Zeeland kan uitgroeien tot 'Divers Delta' Noordzee geeft een geheim prijs [•1VJ Statenvragen over tunneltarief VÏM U zillT-18 08 DINSDAG 18 MAART Peijs vertelt over Peijs PZC Donderdag 13 maart 2008 31 middelburg - Het CDA in de Sta ten van Zeeland wil weten wat de mogelijkheden zijn om een rit door de Westerscheldetunnel goedkoper te maken voor Zeeuws-Vlamingen. De Statenle den Jan Bergen en Patricia de Milli- ano hebben Gedeputeerde Staten daarover vragen gesteld. Aanleiding vormt het pleidooi van de gemeenten in Zeeuws-Vlaande- ren de tunnel voor hun inwoners goedkoper te maken. De vragen stellers informeren of de Tunnel- wet dat wel toestaat. Anders is het wellicht mogelijk aparte tarieven voor veelgebruikers in te voeren. Het CDA is ook benieuwd of een korting de financiering van de tun nel Sluiskil in gevaar kan brengen. Duikbond en provincie maken werk van onderwatersport. door Marcel Modde middelburg - Het belang van de duiksport voor Zeeland wordt steeds groter. Hoog tijd dus, er kent gedeputeerde Harry van Wa- veren, dat de overheid zijn verant woordelijkheid neemt en serieus werk maakt van een gastvrij ont haal. De deelnemers aan het sym posium van de Nederlandse On derwatersport Bond (NOB) giste ren in Middelburg, waren het er over eens dat Zeeland tot dusver bar weinig heeft gedaan zich te profileren als hét duikgebied van West-Europa. Wat de regio in po tentie onbetwist is, zo klonk het eveneens eensgezind uit verschil lende hoeken. Wanneer het gast heerschap flink wordt verbeterd met uiteenlopende voorzieningen aan en op (charterboten) het wa ter, kan Zeeland aanmerkelijk meer profiteren van doelgroep, denkt NOB-directeur Arjan de Indien Zeeland het gastheer- schap sterk verbetert, heeft de regio volgens diverse instanties alles in zich om uit te groeien tot hét duikgebied van West-Europa. Vries. Zowel in economisch op zicht (toerisme), als op het vlak van naamsbekendheid. De bond ziet mogelijkheden in 2013 het North Sea Onderwaterfilm Festi val naar de provincie te halen, evenals het wereldkampioenschap fotografie in 2015. NOB-bestuur- der Marcel Waijers durft bij serieu ze samenwerking van de aanwezi ge overheden, ondernemers, vis sers, natuurorganisaties, Neder landse én Belgische duikbonden zelfs te hopen op de vestiging van de Europese Onderwater Federatie (EUF) binnen de provinciegren zen. Zeeland moet uitgroeien tot hét kenniscentrum voor de duiksport, is het uitgangspunt. De NOB bundelt haar toekomstvi sie en de inbreng van het sympo sium in een masterplan. Dat gaat deel uit maken van het sociaal-eco nomisch beleid van de provincie. Jan Meulmeester op de grindstort in Vlissingen, waar hij de vuistbijlen uit de Noordzee vond. foto Ruben Oreel Amateurarcheoloog uit Middelburg vindt groot aantal vuistbijlen door Jan van Damme middelburg - In Engeland noe men ze hem al de 'Indiana Jones van de onderwaterarcheologie'. Naar de onversaagde, altijd van een zweep voorziene archeoloog, die door Harrison Ford op het wit te doek onsterfelijk werd gemaakt. Middelburger Jan Meulmeester moet er maar eens om glimlachen. De naam Indiana lones zegt hem niet zo veel, want hij valt altijd in slaap als hij naar een film kijkt. Maar dat hij vooral in Engeland eventjes groot nieuws is, dat kan hij wel begrijpen. Zijn vondst van 28 vuistbijlen, afkomstig van één locatie voor de kust van Great Yar mouth, is uniek. De bijlen zorgen dat een tot