Binnenland Godslastering kan uit de wet Vrijwel alle ouderen krijgen verkeerde of te weinig medicijnen Europa steunt Nederland bij rellen na Wilders-film 4 j Vrijdag 14 maart 2008 pzc Minister Hirsch Ballin (Justitie) komt in april met nieuw voorstel. den haag - Het verbod op godslas tering kan uit het Wetboek van Strafrecht worden geschrapt, al leen de vraag is wanneer. Dat is de conclusie van een overleg in de Tweede Kamer gisteren. Minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie on derzoekt of het bekritiseerde wets artikel 147 breder kan worden ge bruikt. Het kabinet had in oktober besloten het verbod te handhaven. Een meerderheid van PvdA, SP, WD, GroenLinks en D66 wil af van artikel 147. De coalitiefractie PvdA spreekt nog geen steun uit voor een SP-voorstel om de bepa ling per direct te schrappen. CDA, Christenunie en SGP verzet ten zich fel tegen afschaffing. „Het artikel is overbodig, zo wordt vaak geredeneerd, omdat belediging al strafbaar is", aldus CDA-Kamerlid Sybrand van Haersma Buma. „Maar dat is onjuist. Het punt is dat het beledigen van God niet on der een ander wetsartikel valt." Het CDA proeft uit de pleidooien voor afschaffing van het verbod een gebrek aan begrip voor gelovi- gen.Een Kamermeerderheid vindt echter dat gelovigen voldoende be schermd worden door andere wet ten tegen belediging. „Voor de wet is iedereen gelijk", zei SP-Kamer- lid Jan de Wit. Ook in Zeeland zijn de meningen verdeeld. Aarnoud Jobsen, vice- voorzitter en predikant van de Pro testantse Gemeente Goes, is 'niet voor' het afschaffen van het wets- JJI Ooit zal het verbod op godslaste- ring verdwijnen uit het Wetboek van Strafrecht. De vraag is wan- neer. De meningen blijven ver deeld over het wetsartikel 147. VAN STRAATEN artikel over godslastering. „Aan de ene kant heb je te maken met vrij heid van meningsuiting. Dat is een groot goed. Maar op het moment dat er haat gezaaid wordt, is er een grens bereikt. Een apart artikel is nodig, omdat religie voor veel mensen een wezenlijk stuk van de identiteit is. Het kan bovendien noodzakelijk zijn als het bijvoor beeld gaat om de film van Geert Wilders. Als die zoveel haat zou zaaien dat alle grenzen overschre den worden, dan kan zo'n wet ge bruikt worden. Ik zou meer zijn voor een artikel tegen het zaaien van haat op grond van religieuze overtuiging. Zo'n artikel moet ook gaan over de islam, mensen met humanistische overtuigen of men sen die niet geloven." Predikant Michiel de Zeeuw uit Zierikzee verbaast zich over alle ophef. Hij is voorzitter van de Al gemene Klassikale Vergadering Zeeland, een samenwerkingsver band van classen in de provincie. „Het heeft alles te maken met de discussie over de film van Wilders. Er zijn vast nog veel meer onge bruikte artikelen in het wetboek. Ik vind het een vreemde discussie: hij wordt versmald naar het meten met twee maten ten opzichte van gelovigen en niet-gelovigen. Daar gaat iedereen veel te veel in mee." Jan Veldhuijzen, voorzitter van de Walcherse afdeling van het Huma nistisch Verbond vindt dat het arti kel al lang geleden afgeschaft had moeten worden. „Het is niet no dig, want artikel 137 gaat over de zelfde dingen. Ik vind bovendien dat zo'n soort artikel niet thuis hoort in de wet. De wet moet op iedereen van toepassing zijn, niet alleen op mensen met een be paald geloof" pagina 3: commentaar pagina 12 en 13: dilemma van de ge krenkte gelovige door onze correspondent Hans de Bruijn brussel - Nederland kan rekenen op steun van de Europese partners als de anti-islamfilm van Geert Wilders leidt tot gewelddadige ac ties in de moslimwereld tegen ons land. Op de Europese top in Brus sel vroeg en kreeg premier Jan Peter Balkenende gisteravond die toezegging van zijn collega's. De EU-leiders spraken zich niet openlijk uit over de film zelf, maar zij staan op de bres voor de vrij heid van meningsuiting. Wat die steun zal inhouden, bleef echter onduidelijk. Balkenende legde de andere EU-leiders uit dat de regering het niet eens is met de opvattingen van Wilders, maar dat hij op grond van de vrijheid van me ningsuiting het recht heeft om de film uit te brengen. Met name de liberale Deense premier Anders Fogh Rasmussen benadrukte dat de EU achter Nederland moet staan als dat in problemen komt. Denemarken was twee jaar gele den zelf doelwit van acties uit de moslimwereld na de publicatie in Deense kranten van cartoons van de profeet Mohammed. In de wandelgangen klonken ech ter ook andere geluiden. De Bel gische oud-premier Wilfried Mar tens, voorzitter van de Europese christendemocraten, noemde een film die negatief is over de islam 'onaanvaardbaar'. „Wij verwerpen zo'n film", zei hij na een overleg met christendemocratische leiders. Onderzoekster bepleit beter samenwerken huisarts en apotheker. door Michiel Willems nijmegen - Bij vrijwel alle oudere patiënten klopt het medicijnvoor schrift niet. TVvee op de drie oude ren krijgt te weinig medicijnen voorgeschreven. Een derde van de ouderen krijgt bovendien genees middelen met negatieve effecten ofbijwerkingen. Dat blijkt uit onderzoek van Wil- ma Denneboom, apotheker en on