Relaties Een datingsite voor 'Mama, jij pest mij nu ook!' 18 Vrijdag 14 maart 2008 PZC OPVOEDEN door Annie de Vreugd Het kind moet van binnenuit gaan kiezen voor ander gedrag. Fleur verheugt zich enorm op zaterdagavond. Dan is er in het buurthuis een disco voor kinderen vanaf 8 jaar. Ze is nu oud genoeg, het is voor haar een echte mijlpaal. Haar vriendinnetje Kirsten gaat ook voor het eerst. Ze zijn al vanaf de peuterspeelzaal onafscheidelijk. Zie je Fleur, dan is Kirsten niet ver weg. Ze hebben het al dagen over wat ze die avond aantrekken en hoe hun haar moet zitten. De hechte band wordt verstevigd door de voorpret over het avontuur. Maar zaterdagochtend valt het plan in duigen. Kirsten is stout geweest, heeft haar moeder een grote mond en een klap gege ven. Moeder bestraft haar dochter voor dit gedrag. „Jij mag vanavond niet naar de disco!" Kirsten zit te pruilen op haar ka mer, net als Fleur. Zij heeft niets misdaan, toch krijgt ze straf Natuurlijk, ze kan alleen naar de disco gaan, maar dat is niet hetzelfde. Samen met Kirsten was veel leuker geweest. Nee, Fleur heeft nu ook geen zin meer. Allebei wel of allebei niet. De ouders van Kirsten mogen zelf de straf bepalen, maar je kunt de vraag stellen of deze straf in verhouding staat tot het delict. Bovendien heeft deze straf een neveneffect. De vriend schap van de twee komt onder druk te staan. Dit soort bestraf fingen moet niet al te vaak voor komen, want dan kan Fleur er wel eens de brui aan geven. Was de kwestie erg genoeg om een vriendschap op het spel te zetten? Vriendschappen moet je in deze individualistische sa menleving koesteren. En niet alleen vriendschappen. Steeds meer kinderen van gescheiden ouders groeien op in een ander gezin dan hun broertje of zusje. Eén van beiden woont bij voorbeeld bij vader, de ander bij moeder. Zo was pas op televi sie dat er een gezamenlijke activiteit op stapel stond voor twee broertjes die in verschillende gezinnen woonden. Om de een of andere reden mocht één van de twee voor straf niet mee. De jongen die nog wel mee mocht, vond dat zijn ouders hem onrecht aandeden. „Jullie pesten mij nu ook." Hij was zo graag samen met zijn broertje gegaan. De ouders lieten de kans glip pen om de band tussen de broertjes aan te halen. Het is voor deze kinderen al lastig genoeg broertjes te zijn. De straf had ook anders kunnen zijn. Geen televisie kijken, vroeg naar bed, op de trap zitten om na te denken. Voorop staat dat belonen van gewenst gedrag beter werkt dan bestraffen van ongewenst gedrag. Maar als voor straf wordt gekozen, is het wel handig een straf te kiezen die alleen het kind treft om wie het gaat. Ouders kunnen heel strikt volgens de gedragsleer straffen, dat schept duidelijkheid voor de kinderen. Net als bij een hond geen enkel ongewenst gedrag door de vingers zien. Opvoeden wordt dan toegepaste gedragswetenschappen. Maar er is meer in het leven dan beloning en straf. Een kind is geen hond. Met een kind kun je praten, uitleggen, consensus zoeken, een deal sluiten. Dingen die bedoeld zijn om saamhorigheid, vriend schap of familiebanden te onderhouden, kunnen beter niet worden ingezet als straf Het nut ervan ontgaat een kind, het is geen leermoment. Het middel is erger dan de kwaal. Goed uitleggen waarom bepaald gedrag niet wordt geaccepteerd, is beter. Het inzicht in de gevolgen van gedrag moet worden vergroot, zo dat het kind van binnenuit kiest voor ander gedr; En niet omdat van bui tenaf straf dreigt. „Kir sten, ik vind het niet leuk als jij me slaat als je het niet met me eens bent. Jij vindt het toch ook niet leuk als ik jou zou slaan. Er zijn zoveel mensen die het niet met elkaar eens zijn. Als we dan allemaal zouden gaan slaan, wordt het een grote janboel." Zet haar des noods een poosje op de gang om af te koelen. Maar laat haar na het uitzit ten van haar straf toch fijn met haar vriendinnetje naar de disco gaan. illustratie Eliane Duvekot —8 w Het aantal echtscheidingen neemt jaarlijks toe en daarmee het aantal stiefgezinnen. Stiefmoeders worstelen met hun nieuwe rol. „Ik voelde me een stadswacht. Iemand naar wie toch niemand luistert." door Mandy Pijl foto Studio Kastermans/GPD ie koppelt niet automatisch 'bo ze' aan stiefmoe der? Welk kind wil er graag een tje hebben? Vanaf de eerste dag