Binnenland Slikken of stikken voor de politie Kabinet is hard tegen politie vanwege zorg en onderwijs EINDELIJK WEER AVONTUUR! Jeep Joint Strike Fighter later en duurder 4 Donderdag 13 maart 2008 pzc Jeep staat voor avontuur. Echt avontuur. Zeker in de nieuwe Jeep Cherokee. Met een krachtig robuust uiterlijk, zoals u van Jeep gewend bent. Ook technisch is er veel nieuws te ontdekken. Wat te denken van Selec-Trac®ll. Dit zorgt voor topprestaties off-road... én bovendien voor superieur rijcomfort op de weg! De nieuwe Cherokee kan elke uitdaging aan. Het unieke Sky Slider-dak zorgt voor het echte buitenlevengevoel. Eindelijk weer avontuur! Kom snel naar de showroom of bezoek www.eindelijkweeravontuur.nl U rijd! al een Jeep Cherokee vanaf €42.850,- inclusief btw/bpm en exclusief kosten rijklaar maken. Gemiddeld verbruik: 8.6 - 11.71/100 km (11.6 - 8.5 km/1). CO^-uitstoot: 228 - 283 g/km. Wijzigingen voorbehouden Kijk voor meer informatie op www.eindelijkweeravontuur.nl den haag - De ontwikkeling van het Amerikaanse gevechtsvliegtuig de Joint Strike Fighter (JSF) loopt vertraging op. Het Amerikaanse ministerie van Defensie schat bo vendien de kosten te laag in. Die pakken 25 miljard euro hoger uit, voorspelt de Amerikaanse Reken kamer. Het controle-instituut waarschuwt voor verdere financiële tegensla gen. Door veranderingen in de planning worden ontwerpfouten mogelijk pas laat ontdekt. Herstel is dan extra duur. PvdA-Kamerlid Angelien Eijsink wil dat de Nederlandse regering op het Amerikaanse rapport rea geert en duidelijk maakt wat dit voor Nederland betekent. Nederland is een van de landen die meedoet aan de ontwikkeling van de JSF, die op termijn de F16 moet vervangen. Voor 85 nieuwe straaljagers is tot 2023 5,7 miljard euro gereserveerd. In 2010 moet worden besloten of definitief voor de JSF wordt gekozen. Voor die tijd wil het kabinet investeren in twee toestellen om mee te testen. Vandaag debatteert de Tweede Ka mer over dat voornemen. JAN HOP JEEP GOES Amundsenweg 37, Goes. Telefoon 01 13 - 25 08 58. www.hopgoes.nl Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 - 18.00 uur. Donderdag koopavond tot 21.00 uur. Zaterdag 9.00 - 17.00 uur. Bonden blazen acties af. Cao-bod minister maximaal haalbare. door Marcel Proos den haag - De politie zal definitief geen acties meer voeren. Nieuwe protesten hebben volgens de vak bonden geen zin, omdat minister Guusje ter Horst van Binnenland se Zaken niet bereid is om met een beter cao-bod te komen. „We hebben gevochten als leeuwen, maar de financiële rek is eruit. Dit is het", zegt onderhandelaar Wiep van der Pal van de ACP. De vakbonden leggen het jongste cao-bod van Ter Horst nu voor aan de leden. De ACP en het klei nere ANPV doen dat neutraal, dus zonder advies om vóór of tegen te stemmen. Wel zullen beide bon den benadrukken dat een beter voorstel onhaalbaar is. Minister Wouter Bos van Financi ën gooide deze week de deur dicht, toen hij zei dat er geen extra geld voor de politie in het vat zit. De bond voor hoger politieperso neel is wel positief over het bod. De grootste politievakbond NPB legt het bod negatief aan zijn ka- De politiebonden zien af van ac- ties voor een betere cao; de over heid biedt geen extra geld. De bonden leggen het cao-bod van de minister voor aan de leden. derleden voor. „We vinden dat het onvoldoende tegemoetkomt aan onze eisen. De minister smijt twee jaar met geld, maar regelt niets structureel", zegt NPB-bestuurder Dick Harte. Het bestuur komt mor gen bijeen om te praten over het voorstel. De kans is groot dat het niet akkoord gaat, aldus Harte. Ter Horst gaf de bonden gisteren nog één kans om in te gaan op haar bod. Zij riep de vakorganisa ties op om steun te verwerven bij hun achterban, zodat zij haar infor mele loonbod kunnen onderteke nen. De minister heeft genoeg aan het akkoord van twee bonden. Dan is een nieuwe cao voor de 53.000 politiemensen een feit. Dinsdagavond laat liepen onder handelingen tussen de bewinds vrouw en de bonden nog vast. Ter Horst wilde haar bod alleen offici eel aanbieden, als zeker twee van de vier bonden dit van tevoren zouden ondertekenen. ANALYSE Politieagenten leggen hun loonacties stil, omdat zij den ken dat er van minister Ter Horst geen beter bod meer komt. Het kabinet houdt de hand op de knip om te voor komen dat verpleegsters en onderwijzers de politie vol gen in hun looneisen. Ook al zou minister Guusje ter Horst van Binnenland se Zaken de agenten tege moet willen komen, voorlopig kan zij hun eisen niet eens inwilligen. Daarvoor moet zij geld vragen bij minister Wouter Bos van Financi ën, die al aangaf dat Ter Horst de loonruimte van de agenten bin nen haar eigen begroting moet vin den. „Het geld is op", heeft Bos zijn ministers te kennen gegeven. Het belang om niet toe te geven is door Gert van Harskamp voor het kabinet groot. Geïnspi reerd door de politieacties klopt het personeel in de zorg en het on derwijs ook al op de deur van hun ministeries om duidelijk te maken dat zij zich niet weg laten sturen met een gemiddelde salarisverho ging. „Dat is het gevolg van vijf jaar loonmatiging in de publieke sector", zegt Hans van Mierlo, hoogleraar openbare financiën aan de Universiteit van Maastricht. „Met de huidige krapte op de ar beidsmarkt en de scheefgroei tus sen salarissen bij de overheid en de particuliere sector is het logisch dat de publieke sectoren nu hun aandeel eisen." Het kabinet wil koste wat het kost voorkomen dat de politie succes heeft met de acties. Bos zal geen extra geld uittrekken voor salaris sen, omdat een forse salarisverho ging voor agenten een precedent schept voor andere overheidssecto ren, zegt zijn woordvoerder. „Bin nen de rijksbegroting is ook hele maal geen geld voor zo'n loon- prijsspiraal." Een forsere salarisver hoging voor de zestigduizend agen ten zou het kabinet nog wel kun nen verhapstukken. Maar als de 1,2 miljoen werknemers in de zorg en de bijna half miljoen in het onder wijs volgen, moet het kabinet wel degelijk bij de belastingbetaler aan kloppen, weet Financiën. Tien procent salarisverhoging over drie jaar voor deze sectoren kost volgens Van Mierlo de belastingbe taler zo'n miljard euro extra over deze periode. „Het is een normale rituele stap dat het kabinet zich blijft verzetten tegen de salarisver hoging. De regering heeft de pu blieke opinie echter tegen zich. Er is enorm veel draagvlak voor extra salaris voor agenten, verpleegsters en onderwijzers." WAT Wl- JE STEN! 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4