derzoekster bij de afdeling Kwali teit van Zorg van het UMC St Rad boud in Nijmegen. Denneboom vindt dat apotheker en huisarts ge zamenlijk periodiek de medicatie van hun oudere patiënten moeten controleren. De onderzoekster heeft zich uit sluitend gericht op thuiswonende ouderen die dagelijks meer dan vier geneesmiddelen naast elkaar gebruiken. Veel van de 286 gecon troleerde ouderen blijken in de praktijk minder medicijnen te ge bruiken dan voorgeschreven. Bovendien hebben zij vaak prakti sche problemen met het medicijn gebruik, zoals bij het breken van ta bletten of het toedienen van oog- druppels. Ook worden medicijnen regelmatig op het verkeerde mo ment ingenomen. Zijn de veelvoorkomende gebrui kersproblemen al ernstig, onder zoekster Denneboom maakt zich vooral grote zorgen over de vele onjuistheden en onvolkomenhe den in de recepten. In 98 procent van de onderzochte gevallen krij gen de ouderen niet de juiste dose ring. Bovendien krijgen zij soms medicijnen voorgeschreven die ei- Apotheker en huisarts zouden ge- zamenlijk de medicatie van hun oudere patiënten moeten contro leren. Want bij bijna alle ouderen klopt het voorschrift niet. genlijk niet door hen gebruikt zou den moeten worden. Meer dan eens heeft Denneboom vastgesteld dat voor een betere be handeling aan de voorgeschreven medicatie, geneesmiddelen zou den moeten worden toegevoegd. Een regelmatige controle door de apotheker in samenspraak met de huisarts geeft veel betere resulta ten, zegt Denneboom. Dit overleg zou dan niet schriftelijk moeten plaatsvinden, maar in een een-op-een contact tussen arts en apotheker. Niet alleen leidt een persoonlijk contact tussen apothe ker en huisarts tot een groter aan tal wijzigingen in het voorschrijfge- drag, het overleg wordt door bei den ook positief gewaardeerd. Sinds de openbare apotheker is op genomen in de Wet op de Genees kundige Behandelings Overeen komst, is niet alleen de arts maar ook de apotheker verantwoorde lijk voor de kwaliteit en veiligheid van de medicatie. Gfil TocH t-EkkEFcl VAK/M£ AF.kRUlXENBoL Inspectie grijpt in bij 'omgekat' vlees den haag - De Algemene Inspec tiedienst (AID) heeft woensdag 5000 kilo vlees in beslag genomen dat niet aan de regels voor mense lijke consumptie voldeed. Het OM heeft gisteren gemeld dat dit is gebeurd bij een onderzoek naar het 'omkatten' van vlees voor diervoeder naar vlees voor mense lijke voeding. Studenten: 25 jaar om schuld terug te betalen utrecht - Studenten moeten 25 jaar de tijd krijgen om hun studie schuld terug te betalen. Dat stelt het Interstedelijk Studenten Over leg (ISO) voor aan minister Ro nald Plasterk van Onderwijs. Die had aan het ISO en de Lande lijke Studentenvakbond (LSVb) ge vraagd of de huidige termijn van vijftien jaar verruimd moest wor den. De LSVb is voor vijftien jaar. Met 254 kilometer per uur over de Afsluitdijk breezanddijk - Een Deense auto mobilist is gisteren met een gemid delde snelheid van 254 kilometer per uur over de Afsluitdijk gere den. De Deen werd aangehouden en betaalde ter plekke een boete van 1500 euro. Omdat het een buitenlander be trof, kon de politie de auto en het rijbewijs niet in beslag nemen. Wolapen lijden aan hoge bloeddruk wageningen - Wolapen die in ge vangenschap leven, lijden aan ho ge bloeddruk en gaan eerder dood dan hun soortgenoten in het wild. Dat komt doordat de gevangen die ren te veel suiker eten. De suiker krijgen ze binnen via fruit dat tot hun dieet behoort. Dat heeft Kim- berly Ange-van Heugten van de Wageningen Universiteit ontdekt. Ahtisaari is fel tegen toenadering tot Servië vlaardingen - Oud-bemiddelaar voor Kosovo Martii Ahtisaari is fel tegen Europese toenadering tot Servië zolang Belgrado niet mee werkt aan het Joegoslavië-Tribu- naal. De Finse oud-president was in Nederland om de Geuzenpen ning 2008 te ontvangen. Hij kreeg de prijs voor zijn bemiddeling bij conflicten, zoals in Kosovo. Meer verkooppunten na sluiting postkantoor den haag - Het aantal verkoop punten waar klanten van TNT Post terechtkunnen na de sluiting van 250 postkantoren wordt niet minder, maar meer, schrijft staats secretaris Frank Heemskerk aan de Tweede Kamer. Het komende jaar stijgt het aantal verkooppunten van de diensten van TNT Post met 750 tot 2600. Scholier drukt sigaret in gezicht medeleerling bemmel - Een 17-jarige scholier uit het Gelderse Eist is gisterochtend aangehouden, nadat hij zijn sigaret had uitgedrukt in het gezicht van een 18-jarige medeleerling uit Driel. Dat gebeurde op het school plein van hun school in Bemmel. De Drielse jongen schakelde de po litie in en deed aangifte. Daarop is de jongen uit Eist aangehouden op verdenking van mishandeling. Omvang pardongroep kleiner dan verwacht den haag - Iets minder buitenlan ders dan verwacht mogen op grond van de pardonregeling in Ne derland blijven. De Immigratie- en Naturalisatiedienst heeft aan ruim 26.500 mensen laten weten dat ze een verblijfsvergunning kunnen krijgen. De dienst heeft er nog 'en kele honderden' te gaan. Het kabi net ging uit van 27.500 mensen. Martii Ahtisaari

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4