van de toeristenbelasting gaat ten koste van mijn inkomsten en daarmee van mijn geld voor investeringen." Komt de kwaliteitsverbetering van het toerisme, die de overheden ver wachten van de recreatieonderne mers, anders in gevaar? „Dat is te zwaar uitgedrukt. Maar ik vind wel dat ze de investeringen beter aan de bedrijven kunnen overlaten. Ik heb net 40.000 euro uitgegeven voor asfaltering en 2,3 miljoen euro voor een nieuw cen trum op de camping." De gemeente Veere wil die extra in komsten uit de toeristenbelasting toch ook gebruiken voor investerin gen in toeristische voorzieningen? „Ik twijfel er niet aan dat de ge meente er iets nuttigs mee zou doen. Maar ik kan ook wel iets met die centen doen. En ik ga van dat geld echt geen duurdere auto ITJ Twan Vermeulen van de Recron stoort zich eraan dat de gemeen te Veere wel goedkoop wil zijn voor de eigen inwoners, maar niet voor de toeristen. op 19 november vorig jaar op bij haar Arduinwoning en nam haar mee naar zijn huis. Zowel onder weg in zijn auto als thuis hadden ze seks. Hopmans hield hem voor dat de vrouw zeer zwak begaafd is. „Feite lijk heeft u seks gehad met een kind van drie jaar." De Vlissinger stelde dat hij dat 'aan de buitenkant toch niet kon zien'. De rechtbankpresident wees hem er echter op dat hij toch wist op welke afdeling van Léte ze werkte. Bestraffend: „]e kunt niet zomaar doen waar je zin in hebt." Want geestelijk gehandicapte vrou wen moeten beschermd worden. De ouders moeten erop kunnen kopen. Wij investeren gemiddeld drie ton per jaar op De Pekelinge. Alle ondernemers gebruiken hun inkomsten voor investeringen, maar dat wil maar niet doordrin gen tot de gemeente." U zegt dat de toerist kijkt naar de prijs voor het product, maar hij kijkt toch ook naar de omgeving als hij een bestemming kiest? „Zeker. Een bijdrage van de onder nemers aan het beheer van de stranden is daarom zeker ook ge rechtvaardigd. De omgeving moet er mooi uitzien. Maar wij kunnen niet controleren of de toeristenbe lasting ook echt aan het toerisme wordt uitgegeven." U vertrouwt de gemeente niet? „Absoluut niet. Ik zou wel eens willen zien waar die pakweg 3,9 miljoen toeristenbelasting per jaar naartoe gaat. Ik vermoed dat ik wel wat uitgaven kan doorstrepen om geld vrij te maken voor de plannen die de gemeente nu heeft. Bovendien heeft de gemeen te een paar jaar geleden afgespro ken de toeristenbelasting alleen met de inflatiecorrectie te verho gen. Die afspraak wordt nu eenzij dig verbroken." vertrouwen dat ze werken in een veilige omgeving, aldus de rechter. De man, die geen advocaat wilde, schrok pas toen hij hoorde dat op seksueel misbruik van een gehan dicapte een celstraf van maximaal acht jaar staat. Officier van justitie R. Rammeloo stelde hem direct gerust en vertel de dat hij niet zo hoog zo gaan. Maar alles afwegend vond hij dat een gevangenisstraf wel op z'n plaats is. Hij eiste tegen de Vlissinger een ge vangenisstraf van twaalf maanden waarvan drie maanden voorwaar delijk. Uitspraak 26 maart. Vlissingse jeugd 'pimpt' zelf jongerencentrum De Paraplu. door Maurits Sep VLISSINGEN - Fantastisch dat jonge rencentrum De Paraplu in Vlissin- gen weer open is. Alleen, die zalm roze muren kunnen écht niet meer. „Zo zag het er hier twintig jaar geleden ook al uit", herinnert Sergé van Thienen zich. Hij is opgegroeid in de wijk Pau wenburg, 32 inmiddels en jonge renwerker van De Paraplu. Het is hoog tijd voor iets nieuws en dus wordt het jongerencentrum 'ge- pimpt'. Pimpen: hedendaags woord voor opknappen. Dat gebeurt nog wel gewoon op de aloude manier met verfrollers en witte latex. En een opengeknipte vuilniszak als be scherming tegen verfspatten. „Ik ben geen zwerver man!" Een vuilniszak? Mohammed kijkt wel lekker uit. Maar zodra de roller op en neer gaat, bedenkt hij zich. „Nou, geef toch maar. Straks dan, als de foto gemaakt is." Hij houdt woord. Nadat de foto is gemaakt, trekt hij een vuilniszak aan en gaat door met schilderen. De muren van het jongerencen trum kleuren snel wit. Nu valt nog beter op hoe lelijk dat zalmroze was. Sergé van Thienen is blij met de hulp van de jongeren. „Het is de bedoeling dat ze zelf een handje meehelpen. Het jongerencentrum moet echt van hun worden. Als ze meehelpen, krijgen ze er meer res pect voor en dragen ze er meer zorg voor. De weg ernaartoe is net zo belangrijk als het doel." De Paraplu was voorheen van de De Paraplu Jongeren Activiteiten Soos, maar is een tijd dichtgeweest. In septem ber is het jongerencentrum weer opengegaan onder de vlag van Pal ladium. „Er was ook een verzoek uit de wijk om De Paraplu weer te openen. Sommige mensen had den last van hangjongeren. In feite zijn het gewoon jongeren die