heb je de taak aan de hele wereld te la ten zien dat je deugt. Een stief moeder leert al snel haar gevoelens voor zich te houden, haar ergernis sen in te slikken Alles omwille van de liefde'. Het zijn passages uit het boek Kin deren cadeau van stiefmoeder Yo- lan Witterholt. Maaike van Goethem vindt Witterholts wor stelingen met het stiefmoeder schap herkenbaar. Van Goethem kreeg de 2-jarige dochter van haar vriend 'cadeau' bij hun relatie. „Een kind waarvoor ik niet had ge kozen, maar waar ik wel iets mee moest. Ik ben in elke mogelijke val kuil gestapt." Jaarlijks krijgen zo'n 50.000 tot 60.000 kinderen te maken met een scheiding van hun ouders, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Zeker 40 procent van hen kan re kenen op de komst van een stiefva der of een stiefmoeder. Volgens Van Goethem hebben stiefmoe ders het zwaar vanwege hun vage rol. „Moeders hebben een duidelij ke rol: ze zorgen voor hun kinde ren, van wie ze onvoorwaardelijk houden. Een stiefmoeder is geen moeder, geen tante, geen vrien din. Ze moet zelf uitzoeken wat ze betekent voor de kinderen van haar partner en wat die voor haar betekenen." Van Goethem ontdekte al snel dat ze weinig autoriteit had over haar stiefdochter, die in de weekeinden bij haar en haar vriend woont. „Ik stapte automatisch in de opvoed- rol, maar voelde me een stads wacht. Iemand naar wie niet wordt geluisterd, omdat ze toch geen bon kan uitschrijven." De peuter zocht bij haar stiefmoe der grenzen op. „Als ik zes keer 'nee' zei, ging ze nóg door, terwijl één waarschuwing van m'n vriend genoeg was. Ik had het ge voel dat ze me totaal niet serieus nam." Ze had verwacht meteen van haar stiefdochter te houden, maar dat had veel meer tijd nodig. „De onvoorwaardelijke liefde van mijn vriend voor haar had ik als stiefouder niet. Ik had haar niet zelf opgevoed. Daardoor was 'hou den van' niet vanzelfsprekend." Irreële verwachtingen van beide partners zorgen voor de meeste problemen in stiefgezinnen, weet familietherapeut en stiefmoeder- coach Ietje Heybroek. „Ze trappen er allemaal in. De vader verwacht dat de stiefmoeder net zoveel van zijn kinderen houdt als hijzelf, en de stiefmoeder denkt dat zijn kin deren meteen van haar houden en dat ze meteen een gewoon gezin vormen." Om elke gelijkenis met de boze Tips van stiefmoedercoach Praat voordat jullie gaan samen wonen over ieders gezinscul tuur, over jouw gewoonten, die van je kinderen, en van die van je partner en zijn kinderen. Doe niet overdreven je best een leuke stiefmoeder te zijn. Cijfer jezelf niet weg. Communiceer met je partner. Het aantal datingssites blijft groeien. Er zijn inmiddels meer dan 150 Nederlandse sites voor speciale doelgroepen, zoals hoger opgeleiden, boeren, christenen, mooie mensen, dikkerds en moslims. door Ines Jonker foto Winfried Rothermel/GPD Met veel tamtam werd de site ge lanceerd. Mooie- mensen.com, een website alleen voor beauty's. Oprichter Dave Heij- nerman bepaalt hoogstpersoonlijk of iemand knap genoeg is voor zijn site. Na drie maanden spreekt Heijnerman, afkomstig uit de ar tiestenwereld, van een succes. Van de ruim 19.000 aanmeldingen kwa men er zo'n drieduizend door de 'ballotagecommissie'. Er zijn in elk geval vijftien koppels gevormd. Kritiek was er genoeg. Want je se lecteert je partner toch niet alleen op uiterlijk? Volgens Heijnerman gebeurt dat op andere datingsites ook. „Alleen komen wij er voor uit. Bij Relatieplanet moet je eerst duizend profielen doorspitten voordat je je type hebt gevonden." Hij lanceerde de site omdat hij meent dat aantrekkelijk mensen lastig een geschikte partner vin den. „Ben je knap, dan word je in het uitgaansleven lastiggevallen of genegeerd. Niemand durft je aan te spreken. Mooie mensen zoeken een knappe partner, mijn site is een efficiënte manier van zoeken." Niet alleen voor mooie mensen is er een aparte datingsite. Singles die bijvoorbeeld een christelijke partner zoeken, kunnen sinds drie jaar terecht op de site www.op- zoeknaarjou. nl. De site heeft in middels bijna 1.200 leden en groeit nog steeds. 'Om als christen een contactadvertentie op het internet te plaatsen, is eenvoudig, maar vaak levert dit weinig waardevolle reacties op. De controle op deze si-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 18