nu ontbrekend stukje prehistorie kan worden ingevuld. Meulmeester (55) is van huis uit kok en werkt sinds een jaar als teamleider logistiek in de centrale keuken van zorgorganisatie Zorg- stroom. De opbouw van de nieu we organisatie vergde veel van hem, zo veel, dat hij eind vorig jaar het advies kreeg om rust te ne men. Zo kreeg hij plotseling alle tijd voor zijn hobby's: het verza melen van opgezette dieren - hij heeft er 460, van reebok tot ooie vaar - en fossiele schelpen. Voor die schelpen ging hij in december ook eens kijken bij het 'Sorteerbe- drijf voor grind en zand' in Vlissin gen. Dat bedrijf verwerkt in de Noordzee opgezogen grind en zand voor betoncentrales in Neder land. Eerst scharrelde Meulmees ter wat rond bij het schelpenafval buiten de hekken van het terrein. Directeur Henk Strijdonk nam hem mee het terrein op en liet hem de berg stenen en schelpen zien, die te groot zijn om verwerkt te worden en uiteindelijk ver gruisd worden. Een walhalla voor een speurder naar versteende spon zen en afdrukken van versteende schelpen en zee-egels, zo bleek al gauw. Maar er was meer. Vrijdag 7 december - Meulmeester weet de dag nog precies - zag hij de eerste vuistbijl liggen. In archeologen- land is zo'n vondst nog altijd groot nieuws. Toen hij de derde bijl vond, wilde niemand hem gelo ven. 'Je bent gek', was de meest ge hoorde reactie. De Middelburgse amateurarcheoloog bleek een schatkamer te hebben aangeboord. Zijn teller staat nu op 28 vuistbij len, drie schrabbers, 48 afslagen en 1 kernstuk van een vuursteen. De werktuigen werden gebruikt door de Neanderthalers, die verspreid over Europa leefden, 30.000 tot 150.000 jaar geleden. Het is voor het eerst dat een derge lijke vondst in de Noordzee kan worden gelokaliseerd. Vuistbijlen spoelen wel eens aan of worden opgevist, maar dan is nooit te ach terhalen waar ze precies vandaan 'Je bent gek', was de meestgehoorde reactie toen hij zijn derde bijl vond. komen. Met de vondst in Vlissin gen is dat wel mogelijk, omdat be kend is waar het grind is opgezo gen. De locatie is nu door de Engel sen onder de monumentenwet ge plaatst, er mag niets meer worden opgezogen. De vuistbijlen zijn waarschijnlijk 100.000 jaar oud. Het grote aantal wijst op een ne derzetting van Neanderthalers, die daar in de destijds droge Noordzee was gesitueerd. De zeespiegel lag in de laatste ijstijd honderd meter lager dan nu. Vandaag is Meulmeester eregast van de werkgroep Northsea Prehis tory Research in Amersfoort. aanvang: 10.00 - 13.30- 16.00 uur BOBBE MODE VLISSINGEN TEL.NO. 01 1 8 - 440450 gratis toegang, reserveren is wel gewenst kortgene - Commissaris van de koningin Karla Peijs houdt woens dag een lezing voor het Nutsdepar- tement Noord-Beveland. Ze ver telt over haar ervaringen na één jaar commissaris van de koningin in Zeeland. Volgens het Nutsdepar- tement mogen boeiende, interes sante, vervelende, humoristische, saaie, verwachtingsvolle maar voor al persoonlijke indrukken worden verwacht. De Peijs-over-Peijs-le- zing is in dorpshuis De Pompweie in Kortgene en begint om 20 uur. ■pip SfiË' ZEEUWS VEILINGHUIS VEILING KUNST ANTIEK 19 - 20 maart Kijkdagen: Za. 15 maart 10.00 -16.00 Ma. 17 maart 10.00 - 18.00 Di. 18 maart 10.00 -18.00 Wo. 19 maart 10.00-17.00 Volledige catalogus: www.zeeuwsveilinghuis.nl Herengracht 74. 4331 PX Middelburg Tel. 0118-650 680

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 59