sa men willen komen maar geen plek hebben", vindt Van Thienen. „Nu zitten ze hier en niet op straat." En dat is inderdaad een stuk fijner, bevestigt Ouaid (15) knikkend. Hij woont in de Bloemenlaan maar komt vaak naar De paraplu. En tot voor kort hing hij ook op straat in Pauwenburg. Nee, dat was niks. „Koud en nat. In De Paraplu is het veel gezelliger." Hier ontmoet hij vrienden, neven en andere familie. Om te gamen, te kletsen. Hij staat 'Een vuilniszak? Ik ben geen zwerver man. Straks dan, als de foto is gemaakt.' ook vaak achter de bar om fris drank en snacks te verkopen. Het pimpen van De paraplu moet er ook toe bijdragen dat er meer te doen is. Behalve een spelcompu ter, twee tafelvoetbaltafels en een geluidsinstallatie is er niet veel. De jongeren hebben gevraagd om een biljart, een tafeltennistafel, inter netverbinding en computers. In ie der geval wordt voor de geluidsin stallatie een echte dj-boot ge bouwd, zodat jongeren die dat leuk vinden, als dj's kunnen wer ken. „Misschien", zegt Van Thie nen voorzichtig, „zit er voor de toekomstige dj's nog wel een cur sus mengpaneel in." Het jongerencentrum aan de Alexander Gogelweg is gericht op de jeugd uit de wijk Pauwenburg, maar trekt ook veel jongeren uit Bossenburgh, Rosenburgh en het Middengebied van Vlissingen. Het is dinsdag- en donderdagmiddag open van 16-17.30 uur voor jonge ren tot 15 jaar en donderdag- en vrijdagavond van 19.30-22.30 uur voor jongeren vanaf 15 jaar. Binnenkort ook op zaterdagavond voor jon geren vanaf 16 jaar, omndat dan ook alcohol wordt geschonken. Middelburg wil kavel in Mortiere verkopen voor nieuwbouw ziekenhuis. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Dat de Mortiere een geschikte plaats is voor een nieuw ziekenhuis weten ze in Middel burg al lang. Ruim zes jaar geleden wees wethouder Piet Bruinooge die locatie al aan als ideale plaats voor een nieuw te bouwen hoofd ziekenhuis voor Midden-Zeeland. „Zodra er gesproken wordt over nieuwbouw, moeten we direct een stuk grond beschikbaar hebben", zei hij destijds. De directies van de ziekenhuizen weten nu ook dat de grond be schikbaar is. Middelburg heeft ze een aanbod gedaan. Voor een aan merkelijk lager bedrag dan het be drag waarmee de ziekenhuizen zelf hadden gerekend. „Voor de grondprijs van ziekenhuizen zijn normen", zegt Jos Kouwer van de gemeente. „En daar zitten wij on der. Het is zeker een reële prijs, een prijs die gangbaar is voor de gebouwen met een maatschappelij ke functie. We gaan de grond niet weggeven voor een euro per vier kante meter." De landelijke normen voor de grondprijzen van ziekenhuizen zijn volgens Middelburg gebaseerd op prijzen die gangbaar zijn in de Randstad. Grond in een provincie hoofdstad als Middelburg wordt ook kostbaarder geacht dan grond in een plaats als Goes. Daarom kwamen de ziekenhuizen hoger uit dan de gemeente zelf, toen ze de kosten voor nieuwbouw in Mid delburg berekenden. Pikant detail is dat de grond in de Mortiere helemaal niet in Middel burg ligt. De kavel tussen de A58 en de woonboulevard Mortiere is Vlissings grondgebied. Middelburg kocht de kavel toen er een jaar of tien geleden plannen werden ge maakt voor de bouw van de Mor tiere. De Vlissingse grond zou on derdeel geweest zijn van een boer derij die in beide gemeenten lag en die in haar geheel door Middel burg is gekocht. „Voor het gevoel is het daar natuur lijk Middelburg, maar het is echt Vlissingen, zegt Kouwer. „We heb ben het ook met opzet niet over de Middelburgse kavel, maar over de Mortiere bij Middelburg." Dat de kavel in Vlissingen ligt, heeft Middelburg al een keer hard handig gemerkt. De poging om amusementscentrum Zep daar te vestigen, strandde op hevig verzet van Vlissingen. De buurgemeente vreesde concurrentie van de detail handel in Zep voor de winkels in de Vlissingse binnenstad. Uiteinde lijk besloot Middelburg om Zep aan de andere kant van de Schroe- weg te bouwen, binnen de eigen gemeentegrens. Vlissingen staat trouwens nu ook niet te springen om een nieuw zie kenhuis in de Mortiere, zegt wet houder Frans Prins. „Op dit mo ment zijn er te weinig gegevens om een definitieve locatie te kie zen. Dat blijkt uit het rapport dat de drie Walcherse gemeenten heb ben laten opstellen. Als we dat wel doen, maken we dezelfde fout als de ziekenhuisdirectie." „Bovendien hebben we een prach tig ziekenhuis. Dat zou verbouwd kunnen worden tot modern zie kenhuis. Alle opties staan voor ons nog overeind, eventueel ook de sportboulevard tussen Middel burg en Vlissingen in. En er zijn nog wel meer lokaties te noemen." PZC Donja Odijk Kavel nieuwbouw ziekenhuis Oost- Souburg Nieuw- en St.Joosland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 50