Meningen zijn om VWiPÉM J LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl (max. 150 woorden) Intercity Onder de kop 'intercity tussen Vlissingen en Roosendaal is stop trein' maakt stedenbouwkundige Henk Licher zich zorgen over de toekomst van het Zeeuwse spoor. Hij denkt dat hier volgend jaar al leen nog maar stoptreinmaterieel rijdt en dat de treinen niet verder gaan dan Roosendaal. De trein gaat overal stoppen, maat we zien dan alleen nog maar IC-materieel en alle treinen gaan door naar Am sterdam. Nu is overal stoppen wel wat veel van het goede en vanuit Rover was er het voorstel om de vier stopstations om en om te be dienen. Maar om te stellen dat mensen de auto in worden ge jaagd doordat een deel van de rei zen zes minuten langer zal duren, gaat wat ver. Verder verwacht hij dat de NS de lijn wel van de hand wil doen. Als dat al het geval is, kan dat pas in 2015. Nu wil ik er niet voor pleiten dat de treinen hier gereden gaan worden door Connexxion, Veolia, Synthus of Ar- riva, maar die vervoerders rijden meestal wél met hogere frequentie dan de NS op diezelfde trajecten. Kortom: onnodig gesomber over de trein. Cerda Spaander-Rover afd. Zeeland Capelleweg 9, Kruiningen Natuurgebieden Een kosmopolitisch wereldbeeld juich ik toe (PZC, 10 maart). De huidige sociaal-culturele en econo mische structuur maken onze aar de tot een 'global village'. Maar het is erg kort door de bocht om te stellen dat onze nieuwe (natte) na tuur ten koste gaat van tropische regenwouden. Onze wereld kent een complex netwerk van relaties tussen economie, maatschappij en ecologie. Dit maakt het ontwarren van causale verbanden haast on mogelijk. De één op één relatie zo als deze gesuggereerd wordt, is mis leidend. Dat ontpoldering, of ande re natuurontwikkeling, ten koste zou gaan van voedselproductieca paciteiten is feitelijk onjuist. Het te gengestelde zou namelijk wel eens eerder het geval kunnen zijn. Daar naast is het erg naïef te denken dat wij, met onze hoge productiekos ten, een bijdrage kunnen leveren aan de tekorten in arme landen. Onder meer subsidieregelingen, om de Europese markt af te scher men, zijn mijns inziens van veel grotere invloed op de voedselpro- blematiek in arme landen. jim van Belzen Sottegemstraat 110, Vlissingen Emigratiebeurs Ik ben als geboren West-Zeeuws- Vlaming helemaal niet zo blij met die actie op de emigratiebeurs. Dat er mensen gezocht worden om op korte termijn de vacatures op te vullen, dat kan ik begrijpen. Maar niet om hier allerlei mensen van overal naar hier te lokken om hier te komen wonen en om daar villa wijken voor te bouwen. Maar om bedrijven en ondernemers hier naar toe te lokken, zodat onze jeugd op allerlei niveaus hier kan studeren en vervolgens werken, is PZC Vrijdag 14 maart 2008 1 1 TAiJfiAvi 'M j een goed idee. Dan behouden we onze aparte Vlaamse cultuur die ons zo dierbaar is en waar we be kend om zijn en waar de toeristen graag tussen vertoeven. Als ze niet oppassen moeten ze straks naar Nieuwvliet naar het museum om nog een echte west-Zeeuws-Vla- ming te zien en via een plaatje te horen praten. Leendert Fremouw Duindoornstraat 14, Cadzand Emigratiebeurs 2 Op de Emigratiebeurs (PZC 10/3) had de stand Zeeuws-Vlaanderen een enorme belangstelling te ver werken. Jaap Sala en Jan Lonink, burgemeesters die altijd druk doende zijn 'hun stad' op de kaart te zetten, waren razend enthou siast. Helaas gooide Karla Peijs roet in het eten door de Zeeuws-Vla mingen als een apart volkje weg te zetten. Peijs letterlijk: 'Ik zou zeg gen: huur eerst eens een vakantie huisje. De bevolking heeft toch een bepaalde signatuur. Kijk eens of je met de mensen overweg kunt, ze zijn toch anders dan in Groningen of Amsterdam. Afge zien daarvan is er wel heel veel ruimte en sommige mensen kun nen daar toch niet tegen.' De ruim te waar de emigrant doorgaans naar op zoek is, zag ze dus meer als een gewenningsaspect. Ze gooit er ook nog een minicursus inburgering tegenaan; eerst maar in een vakantiehuisje eens kennis maken met de bevolking. Heerlijk zo'n steuntje in de rug van een be stuurder op niveau. Cees Freeke Rivierenpark 54, Terneuzen School Domburg Gemeenteraad schrikt terug voor bouw school (PZC 12/3). Op de in- fo-avond in Domburg heb ik wei nig steekhoudende argumenten (alleen de verkeersveiligheid) te gen de beoogde nieuwbouwlocatie