Relaties De worsteling van stiefmoeder elke doelgroep o PZC Vrijdag 14 maart 2008 19 Stiefmoederdag stiefmoeder uit de sprookjes te ver mijden, doen vrouwen volgens Heybroek vreselijk hun best aardig gevonden te worden. „Ze cijferen zichzelf volledig weg en nemen zorgtaken op zich, waar ze zich vooral in het begin verre van moe ten houden." Wie de rommel van haar stiefkin deren opruimt, vraagt om proble men, aldus Heybroek. „Het is als met een nieuwe baan. Je ziet di rect wat fout gaat en wil dat veran deren. Toch kun je beter eerst de kat uit de boom kijken. Voor de kinderen is er al zoveel veranderd, nóg meer veranderingen leiden al leen maar tot fricties en ruzies." Dat kinderen uit een stiefgezin de thuissituatie bij een stiefmoeder tes is ver te zoeken en men ont vangt vaak ongewenste reacties', al dus de initiatiefnemers op de site. Iedere doelgroep een eigen site: dat lijkt efficiënt zoeken, maar kan ook het blikveld vernauwen om dat persoonlijkheid een onderge schikte rol speelt. „Je sluit op voor hand mensen uit als je bijvoor beeld alleen kijkt naar iemands ui terlijk", zegt Annemarie Deter- man, psycholoog en singlescoach bij Parship, een van de grotere alge mene datingsites in Nederland. „Wij denken dat andere zaken doorslaggevend zijn als het gaat om een serieuze relatie." Bij Parship worden mensen via een persoonlijkheidstest aan el kaar gekoppeld. „Bij ons worden foto's ook pas in een later stadium zichtbaar, juist om te voorkomen negatiever ervaren dan bij een stiefvader, zoals onlangs uit onder zoek door het CBS bleek, is dan ook eenvoudig te verklaren vol gens Heybroek, „Vrouwen probe ren beter te zijn dan de moeder van hun stiefkinderen." 'Dom', vindt de therapeut. „Geen moeder is te vervangen en dat moet je vooral ook niet proberen." Het kost stiefgezinnen zo'n vier tot zeven jaar om te kunnen func tioneren als 'gewoon' gezin. „Als ik dat voorafhad geweten, was ik niet zo erg aan mezelf gaan twijfelen", zegt Van Goethem, die leerde dat ze de opvoeding van haar stiefdochter aan haar partner over moest laten om een band met het meisje te kunnen opbou- dat mensen puur op uiterlijk selec teren. Stel dat je zegt 'ik val op blond haar en blauwe ogen', dan sluit je iedereen die daar niet aan voldoet bij voorbaat uit. Terwijl je een geweldige klik kunt hebben met iemand met donker haar." Een doelgroepsite moet vooral ge zien worden als community van mensen met dezelfde interesses, stelt Marilou Lommers van Farm date. Farmdate begon in 2001 als informatiesite voor boeren en is sinds 2003 een datingsite. „Farmda te is bedoeld voor mensen met in teresse in het boerenleven. Kijk, ie mand die helemaal niet van bees ten houdt, moet niet gaan samen wonen met een veehouder. En als je in Amsterdam wilt blijven wo nen, hoefje ook niet op onze site te zoeken. Maar we zijn er niet al- wen. „Ik stapte uit de correctierol en deed vooral leuke dingen met haar, we werden maatjes. Op die manier verdiende ik autoriteit, waardoor ik me inmiddels een beetje met de opvoeding kan be moeien." m haar ervaringen met andere stiefmoe ders te kunnen delen, richtte Maaike van Goethem de Stichting Stiefmoe ders op. Via de website van de stichting (www.stichtingstiefmo- ders.nl) is een mailconsult bij Hey broek mogelijk en koppelt de ini tiatiefneemster stiefmoeders aan elkaar, die per e-mail ervaringen willen uitwisselen. In een jaar tijd leen voor boeren." Een groot voor deel van doelgroepdaten is volgens Lommers dat bezoekers bepaalde overeenkomsten hebben. „Agra riërs kunnen bij ons met boeren dochters praten over melkquota, dat kan op andere sites niet. Maar uiteindelijk vinden mensen elkaar aardig omdat ze elkaar liggen en niet omdat ze boer zijn." vonden 300 stiefmoeders een 'mailmaatje' en kreeg Heybroek zo'n honderd hulpvragen. Ook voor de eerste Stiefmoederdag in maart loopt het volgens Van Goethem storm. Familietherapeut en stiefmoeder- coach Ietje Heybroek begrijpt die flinke toeloop wel. „Sommige stief moeders hebben echt grote proble men. Zoals de weekendstiefmoe ders, die op donderdag buikpijn hebben omdat de stiefkinderen ko men, die haar soms volledig