Praat met een tekenfilmfiguur Er was eens... STITCH LIVE! VERLEGT GRENZEN TECHNOLOGIE Maar met de huidige reactiesnelheid van computers... Ik heb het gevoel dat we toch wel heel dichtbij zijn gekomen. Dat merken we ook aan de reacties van het publiek." De techniek opent nieuwe deuren. In de diverse parken lopende talloze figuren als Pluto, Mickey en Donald rond. Die niet kunnen praten. Op de vraag of we in de toekomst ook met hun een goed gesprek kunnen hebben, reageert ze la chend. „Ik weet zeker dat er serieus over wordt nagedacht. Nu dit ontwikkeld is, gaan we zeker verder kijken naar nieuwe mogelij kheden Meer zegt zé er niet over, want de techniek van Stitch is op dit moment het grootste geheim in de animatiewereld. En in de bijbehorende attractieparken van de diverse tekenfilmstudios, waar al jarenlang een felle strijd woedt om de bezoeker. Maar de bezoeker zal heeksnel Bij Stitch Live! ontmoeten de animatiewereld en de echte wereld elkaar. vrienden worden met Stitch, een figuur die alweer bijna in de vergetelheid was geraakt. Maar inmiddels aan een tweede leven is begonnen en animatie menselij ker dan ooit maakt. Deze commerciële bijlage van de Stentor, de Gelderlander, TC Tubantia, BN/DeStem, Brabants Dagblad, Eindhovens Dagblad en PZC verschijnt in een oplage van 1.000.000 exemplaren. Coördinatie: Corno van den Berg Redactie: Corno van den Berg en Roy Verheul Fotografie: Disney en eigen foto's Vormgeving: Prepress commercieel Wegener NieuwsDruk Gelderland Per jaar bezoeken Nederlanders bijna een miljoen keer Disneyland Resort Paris. De meesten van ben trekken meerdere dagen uit voor een bezoek. Attracties als Space Mountain: Mission 2 en Pirates of the Caribbean zijn populair. Ook shows als The Legend of the Lion King en de diverse parades doen het goed. De Amerikaanse tekenfilmgigant streek in igg2 neer in Europa. Ten oosten van Parijs verrees een sprookjeswereld onder de naam Euro Disney. Met het Disneyland Park, het uitgaanscentrum Disney Village en zeven themahotels. In 2002 opende het naastgelegen Walt Disney Studios Park haar deuren, waar je een kijkje op een filmset krijgt. Ook wijzigde de algemene naam in Disneyland Resort Paris. Vorig jaar werd het 1se verjaardagsfeest gevierd. Disneyland Park kreeg een nieuwe parade, terwijl op de achtergrond het feestelijk versierde Kasteel van Doornroosje te zien is. En twee attracties openden hun deuren: Crush's Coaster en Cars Race Rally. Vanwege de positieve reacties gaat het feest tot maart 20og nog door onder de naam 'de grote finale'. Met ook nu nieuwe attracties: Stitch Live! en The Twilight Zone Tower of Terror. Alle nieuwe attracties zijn te vinden in Walt Disney Studios Park, dat daarmee tevens volwassen is geworden. In deze Disneyland-special tal van suggesties voor minder bekende uitstapjes. Voor kleine kinderen, jongeren en families. En een blik achter de schermen hoe parades, shows en nieuwe attracties tot stand komen. Stitch Live! is vanaf 22 maart open. Disneyland Hong Kong had de primeur met deze attractie. Californië en Florida volgden met soortgelijke attracties. Stitch is het eerste Disney-fïguur waar daadwerkelijk mee kan worden gepraat. De voorstelling in Parijs is afwisselend in het Frans en het Engels, duurt ongeveer twintig minuten en kan worden bijge woond door tweehonderd personen tegelijk. Elke show is anders en kent geen voorgeschreven verhaal. Bezoekers reageren verbaasd op de echte gesprekken met een animatiefiguur. Een gesprek met een tekenfilmfiguur kan niet. Toch? Tachtig jaar geleden begon Walt Disney met het maken van tekenfilms. Door diverse glasplaten met tekeningen boven elkaar te houden verkreeg hij diepte. Sindsdien ontwikkelt de animatiewereld zich snel. Nieuwe techniek maakt het inmiddels mogelijk een echt gesprek met een tekenfilmfiguur te hebben. „ledereen vraagt hoe we het hebben gedaan Stitch Live! is een nieuwe manier om mensen en animatiefiguren met elkaar te laten praten." Aan het woord is de Schotse Christine Tweedly (55). Zij is 'imagineer', een samenvoe ging van 'imagination' (verbeelding) en 'engineer' (bouwkundig ontwerper). In goed Nederlands: creëerden En bij Walt Disney Imaginee- ring is zij cén van de mensen die attrac ties verzinnen. „Bij Stitch Live! breng je in eerste instantie een bezoek aan de televisiestudio's van het Disney Channel. Voor een rondleiding." Terwijl je rondkijkt gaat een aanwezige ruimteverkeersleider op zoek naar bui tenaards leven. Stitch komt op een groot scherm tevoorschijn en gaat een echt gesprek aan met het publiek. „Iedereen vraagt ons hoe we het hebben gedaan. Ik zeg alleen dat het een combinatie van di gitale projecties en geavan- ceerde stemgestuurde animatie is. Het is geen persoon met een animatiepak aan of zo. Wat technologie betreft, is dit het nieuwste van het nieuwste." Christine legt uit dat er bewust gekozen is voor Stitch, een ondeugend tekenfilm- figuur uit de film Lilo Stitch uit 2002. Stitch is een buitenaards wezen dat een ruimte voertuig heeft gesto len. Hij landt met zijn voertuig op aarde, op Hawaï om precies te zijn. En ontmoet het meisje Lilo. De film was een onge kend succes, met name door de grap pen uithalende Stitch en de muziek van Elvis Presley in de film. „En wie kan er dan beter een gesprek met de bezoekers beginnen dan Stitch?" Ze vervolgt: „Het is leuk om het onmogelijke te doen. Decennialang werd gedacht dat de mensenwereld en animatiewereld elkaar nooit in het echt zouden kunnen ontmoeten. Ik was daar eigen lijk zelf ook van overtuigd. Christine Tweedly Vraag Stitch de hemd van het lijf. Doe het luid en duidelijk, zodat hij je goed kan horen. Lok hem gerust een beetje uit de tent met lastige vragen. Ondeugend als hij kan dat tot verrassende momenten leiden. Als je jarig bent, geef dat van tevoren aan. Hij zetje dan op geheel eigen wijze in het zonnetje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 29