gehoord (alternatieven werden er niet aangedragen). Wel was et luid keelse tegenstand tegen het Singel plan en wat er mogelijk terugkomt op de oude locatie en dat is gemak kelijk als je geen belang hebt bij een nieuwe school. Men laat angst voor de toekomst en eigenbelang prevaleren boven het belang van de kinderen, die toch de toekomst van Domburg zijn. Zij zijn weer de dupe, want een goede leeromge ving bevordert de prestaties. Na mens de kinderen van Domburg, op school zitten er ruim negentig die snel een nieuwe school willen, wil ik de fanatieke tegenstanders hartelijk bedanken voor hun agres sieve tegenstand. Dankzij jullie mogen ze nog langer in een zo goed als afgeschreven school blij ven zitten. Patricia Labruyere j. W. Schuurmanstraat 104A, Domburg Cartoon onchristelijk? De cartoon op Schouwen veroor zaakt ophef (PZC 11/3). Niet het be richt dat de kerk vierhonderd mil joen euro moet betalen aan slacht offers van seksueel misbruik. Een christelijke organisatie zal veel moeite doen met eerst ontkennen. De status behouden mag bij de kerk wel wat mensenlevens kos ten. Misbruik door geestelijken komt in allerlei variaties voor en is altijd normaal geweest. Columnist/psycholoog Diekstra schreef dat geloven in God gezond is. Dat is zo, vooral als men een dierbare verliest. Uit ander onder zoek blijkt dat geestelijken een aan dachtsstoornis hebben, vooral zich zelf willen vereeuwigen met hun plaatjes en praatjes te etaleren. Een cartoon valt in het niet daar bij. Alle christelijke herders heb ben na zoveel eeuwen niet meer bereikt dan dat de kerstinkopen 2007 in de supermarkt zeshonderd miljoen euro bedroegen, aan dvd's 340 miljoen en vijf miljoen aan de Afrika-actie. Een gevolg van hun herderlijke aandachtsstoornis. Iets voor een cartoon? Herman F. Geeraert, Bonedijkestraat 31, Vlissingen Cartoon onchristelijk? 2 De heer Van Dam is vast geen christen anders zou hij wel weten dat de eerste steen altijd gegooid wordt door diegenen die zonder zonden zijn. Ik vind het ook niet gepast om te spotten over het ge loof of dat nu over Allah of over God gaat, je kwetst er mensen mee! Arie Rhoon ging vorige week in de Wereldregio te ver. Maak een leuke cartoon zonder het geloof van iemand te beledigen dat moet toch niet zo moeilijk zijn? Ans de Vlieger Zwanenburgseweg 13, Nieuwerkerk Tarweprijs In de PZC van 12 maart werd ver meld dat het inkomen van de agra riërs met 4,9 procent toeneemt. Hierover heb ik echter mijn twij fels. Het is een feit dat de tarwe prijs is gestegen, maar er staat ner gens vermeld dat er zo'n 25 pro cent minder geoogst is. Daarnaast liggen de aardappel-, uien- en wor- telprijzen momenteel ver onder kostprijs, terwijl de kosten enorm gestegen zijn. Het kippenvlees en de eieren zijn duurder dan voor gaande jaren, dit is echter nodig om de hoge veevoerprijs te com penseren. Al met al is het volgens mij dus maar een zeer matig jaar voor de meeste agrariërs. Het is knap dat Eurostat weet te melden dat er 4,9 procent meer verdiend is dan in 2006! Bert de Bruijckere Jokweg 2, Aardenburg Verbindingsbunker Een bijzondere verbindingsbunker als toekomstige pronkkamer die veel kan vertellen en leren. Tooren- vliedt heeft een lange geschiedenis alsook een bijzonder oorlogsverle den. In deze tijd zeer belangrijk voor educatie en ontmoetingen. En dit hoeft niet met grootschalige activiteiten. Juist in dit natuurpark met de vele kwaliteiten en mogelijkheden die het in zich heeft en ook nog krijgt, zoals 25 jaar vogel- en zoogdieren- opvang De Mikke, leu de boulesba- nen, labyrint en de Adriaan en Oli- vierkinderkamer. De toekomstige levensschool van Arduin in het his torische buitenhuis en nu ook de verbindingsbunker. Een aantal we ken kopte de PZC met een mooie titel: verscholenpark verbindt we relden van verschil. Een park met vele gezichten, werel den en kwaliteiten waarbij in dit mooie natuurpark bij uitstek ook een ontmoetingsplaats is om men sen nu nog bewuster te maken van het verleden, voor een vredige toekomst! Toorenvliedtpark als leer-ontmoeting-natuurplaats. Een levenspark als school om mee te pronken! Piet de Bruin, Poelendaeleweg 6, Middelburg Karla Peijs presenteert op de Emigratiebeurs de website www.uwnieuwetoe- komst.nl, over wonen in Zeeuws-Vlaanderen. foto Bas de Meijer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11