Behoud ziekenhuis telt zwaarder dan kwaliteit FordTransit Bestelauto van het Jaar 2008 Reacties op Ziekenhuis Zeeland PZC debat Nü met 1.000,- fabrieksopties naar keuze. Feel the difference 1 O Vrijdag 14 maart 2008 PZC Wat heeft Zeeland nodig: de schaal van Dirksland of van Breda? door Claudia Sondervan GOES - Kleine ziekenhuizen zijn ef ficiënter dan grote, becijferde on derzoeker Roland Berger vorig jaar. Grootschaligheid is noodzaak voor de beste medische zorg en duurzaamheid, zeggen artsen, in spectie en ziekenhuisdirecteuren. Mensen nemen graag genoegen met minder zorg als die dichtbij blijft, blijkt in Dirksland. Groot is namelijk knap lastig te organise ren, klinkt het in Breda. Amphia in Breda (250 medisch spe cialisten voor 400.000 inwoners, 281 miljoen euro budget) is het grootste algemene ziekenhuis van Nederland. Het voegde tussen 2000 en 2005 ettelijke ziekenhui zen samen tot drie locaties in Bre da en Oosterhout.. „De sluiting van ziekenhuis Raamsdonksveer gaf flinke commotie," herinnert Ans Haarhuis van Zorgbelang West-Brabant zich. „Mensen von den het heel vervelend. Een week in Oosterhout voor een nieuwe knie vinden mensen geen pro bleem. Maar twintig kilometer rei zen voor de kinderafdeling als je vroeger even op de fiets stapte voor een bezoek, is vervelend." Drie jaar na de fusie zijn patiënten nog in verwarring welke dokter waar zit. Er blijven problemen met zoekgeraakte patiëntendossiers, Genoegen nemen met mindere zorg komt ver na het behoud van ziekenhuis merkt Haarhuis. Ze denkt niet dat het grote Amphia minder 'aardig' werkt dan een klein hospitaal. De heisa onder inwoners over de fusie luwde pas toen er buiten en binnen het ziekenhuis veel uitleg gegeven werd. „Communicatie is belangrijk. Mensen willen weten wat hen te wachten staat. Patiën ten èn medewerkers. Grote ondui delijkheid bij personeelsleden over hun positie heeft de sfeer in dit zie kenhuis lange tijd parten gespeeld. Dat merkten de patiënten." Goeree-Overflakkee draagt het Van Weel Bethesda ziekenhuis in Dirksland (53 specialisten voor 6000 inwoners, budget 33 miljoen euro) op handen. Voor de CT-scanner zamelde de bevolking zelf geld in. Dirksland hoeft niet echt met de pet rond bij de patiënten, nuanceert de voorzit ter van de cliëntenraad Jan Boot. „Kleine ziekenhuizen moeten wel woekeren met geld. Valt een frac tie van een budget weg, dan zit je in de gevarenzone." Hij roemt het 'plattelandsleven-ge voel' van het protestants-christelij ke ziekenhuis. Mensen hier ken nen elkaar. Je wordt hier nooit een nummer. Dat heeft voor dokters ook charme." Van zoekgeraakte dossiers heeft Boot nooit vernomen. „Onze ic haalt geen level 2, maar het wordt beleefd als genoeg. Als het moeilij ker wordt gaan we naar Rijn mond. Daar hoor je niemand over. Het ziekenhuis moet er alles aan doen om de best mogelijke zorg te bieden. Dan hou ik een hele poos mijn mond. Pas daarna komt dat we inderdaad wel eens genoegen moeten nemen met minder hoog waardige zorg. Dat komt niet op de tweede, niet eens op de derde plaats na het behoud van ons zie kenhuis." xemm De Ford Transit is verkozen tot Bestelauto van het Jaar 2008. Volgens de jury in de eerste plaats vanwege de buitengewoon lage kosten per kilometer. Ideaal dus voor ondernemers die veel op de weg zitten. Daarnaast is de Ford Transit volgens het juryrapport FordTransit v.a 16.550,- 399.- p.mnd. via FordBusinessPartner zeer betrouwbaar. Geen slechte resultaten dus voor deze robuuste bedrijfsauto. En wie nu een Ford Transit koopt kan voor 1.000,- aan fabrieksopties uitkiezen. Ga dus snel naar de Ford dealer voor een proefrit en kijk alvast op ford.nl voor alle mogelijke fabrieksopties. Goes, Auto Adria B.V., 0113 - 22 04 40. Oostburg, Van de Ree Oostburg B.V., 0117 - 38 32 30. Terneuzen, Van Putten Zn. B.V., 0115 - 61 38 57. Vlissingen, Autobedrijf Joosse, 0118 - 41 94 20. Zierikzee, Auto Adria Zierikzee B.V., 0111 -41 72 16. HEET HANGIJZER De plannen van de ziekenhuizen boven de Westerschelde houden de gemoederen bezig. Een samen vatting: A. van Overloop uit Kapelle schrijft: „Wat heb ik gelachen om het se cond opinion onderzoek van Lo- kerse Consultancy over de zieken huiszorg. Een voorbeeld; vanuit Zierikzee naar Goes in 28 minu ten, dat is mogelijk, maar van Zie rikzee naar Middelburg in 30 mi nuten? Ik vraag me af wie het on derzoek betaald heeft. Wie wil het ziekenhuis in zijn gemeente. Dat is het spelletje! Waar gaat het nu om? reistijd! Neem dan het open baar vervoer mee in je schema. Als een leven afhangt van minu ten, dan bel ik 112 en wil ik zo spoedig mogelijk een ambulance voor de deur. Dan start de behan deling direct!" Ton Overbeek uit Terneuzen spreekt van een prestigestrijd: „Ook al hebben de autoriteiten en de bevolking op Walcheren maan den zitten slapen en de heer Simons een voorsprong gegeven in het lobbyen bij de specialisten, patiëntenplatform Het Klaverblad, het college van B8tW in Goes en het provinciebestuur, gelukkig zijn ze misschien nog op tijd wakker geworden om een volwaardig zie kenhuis op Walcheren te behou den. Of ze hiermee de geslepen po liticus Simons de loef af steken, is de vraag (PZC 12-03). Het rapport van Lokerse Consul tancy als second opinion op het rapport van de commissie Bou- huys wordt, aldus de heer Simons, gevolgd door een tweede rapport Bouhuys. Bovendien zullen de Raden van Bestuur van de ziekenhuizen Vlis singen en Goes eind maart een be slissing nemen omdat langer uit stel ongewenst is. Wie kan deze prestigestrijd objectief overrulen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10