nege ren, maar voor wie ze wel staat te koken. Als anderen dan beamen dat het heel vervelend omgaan is met kinderen die roepen dat je toch hun moeder niet bent, is dat een hele steun." Van moslim tot veganist Er zijn talloze datingsites voor specifieke doelgroepen. Hieron der een kleine greep uit het enorme aanbod. Agrariërs: Farmdate.nl. Christenen: Opzoeknaarjou.nl en Crosspoint.net. 50-plussers: 50plusmatch.nl. Hoger opgeleiden: Match4me.nl. Dikke mensen: Andermaat- je.nl. Rijke mensen: Millionaire- match.com. Voor wie een gemengde rela tie zoekt: Interracial- match.com. Mensen met een beperking: Aypa-datingcom. Beauty's: Mooiemensen.com. Moslims: Muslimmatch.com. Vegetariërs en veganisten: Vegadates.com/nl. Duur nepmedicijn blijkt prima te werken Als het duur is, zal het wel goed zijn. Een placebo (nepmedicijn) werkt beter als het wordt aangebo den als een 'duur medicijn' dan wanneer het wordt aangeboden als een goedkoop medicijn. Dit concludeert R. Waber (Massachu setts Institute of Technology, Cam bridge) in het tijdschrift JAMA op grond van onderzoek bij 82 perso nen. Een (niet werkzame) 'pijnstil ler' verminderde bij meer mensen de pijn als hen verteld werd dat de pil 2,50 dollar kostte, dan wanneer zij te horen kregen dat de pil maar 10 dollarcent kostte. Verlegenheid blijkt deels genetisch bepaald Verlegenheid en introvertheid zijn deels genetisch bepaald. Mensen die verlegen en/of introvert zijn dragen vaker een bepaalde variant van het gen RGS2 dan mensen die niet verlegen of introvert zijn. Dit constateert J. Smoller (Harvard Me dical School, Boston) in het vak blad Archives of General Psychia try op grond van onderzoek bij on geveer 1.000 personen. Smoller wil nu bekijken of het gen ook in verband kan worden gebracht met bepaalde vormen van angststoorni- sen. Rokers laten griezelen lijkt goede therapie Shocktherapie lijkt het enige dat rokers kan laten stoppen. Rokers na een longfunctiemeting confron teren met hun 'longenleeftijd', le vert tweemaal zoveel 'stoppers' op als rokers de uitslag van een long- fiinctiemeting geven in medische termen, schrijft G. Parkes (huisarts in Hoddesdon) in het British Medi cal Journal op grond van een test onder 561 rokers. Een vijftigjarige roker heeft al gauw een longenleef tijd van 75 jaar, dat wil zeggen dat zijn longen vergelijkbaar zijn met die van een 75-jarige niet-roker. Ginkgo biloba-extract vertraagt dementie Bij 85-plussers die supplementen met extracten van Ginkgo biloba slikken, vermindert de kans op de eerste fases van dementie. Dat komt naar voren uit een ruim drie jaar durend onderzoek van de Oregon State University onder 120 senioren. De helft van de groep slikte driemaal daags een placebo, de andere helft een ginkgo-extract. Statistisch bleek dat bij de groep ouderen die trouw hun supple ment slikten, de kans op het afne men van de mentale vermogens met een factor drie daalde. Ouders besteden meer tijd aan het eerste kind Het oudste kind krijgt dagelijks bijna een half uur meer 'quality ti me' van de ouders dan het tweede kind. Dat zou kunnen verklaren waarom oudste kinderen vaker am bitieuzer zijn en minder risicoge drag vertonen, zeggen onderzoe kers van de Brigham Young Uni versity in Utah. De onderzoekers vergeleken gegevens van duizen den gezinnen. Tweede kinderen krijgen dagelijks 22 minuten min der tijd van vader en 27 van moe der. Hetzelfde patroon geldt voor derde en vierde kinderen. De Stichting Stiefmoeders houdt morgen (zaterdag 15 maart) in Tilburg de eerste Stiefmoederdag met diverse workshops. Meer informatie: www.stichtingstiefmoeders.nl. Het boek Kinderen cadeau - Een boek voor eigentijdse stiefmoe ders van Yolan Witterholt ver scheen bij uitgeverij Spec trum. Ietje Heybroek schreef met Boukje Overgaauw het boek De dynamiek van een stiefgezin. Verschenen bij uitgeverij SWP. De Stichting Stiefmoeders Ne derland start vanaf mei met speciale gespreksgroepen voor stiefmoeders, onder meer in Drenthe (Borger), Bra bant (Oosterhout), Zuid-Hol land (Stellendam) en Utrecht (Amersfoort). De stichting doet ook onder-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19